Çocuklar için Bale Eğitimlerimiz Başladı

 

 

Bale, gösteri sanatının dallarından biri olup genellikle müzik eşliğinde, dekor ve sahne giysileriyle gerçekleştirilen estetik ve son derece titiz bir danstır.

Bir bale dans müzik ve tasarımla dramatik bir öykü anlatabilir veya hiç bir öykü olmadan sadece müziğin dans aracılığıyla bir yorumu biçiminde sunulabilir.

Bugünkü balenin temelleri Rönesans dönemine dayanmaktadır. Bale ilk olarak İtalya’da görülmektedir. Mim sanatçılarının Ortaçağ ve Rönesans tiyatro gösterilerinde ve geleneksel halk gösterilerindeki dans adımları balenin günümüze gelene kadarki sürecin ilk adımlarıdır.

Fransa’da Henry IV tarafından desteklenen bale tüm Avrupa’ya, oradan da 16. ve 17.yüzyılın sonlarında da Danimarka ve Isveç’e kadar yayılmıştır.

Balenin altın çağı olarak niteleyebileceğimiz dönemi Louis XIX döneminde başlamıştır. Fransızlar ve Rusların bale sanatının gelişmesinde dansçılık, bestecilik ve koreografi alanında çok büyük katkıları olmuştur.

Bugün sahnede gördüğümüz bale sanatı George Noverre’nin koyduğu kurallar üzerine kurulmuştur.

 

 

Bale Okulumuz Hakkında : Bakırköy’de bulunan Nar Sanat Eğitim Kursumuzda bulunan dersliklerimizde yaş ve eğitim seviyelerine göre pandemi süreci sebebi ile en fazla 6-7 çocuktan oluşmaktadır. Ders süresi haftada bir gün 2 ders saati şeklinde gerçekleşmektedir.(Çocukların dikkat toplama süreleri ve bedensel yapabilirlikleri düşünülerek 30 dakika ders 15 dakika ara şeklindedir). Başlangıç yaşı olarak her ne kadar çocuğun kişisel ve bedensel gelişimi göz önüne alınıyorsa da genel olarak ülkemizde 4 yaş ideal kabul edilmektedir.

Yönetmeliklerde belirtilen eğitim sonunda başarılı oldukları taktirde Nar Sanat Eğitim Kursu’ndan “M.E.B. Kurs Bitirme Sertifikası” alırlar. Nar Sanat Eğitim Kursu’ndan aldıkları sertifikanın sağladığı imkan ile bale öğretmenliği yetkisiyle üniversite de öğretim gördükleri branşları dışında ikinci bir meslek daha edinmiş olurlar.

Çocuk Bale Eğitimi için ÖN KAYIT formunu doldurabilirsiniz.