Evde Etkinlik Önerileri

Nar Sanat olarak evde yapılacak etkinlikleri bir araya getirdik. Kazanımları ve içerikleriyle çocuğunuzla keyifli vakit geçireceğiniz etkinlikleri bulabileceksiniz.

BEN KİMİM

Tüm aile bireyleri bir post-ite bir kişi veya karakter yazar. Herkes yazdıktan sonra aile çember şeklinde konum alarak otururlar. Herkes yazdığı kişi/karakteri bir sağındakinin alnına yapıştırır. Tüm aile sırayla ve tek bir soru sorarak kendisinin kim olduğunu bulmaya çalışır. (İnsan mıyım, canlı mıyım, bir kahraman mıyım gibi)

Kazanım: Diyalog ve sohbet alanı yaratarak tüm aile bir arada keyiflenmek.

ŞEMA OLALIM

Aile bireyleri bir not kağıdına kendisine nasıl hitap edilmesini ve edilmemesini en çok sevdiği ve sevmediği şeyleri yazarlar. Salonda veya evin uygun bir odasında üç alan belirlenir.

Katılıyorum alanı, katılmıyorum alanı, belki alanı.

Alanlar belirlendikten sonra herkes sırayla kendi not kağıdındakileri tek tek okur. Aile bireyleri okunan isteklere göre belirlenen alanlarda yerlerini alır.

Örneğin brokoliyi severim, diğer aile bireylerinden seven varsa katılıyorum alanına geçer.

Kazanım: Kendini ve aileni daha dikkatli tanıma.

BİR MARKET ÜRÜNÜYÜM

Tüm aile bireyleri bir markette olduklarını düşünürler ve reyonlarda istedikleri bir ürün olur oldukları ürünün şeklini almaya çalışarak kendine bir konum seçip orada durur. Her bir market ürünü oldukları ürüne bir karakter eklerler. ( yaşlı, çocuk, komedyen vb.)

Market ürünleri market kapanmıştır ve sohbet etmeye başlarlar. Amaç sohbet ile beraber kimin hangi ürün olduğunu bulmaya çalışmaktır. Kural ise sohbetin soru cevap şeklinde ilerlememesidir.

Kazanım: Kendini ve düşündüklerini ifade edebilme yeteneğinin gelişmesi imajinasyon, imgelem.

KELİME ÇAĞRIŞIMI

Tüm aile çember olacak şekilde otururlar. Bir gönüllü seçilir. Seçilen gönüllü bir kelime söyler söylenen kelime diğer aile üyelerinde ne çağrıştırıyorsa oda bir kelime söyler. Hızlı düşünüp hemen cevap vermek önemli. Oyun istediğiniz süre devam ettirilir.

Örn: Su-bardak-sürahi

Kazanım: Hızlı düşünme, zihin akışı egzersizi.

BEN OYUM BEN BUYUM

Evde boş bir alan yaratılır. Alanda bir kişi ortaya gelir. Örneğin, ortada olan kişi bir ağaç olduğunu söyler ve şeklini alır sonra ağaca iki kişi daha eklenir. İkinci kişi ağacın dalı olduğunu söyler ağaca eklenerek şeklini alır, üçüncü kişi de ağacın dalında ki elma olduğunu söyler ve şeklini alır. Ağaç olan ortada dalın mı elmanın mı kalmasına karar verir.Diyelim ortada elma kaldı ağaç ve dal ortadan geriye çekilir. Bu sefer iki kişi elmaya eklenir. Elma kimin ortada kalmasını söyler oyun bu şekilde devam eder. Kural ortada en fazla üç kişi olmasıdır.

Kazanım: Hızlı düşünme, düşündüğünü canlandırabilme, yaratıcılık, bir bütün yaratma, kompozisyon oluşturabilme.

İŞTE BENİM MAKİNEM

çocuk gelişimi

Aile bireyleri birlikte iki sorun belirler. Kendi yaşadıkları veya bir arkadaş tanıdıklarının sorunu da seçebilirler. Aile iki gruba ayrılır her iki grup seçtikleri sorunun çözümü için bir makine hayal edip resmini çizerler. Her iki grup kendi makine ile ilgili sunum yapar. Bir grup sunum yaparken diğer grup sunum yapan grubu makinesi ile ilgili eleştirir. Eleştiriler çizilen makinenin sorunu çözüp çözmediği ne kadar fayda göstereceği, daha farklı ne yapılabilirdi eklenecek bir şeyler olup olmadığı yönünde olmalıdır.

Kazanım: Eleştirebilmek, eleştiriye açık olmak.

BENİM ANIM

Aile bireylerinin her biri birlikte geçirdikleri kendileri için özel olduğunu düşündükleri bir anısını seçer. Aile bireyleri sırayla hiç konuşmadan seçtikleri anıyı aile bireylerine canlandırır. Aile bireyleri de tahmin etmeye çalışır.

Kazanım: Sözsüz iletişim kurabilmek beden ile ifade yeteneğini geliştirmek.

