Bir Kadından Tüm kadınlara ! “Dünya Emekçi kadınlar günü”

Dünya Emekçi Kadınlar günü dolaysıyla bir şeyler yazmak isterken Kurumlarımızın Kurucularından Heykel Sanatçısı Ş.Hale ÜRKMEZGİL  adına ışık Liselerinin yapmış olduğu aşağıda izleyeceğiniz video ve yazıyı gördük. Sizlerle paylaşmadan olmazdı Bir sanat kadınından bizleri var eden tüm emekçi kadınlarımıza. İyi ki varsınız, iyi ki bizi doğurdunuz, sevdiniz, korudunuz, kolladınız. Hatta bazılarımız hakketmese bile!

“Dünya Kadınlar Günü, Birleşmiş Milletler tarafından bu şekilde tanımlanmış olarak her yıl 8 Mart’ta kutlanan uluslararası bir gündür. İnsan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmaktadır.

Bu önemli günde, sizlere bir Kadın Sanatçı olarak, eserlerin de çoğunlukla ‘‘Kadın’ı’’ konu alan Heykel Sanatçısı Hale Ürkmezgil’i ve eserlerini tanıtmak isteriz.

Türkiye’de az sayıdaki kadın heykeltıraşlardan olan Hale Ürkmezgil, aynı zamanda Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Özel Nar Sanat Eğitim Kursu ve Nar Sanat İstanbul Eğitim ve Kültür Sanat Derneği’nin kurucularındandır. Heykel çalışmalarına 1989 yılında seramik ile başlayan sanatçı, günümüzde çalışmalarını, figüratif tarzda mermer yontu ve bronz döküm ile sürdürmektedir.

Hale Şakar Ürkmezgil’in eserlerinde yeniden doğuşlar, kadınlık, özgürlük, umut, aşk, isyan, kabullenişi görürsünüz. Yani, insan olma halleri oldu hep. Topraktan suya, sudan havaya yüreğinde ve sırtında kanatlarını taşıdığı umudun sınırsızlığında, sevgiyle aşkla beden bulur yapıtları.

Bu güzel sergi için Sanatçı Hale Ürkmezgil’e teşekkür eder, İyi Seyirler dileriz.”