Antalya’da Umrika filminin gösterimi yapıldı

Festivalin “Dünya Sinemalarından” bölümünde yer alan “Amerika” filminin gösterimi yapıldı.

Antalyada Umrika filminin gösterimi yapıldı

  1. Uluslararası Antalya Film Festivali’nin “Dünya Sinemalarından” bölümünde yer alan “Amerika (Umrika)” filminin gösterimi yapıldı.

Festival ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, 1980’lerin ortasında Hindistan’dan Amerika’ya giden ve geride kalanlara yolladığı mektuplarla onları Amerika hakkında umutlandıran bir gencin ardından yaşananları anlatan film, Migros Alışveriş Merkezi’ndeki Salon 6’da gösterime sunuldu.

Filmin Hintli yönetmeni Prashant Nair, katıldığı gösterimin ardından seyircilerin sorularını yanıtladı.

Filmin konusunu kendi hayat hikayesinden çıkardığını anlatan Nair, diplomat çocuğu olduğu için çocukluğundan itibaren farklı ülkelerde yaşadığını ifade etti.

Nair, her gittiği ülkede bir önceki ülke ile ilgili ön yargılarla karşılaştığını dile getirerek, “Bir dönem sonra da Amerika’ya yerleştik. Amerika ile ilgili benim de birçok fikrim oldu. Sonunda Los Angeles veya New York’a değil daha Orta Batı’da bir yere yerleştik. Hiç New York veya Los Angeles’a benzemiyordu. Hintli olduğum için ‘File biniyor musunuz’ gibi berbat sorularla karşılaştım. Özellikle filmde bu fikri tersine çevirmeye çalıştım. Amerikalılar’ın bize nasıl göründüğü hakkında mizah yapmaya çalıştım. Bir Hint köyünde Amerika’nın nasıl göründüğü hakkında bir film. Filmin diğer yarısı da mülteci olma durumuna ışık tutma üzerineydi. Çok acıklı hikayeler var ve şu anda dünyada gözümüzün önünde olan bir konu.”

Büyük göç alan ülkelerde film gösterildiğinde çok tartışmalar yaşandığını anlatan Nair, bu ülkelerde filminin gösteriminin çok etkili olduğunu kaydetti.