Eser İncelemesi | Salıncak

Bu güzel sahne, Jean-Honoré Fragonard’ın Akademi’ye henüz üye olduğu ve eserlerinin Salon’da büyük övgüler almaya başladı, kariyerinin ilk yıllarında yapılmıştır. Kim olduğu bilinmeyen bir saray mensubu bu dönemde kendisine bir sipariş önerisi ile gelir.

Bu genç adam, metresi ile birlikte bir resminin yapılmasını ister. Adam, kadının gizli aşkı olarak, yoğun çalılıklara gizlenmiş halde temsil edilecek ve bir papaz kadını salıncakta sallayacaktır.

Fragonard, kilise karşıtı bir ayrıntı olarak yorumlanabilecek papaz figürünü -kariyerini tehlikeye atma korkusuyla- yapmak istemediği için müşterisini papazın yerine aldatılmış bir koca figürü yapmaya ikna eder.

İlk bakışta, bu aşk dolu karşılaşma, vahşi bir ormanlık alanda geçiyormuş gibi görünmekte. Ancak bahçe aletleri, heykeller ve kadın figürünün arkasındaki mimarı detaylar, sahnenin şatafatlı bir özel mülkte geçtiğini gösterir. Bu gösterişli ortam, sanatçının 1760’ta yaz mevsiminin geçirdiği, İtalya’nın Tivoli kentindeki Villa d’Este’nin bahçelerini andırmaktadır.