Bakırköy Güzel Sanatlar Lisesi’ne başvurular başlıyor

Bu yıl ilk kez eğitim verecek olan Türkiye’nin ilk Türk Halk Müziği temalı olma özelliği taşıyan okulu Bakırköy Güzel Sanatlar Lisesi’ne başvurular 10 -17 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek.

Bakırköy Güzel Sanatlar Lisesi müdürü Özer Öztop bu yıl okula toplamda 60 öğrencinin özel yetenek sınavı ile alınacağını dile getirirken, öğrencilere piyanonun yanı sıra Türk Halk Müziği çalgılarının da eğitiminin verileceğinin altını çizdi. Yalnızca devlet okullarına bağlı öğretmenlerin değil, özel sektörden de öğretmenlerin ve sanatçıların yer alacağı okullarında farklı bir yapının bulunacağını kaydeden Öztop, ücretsiz okullarında birebir derslerinde olacağını işaret etti.

Amaçlarının üniversitelerin Türk müziği bölümüne öğrenci yetiştirmek olduğunu savunan Öztop, ayrıca unutulmaya yüz tutmuş Türk müziği eserlerinin topluma tanıtılması ve sevdirilmesi hedeflerimiz arasında olduğunu da hatırlattı.

LGS de istediği başarıya ulaşamayan veya müzik yeteneği olduğunu düşünen öğrencilere kapı aralayan okulun ön kayıtları, 10 – 17 Temmuz tarihleri arasında (http://bakirkoygsl.meb.k12.tr) adresinden yapılabilecek.

Diğer güzel sanat liselerinden farklı olarak TRT ve alanında söz sahibi sanatçıların da ders verebileceği okulda, öğrenciler piyano, Türk müziği çalgıları, şan, solfej, koro ve orkestra dersleri alacak.