“Büyük Dahi/Gazi Mustafa Kemal” sergisi sizleri bekliyor

İzmir’de, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, hiç görmediğimiz fotoğrafları, kullanmış olduğu özel eşyaları, ve yazmış olduğu mektupların bulunduğu bir sergi açıldı.

Serginin açılışına katılan TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Folkart Gallery’deki “Büyük Dahi/Gazi Mustafa Kemal” isimli serginin açılışında yaptığı konuşmada, İzmir’in estetik değerinin kültür sanat faaliyetleriyle yükseldiğini, Atatürk sergisinin de bunun en değerli örneklerinden olduğunu belirtti. Fikirden sergileme aşamasına kadar emeği geçen herkese teşekkür eden Yıldırım, foto muhabir Ara Güler’in vefatından büyük üzüntü duyduğunu aktardı.

Büyük Önder Atatürk’ün bir konuşmasında “Sanatkar, toplumda uzun çalışma ve çabalardan sonra alnında ışığı hisseden insandır.” ifadesini kullandığını hatırlatan Yıldırım, “Atatürk’ün tarifine uygun sanatçılar tarafından hazırlanan ve şu anda açılışını yapmakta olduğumuz sergiyi bir kat daha önemli hale getiriyoruz. Fotoğraf zamanın en güçlü şahidi olmuştur. Bugüne kadar yapılmış en kapsamlı Atatürk fotoğraflarını görme fırsatımız olacak.” dedi.

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk, yaşadığı yıllar ve fotoğraf sanatçısının imkanları göz önüne alındığında dönemin ilerisinde bir lider olduğunu göstermiştir.” diyen Yıldırım, serginin, bir kısmı daha önce hiç yayınlanmamış 150 Atatürk fotoğrafını, özel eşyalarını da barındırdığını dile getirdi.