Analog fotoğrafçılardan ‘yol’ sergisi

Gelişen teknolojiye rağmen hâlâ fotoğraflarını analog makinelerle filmlere kaydeden fotoğrafçılar Ankara’da “Yol” temalı bir sergi düzenliyor. Sergi, 14 Şubat saat 19.00’da Ankara’da Alt+Bir sanat galerisinde açılacak.

Ankara’da analog fotoğraf çeken fotoğrafçıları bir araya getirmek için 2018 yılında kurulan Analog Ankara inisiyatifi “Yol” fotoğraflarından oluşan bir sergi düzenliyor. Sergi, 14 Şubat Cuma günü 19.00’da Ankara Altı+Bir sanat galerisinde açılacak, sergi 23 Şubat gününe kadar ziyaret edilebilecek.

Serginin manifestosunda tüketim çılgınlığına dikkat çekilerek “Çoğumuzun rahatsız olduğu konuların başında gelen tüketim çılgınlığını biraz da olsa hafifletmeyi başaran analog fotoğrafçılık, üretim aşamaları sayesinde insanlara beklemeyi ve sabretmeyi öğretiyor. Üretmenin verdiği hazzın tadına varan ve fotoğrafı somut hâliyle hissedenler, bu tutkudan vazgeçemiyor. Sergimizin bir yılı aşan gelişim süreci de sabretmeyi ve beklemeyi öğrenmenin başka bir yolu oldu” denildi.
“Yol” temasının kendilerine hissettirdiklerini filmlere aktaran analog fotoğrafçılar, “Hayatımız boyunca kimi zaman bilinçli kimi zaman farkında bile olmadan kat ettiğimiz yollarda, bazen yolculukların öznesi bazen de yolun kendisi oluruz. “Yol” sergisi, yolculuğumuz sırasında karşılaştığımız anları ve hissettiklerimizi, her zaman yol arkadaşımız olan fotoğraf makinelerimiz ile kaydettiğimiz fotoğraflardan oluşuyor” diyor.