NE NEREDEYDİ

Çocuğunuz/çocuklarınızdan masanın veya sehpanın üzerine koyulabilecek beş altı adet nesne seçmesini isteyin. Seçilen nesneleri masa/sehpanın üzerine belli bir kompozisyon şeklinde birlikte yerleştirin. Daha sonra çocuğunuz/çocuklarınızdan dikkatle nesnelerin yerlerine dikkatle bakmasını söyleyin ve çocuk/çocuklarınızdan birini gözlerini kapatmasını ve siz söyleyene kadar açmamasını belirtin. Gözleri kapalıyken masa/sehpanın üzerindeki nesnelerin ufak hareketlerle yerlerini değiştirin. Değiştirdikten sonra gözlerini açmasını söyleyip yeri değişen nesne olup olmadığını sorun varsa ilk haline getirmesini isteyin.

Kazanım: Görsel hafızanın gelişmesi, dikkat geliştirmek.

BEN RESSAMIM

Çocuğunuz/çocuklarınızla birlikte hayali olarak boya kutularını koyacağınız bir alan belirleyin sonra her birey kendisine belirlenen alana dört beş adım mesafede bir köşe belirlesin. Çocuğunuz/çocuğunuzla hayali boya kutularının başında önce elinizi sarı renge batırdığınızı ve tek ayak üstünde belirlediğiniz köşeye giderek hayali resmimizi boyamaya başlıyoruz yönergesini verin. Sarı renkle boyama bittikten sonra tekrar tek ayak üstünde hayali boya kutularının başına dönülür. Sonrasında kol dirsekleriniz, ayağınız, saçınız vb. gibi ayrı ayrı renklere batırın zıplayarak, geri geri yürüyerek resim tamamlana kadar devam edin. Resimler tamamlandıktan sonra her birey resmini aile bireylerine anlatır. Herkes anlattıktan sonra müzik açılır ve tüm ressamlar dans eder.

Kazanım: Beden koordinasyonu, hayal gücünü geliştirme.

DANS EDEN BALIKLAR

Öncelikle bu oyunda bir mavi renk yoksa da mavi olduğu hayal edilerek bir çarşaf/örtü gerekli. Sonrasında rahat hareket edebileceğiniz bir alan belirleyin ve o alana çarşafı serin. Aileden biri balıkçı rolündedir diğerleri balık olur. Serilen çarşaf üzerinde balıklar yüzmeye başlar balıkçıda çarşafa basmadan balıkları yakalamaya çalışır. Yakalanan balık balıkçı ile beraber balıkçı olup oda balıkları yakalamaya çalışır son balık yakalanana kadar devam eder. Oyun oynanırken ağır ritmli mizahi bir müzik çalarsa oyunu daha keyifli hale getirir.

Kazanım: Koordinasyon geliştirebilme, taklit ve rol becerisini güçlendirme.

KEDİ VE FARELERİ

Aile bireylerinden biri kedi rolünü alır diğerleri fare olur. Fareler evin belli bölgelerine dağılır kedi bu sırada uyuyordur. Uyuyan kedinin önünde bir tabak süt vardır ve fareler acıkmıştır. Acıkan fareler sütten içmeye çalışırken çok hassa olan kediye yakalanmamaya çalışır. Oyun tüm fareler yakalanana kadar devam eder.

Kazanım: Dikkat geliştirme

KENDİ ŞEHRİNİ KUR

Aile bireyleri ile bir yolculuk hayal edilir. Aile bireyleri gidecekleri yerin nasıl olacağına hep birlikte fikir alıverişi yapılarak kendi şehirlerini kurarlar. Yolculuk nasıl geçer nasıl yerler görürler nelerle karşılaşırlar bütün maceraları birlikte kurgular ve kısa bir hikâye oluştururlar. Daha sonra tüm aile bireyleri ile hikâye uygun bir ortam belirlenerek canlandırılır.

Kazanım: Öngörü, kurgulama, olası durumlarla başa çıkabilme.

BİZİM ŞARKIMIZ

Aile bireyleri belirledikleri bir konu, tema veya kendi yaşam durumlarına göre hep birlikte şarkı sözü yazarlar. Sonra bu şarkı sözüne metronom belirlenir. Metronom belirlendikten sonra beden ile ritim tutulur. Tüm aile besteledikleri şarkıyı hep beraber söylerler.

Kazanım: Dikkat toplama, yaratıcı yönleri keşfetmek, zihinsel rahatlık, koordinasyon, konsantrasyon tutma.

HADİ YAP BAKALIM

Bir yemek kaşığı ve pinpon topu ile tüm ailenin birlikte eğlenebileceği bir oyun. Aileden bir gönüllü seçilir seçilen gönüllü yemek kaşığı ağızında pinpon topu kaşığın içinde duracak biçimde ailesine bir fıkra anlatır veya bilmeceler sorar. Ama. Kaşık ağızındayken konuşması ve topu düşürmemektir.

Kazanım: Dil, ağız ve konuşma egzersizi.

İYİ EĞLENCELER VE TEŞEKKÜRLER!