Devlet Tiyatrosu 40 yıl sonra yeniden yollarda

Bir diğer adıyla Tır Tiyatrosu 40 yıl aradan sonra Anadolu yollarına gitmeyi planlıyor. 2 Ekim de sezonu açacak olan Devlet tiyatroları yerleşik tiyatroların olmadığı Anadolu’nun en ücra köşelerinde seyircisiyle kavuşmak için hazırlanıyor.

Orhan Kemal’in ‘Üç Kağıtçı’, Necip Fazıl Kısakürek’in ‘Reis Bey’, Dostoyevski’nin ‘Suç ve Ceza’ ile Turgut Özakman’ın ‘Fehim Paşa Konağı’ gibi eserlerinin sanatseverlerin beğenisine sunulacağı yeni sezonda yerli ve yabancı 160 eseri tiyatroseverlere sunmayı hedefleyen DT, Ankara’da 8 yeni oyun sahneleyecek. Sezonda ‘Tahtsız Kraliçe’, ‘Kış Masalı’, ‘Misafir’, ‘Divane Ağaç’, ‘Ben Anadolu’, ‘Sevda Dolu Bir Yaz’, Hırçın Kız’ , ‘Radyum Kızları’ , ‘Kendi Gök Kubbemiz’ gibi oyunların seyirciyle buluşacak.

“Nöbetçi tiyatro”

Türk müzikallerinin gösterimiyle ilgili çalışma yürüten DT, gelecek sezon mayıs ayından itibaren Türk müzikallerini antik tiyatrolarda sanatseverlerin beğenisine sunmaya hazırlanıyor. Bunun yanı sıra geçen sezon gerçekleştirilen ‘Nöbetçi Tiyatro’ uygulaması da devam edecek.

Yeni tiyatro sezonunun biletleri, internet üzerinden ve DT gişelerinden satışa sunulacak, perdeler 1 Temmuz 2019 tarihine kadar açık olacak. Tiyatroseverlerin yoğun ilgisinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Kurt, “DT tarihinde ilk kez mayıs – haziran aylarında Ankara, Sivas, Trabzon, Konya ve Bursa’da başlatılacak olan ‘Nöbetçi Tiyatro’ uygulamasını devreye sokuyoruz.

Türkiye’nin en önemli kültürel miraslarından sanatseverleri tüm oyunları izlemesini sağlayacağız. 15 Mayıs 1 Temmuz tarihleri arasında yerleşik yerlerde oyunları kaçıranlara yönelik nöbetçi tiyatroları devreye sokacağız. 12 bölgede yapılacak uygulamadaki amaç, sezon içinde oyunları kaçıranların izlemesini sağlamak” şeklinde konuştu.