65. Kitap Frankfurt Kitap Fuarı başladı

Dünyanın en büyük kitap fuarı olarak kabul edilen Frankfurt Kitap Fuarı, kapılarını bugün ziyaretçilere açıyor.

franfurt-kitap-fuarıBu yıl 65’incisi düzenlenecek ve yarın başlayacak olan Frankfurt Kitap Fuarı, 100’den fazla ülkeden yayın ve elektronik yayıncılık alanında faaliyet gösteren yaklaşık 7 bin yayıncı ile 300 bin kitapseveri buluşturacak.

Fuarın bu yılki “onur konuğu” ülkesi Brezilya olacak.

13 Ekim Pazar gününe kadar sürecek fuarda Türk Edebiyatı’nın ve yayıncılığının en seçkin örnekleri de okurlarla ve yayıncılarla buluşacak.

Türkiye ulusal standı fuarın uluslararası standlar bölümünde 304 metrekare ve çocuk kitapları bölümünde 48 metrekare olmak üzere 352 metrekarelik bir alanda yerini alacak. Türkiye standında 200 yayınevinin 3 bine yakın kitabı sergilenecek.

Türkiye standında, aralarında Boyut, İletişim, Metis, İthaki ve Timaş’ın da bulunduğu 22 yayınevi, çocuk yayınları standında da aralarında Damla, Final, Günışığı, Mavi Bulut ve Redhouse’nin de bulunduğu 10 çocuk ve gençlik edebiyatı yayıncısı kendilerine ayrılan sergi ve görüşme ünitelerinde eserlerini tanıtacak ve telif görüşmeleri gerçekleştirecek.

Türkiye ulusal standında ayrıca, panel, söyleşi ve geleneksel Türk mutfağı sunumundan oluşan 5 etkinlik ve bir de sergi gerçekleştirilecek.

Etkinlikler kapsamında “Piri Reis’in Dünya Haritası’nın 500. Yıldönümü”nün Unesco tarafından 2013 yılı anma ve kutlama yıldönümleri arasına alınması münasebetiyle “Piri Reis: Akdeniz’in Piri – 500 Yılın Gizemi” isimli sergi açılacak.

Fuarda ayrıca “Piri Reis’in Dünya Haritası’nın ortaya çıkışı ve kaynaklarının konu edildiği bir panel düzenlenecek.

Kaynak :[]