8. Engelsiz Filmler Festivali başladı

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında 8’inci yılında online olarak düzenlenen Engelsiz Filmler Festivali, bugünkü film gösterimleriyle başladı.

Pandeminin hayattaki etkilerinin izini sürecek festivalinin programı, bu yıl “Normali Ararken” teması çerçevesinde şekillendirdi.

İlk kez bir tema etrafında hazırlanan festival, Türkiye ve dünya sinemasının festivallerde öne çıkan, çok konuşulan ve beğeniyle karşılanan filmlerini sinemaseverlerle buluşturacak.

Festival, programında yer verdiği tüm filmleri her yıl olduğu gibi göremeyenler için sesli betimleme, duyamayanlar için ayrıntılı altyazı seçenekleriyle erişilebilir ve ücretsiz olarak izleyiciye sunacak.

PROGRAMDA 46 FİLM YER ALIYOR film ekipleri ve aktivistlerle

Engelsiz Filmler Festivali’nde film gösterimlerinin yanı sıra aktivistlerle ve film ekipleriyle gerçekleşecek söyleşiler de erişilebilir olacak.

Programında 46 filme yer verilen festivalde “Dünyadan” ,”Engelsiz Yarışma”, “Çocuklar İçin” ve “Uzun Lafın Kısası” seçkilerinin yanı sıra tema kapsamında “Eski Normal: Beden”, “Eski Normal: Mekan”, “Eski Normal: Hayvan”, “Eski Normal: Şehir” ve “Eski Normal: Sanal Benlik” seçkileri de yer alıyor.

“En İyi Yönetmen” “En İyi Film” ve “En İyi Senaryo” ödülleriyle “Seyirci Özel Ödülü”nün verileceği “Engelsiz Yarışma”nın bu yılki jürisi Gökçe Işıl Tuna, İpek Türktan Kaynak ve Kaan Karsan’dan oluşuyor.

Kaynak: Sabah