Fahri Karaduman Nar Sanat Ailesine Katıldı

Özel Nar Sanat Eğitim Kursu bünyesine sağlam müzik bilgi birikimi ile bir isim daha katıldı. Bundan böyle Nar Sanat Eğitim Kursu’nda keman ve piyano eğitimi verecek olan Fahri Karaduman’a “hoş geldin” diyoruz.

Yeni eğitmenimiz Karaduman’ın  özgeçmişini sizlerle paylaşmak istedik.

Karaduman müzisyen bir ailenin çocuğu olarak 1976’da Gaziantep’te dünyaya gelmiş. Müziğe, çok küçük yaşlarda, devlet sanatçısı ve kanun üstadı olan abisi Halil Karaduman’dan dersler alarak başlamış. İlkokulu Gaziantep’te bitirdikten sonra 1988’de ‘İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı’nı dereceyle kazanıp girmeye hak kazanmış. Hem Klasik Batı Müziği hem de Klasik Türk Müziği eğitimi alan Fahri Karaduman, 15 yaşında itibaren sahne çalışmalarına başlamış. Okul döneminde 8 sene boyunca Beyoğlu Musiki Cemiyeti’nde çalmış. Okulda yasak olmasına rağmen hem çalışıp hem okumayı başarmış.

Profesyonel yaylı gruplarıyla ve solo olarak, 25 yıldır birçok albüm, film ve dizi müziklerinde ve ünlü sanatçıların sahnelerinde yer almaya devam ediyor.

Ayrıca Karaduman Türkiye’nin hemen hemen bütün yaylı gruplarıyla çalışmıştır. Yunanistan, Almanya ve Belçika başta olmak üzere Avrupa’nın çeşitli ülkelerindeki üniversitelerde ‘Klasik Türk Müziği’ seminerleri verdi. Yunanistan’da şef Manolis Karpathios Romana orkestrasında misafir sanatçı olarak yer aldı.Yunanistanda birçok öğrencisi bulunmakta öğrencilerine ders vermek için sıklıkla Yunanistan ziyaretlerinde bulunmaktadır.

İstanbul Acoustic Fusion adında etnik-caz tarzında müzik yapan bir grubu vardır. Bu grupla Avrupa’da önemli müzik festivallerinde performans sergiledi.

Dahil olduğu sosyal sorumluluk projeleri; Doğa İçin Çal (Bitliste Beş Minare), Vanlı Çocuklar İçin Elele (TRT), Ses Ver Gaziantep.

Albümlerine ve sahne çalışmalarına eşlik ettiği sanatçılardan bazıları; Sezen Aksu, Orhan Gencebay, Bülent Ersoy, Tarkan, Muazzez Ersoy.

Eşlik ettği dizi müziklerinden bazıları; Arka Sıradakiler, Doktorlar, Şöhret, Vatanım Sensin, Cesur ve Güzel, Seviyor Sevmiyor, Yüksek Sosyete .

Eşlik ettiği film müzikleri; Organize İşler, Veda, Güneşi Gördüm, Newyork’ta Beş Minare.

2010 senesinde yayınladığı ilk albümü ‘Osmanlıdan Bugüne Türk Müziği’, Türk Müziğiyle ilgili ders niteliğindedir. Kendi tarzını ifade edebildiği parçalardan oluşan Red Violin 2013 yılında yayınlanmıştır. Kral Tv sponsorluğunda yaptığı üçüncü ve son albümü Sound Of Violin ise 2016’da yayınlanmıştır.

Eğitimini aldığı tarzlarla yetinmeyip, dünya müzikleriyle harmanlayarak yarattığı füzyon yaklaşım tarzıyla günümüzün genç keman virtüözlerinden biri olarak anılmaktadır.