Devletten 105 farklı sinema salonuna 14.2 milyon TRY değerinde destek


Kültür ve Turizm Bakanlığı “pandemi” nedeniyle uzun süre kapalı kalan sinema salonları işletmecilerine “Yerli Film Gösterim Desteği” verecek.

Bakanlık, sinema sektörünün devamlılığına destek vermek amacıyla 2023 senesi için başvuru yapan bütün illerdeki 105 sinema salonuna 14 milyon 235 bin TL destek vereceğini açıkladı. Sinema salonları, senenin ilk ayını yoğun geçirmesiyle birlikte toplam seyirci sayısı 2022’nin aynı dönemine göre ilk 1 ayda %10 artış gösterdi.

2023 yılında şu ana kadar en çok seyirciye sahip filmi 2 milyonu geçen seyirci sayısıyla Bakanlık destekli “Rafadan Tayfa: Galaktik Tayfa” iken, onu “Avatar: Suyun Yolu” ve “Kutsal Damacana 4” filmleri takip etti.

Bununla birlikte, Kültür ve Turizm Bakanlığının hayata geçirdiği “Sinemaya Gitmeyen Çocuk Kalmasın” projesi, 2023 yılında da devam ediyor. Bu projenin amacı 81 farklı şehirde bulunan ortaöğretim öğrencilerine, ücretsiz film gösterileri yaparak sinema salon kültürünü oluşturmak ve yaygınlaştırmaktır. Aynı zamanda doluluk izleyici sayısı az olan ilk seansların kullanımını arttırarak sinema salonlarına maddi katkı sağlamaktır.

Kaynak: Cumhuriyet.com