Cezeri’nin makineleri bu sergide sergilenecek

Dünyanın sayılı mucitlerinden biri olarak kabul edilen Orta Çağ’ın en büyük  dehası sayılan  Cezeri’nin makinelerinin sergilendiği ” Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri ” sergisi 15 Şubat – 15 Haziran tarihleri arasında ziyaretçiye açık olacak.

Yeniden hayat bulan makineler

Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri sergisinde ziyaretçileri bekleyen sıra dışı aletle, etkileşimli düzenekler ve diğer teknolojik/bilimsel malzemeler…

Mühendisler ve ustalar ekibi tarafından Cezeri’nin tasarladığı ölçü,malzeme ve işlevselliğin dikkate alınmasıyla üretilmiştir. Bugüne kadar tek bir örneğine bile rastlanmayan bu aletlerin, adeta bir bilim tarihi arkeolojisi yapılarak ziyaretçilere sunuluyor.

Dev makineler

Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri sergisi, 1500 m2’lik alanda, içerisinde boyutları 4 metreyi bulan dev makinelerle birlikte 66 farklı alete, makineye ve çeşitli düzeneklere yer veriyor. Eserlerin çalışma prensiplerini anlaşılır bir biçimde ortaya koyan sergide, Cezeri’nin şifreli, dört sürgülü kapı kilidi, şifreli kasası, dünyaca ünlü filli su saati, anıt su saati, tarihin ilk insansı robotu olan içecek sunan çocuk otomatı gibi birçok çalışmasının birebir örneklerini görmek mümkün.

Sergide kısa bir filmle karşılanan ziyaretçiler sırasıyla; Cezeri öncesi mekanik tarihi (Yaşam – Kalım),Cezeri dönemi sanatı ve siyasi kaosunun anlatıldığı bölüm (Kaos ve Düzen),Cezeri’nin kitabına ait görsellerin olduğu Harikalar Kitabı bölümü, Cezeri’nin makinelerinin birebir çalışır örneklerinin ve etkileşimli eğitim düzeneklerinin olduğu sanat bölümü, Cezeri’nin üretim araçlarının olduğu Cezeri’nin Atölyesi bölümü, Cezeri sonrası mekanik tarihinden örneklerin bulunduğu Saldırı bölümü ve gelecek tasvirinin olduğu gelecek bölümüyle tanışacaklar.