Farklı kültürleri sanat buluşturdu

Brezilya Büyükelçiliği ve Eskişehir Büyükşehir Belediyesinin ortaklaşa düzenlediği kültür programı kapsamında Müzede Müzik etkinliği gerçekleştirildi.

Görev süresi tamamlanmadan önce son olarak Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa bir kültür etkinliği gerçekleştirmek için Eskişehir’e gelen Brezilya Büyükelçisi Eduardo Gradilone, Müzede Müzik etkinliğinde Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ile bir araya geldi.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve Brezilya Büyükelçiliğinin işbirliği ile düzenlenen Müzede Müzik konserinde sahne alan Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müzik Bölümü Piyano Anasanat Dalı Başkanı Lilian Tonella Tüzün, müzik severlere dünyaca ünlü kadın bestekarlar, Fanny Mendelson, Clara Schumann, Hatira Ahmedli Cafer ve Chiquinha Gonzaga eserlerini seslendirdi. 1800’lü yıllarda kadın olarak müzik icra eden sanatçıların yaşadıkları zorlukları da konser sırasında dinleyenlerle paylaşan Lilian, Türkiye’den de Semih Korucu’nun Melioristik Etude eserini de başarıyla seslendirdi.

Geçtiğimiz yıllarda Eskişehir’e gerçekleştirdiği ziyaretlerde Başkan Büyükerşen’in sanata verdiği değeri yakından takip ettiğini belirten Büyükelçi Gradilone, gerçekleştirilen resital için Yılmaz Büyükerşen’e ve Brezilyalı piyano sanatçısı Lilian Tonella Tüzün’e teşekkür etti.

Konser öncesinde yaptığı konuşmada Büyükelçi Gradilone ile görev süresi boyunca iyi ilişkiler kurduklarını belirten Başkan Büyükerşen, “Sayın Büyükelçinin görev süresi tamamlandığı için ülkesine dönüyor. Bu yüzden Müzede Müzik etkinliğini düzenleyerek ona Eskişehir ile ilgili güzel bir anı hediye etmek istedik. Çağdaş Cam Sanatları Müzesi’nde gerçekleştirdiğimiz resitalde bizlere eşlik eden başarılı piyano sanatçısı Lilian’a teşekkür ediyorum. Büyükelçi Eduardo Gradilone’ye bundan sonraki hayatında mutluluklar ve başarılar diliyorum” dedi.