5. İstanbul Orchestra’Sion-Uluslararası Piyano Yarışması

Bu yıl 31 farklı ülkeden 116 başvuru arasından ön elemeyi geçen 40 aday, 5. İstanbul Orchestra’Sion Uluslararası Piyano Yarışması’na katılmak üzere Türkiye’ye geliyor. 12 ile 18 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek olan yarışmanın ilk üç turu Notre Dame de Sion Fransız Lisesi’nde, finali ve ödül töreni ise Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirilecek. 2013’ten beri yarışma kapsamında takdim edilen 5 ödüle, bu yıl 2 yeni ödül daha eklendi: Fransa Başkonsolosu Olivier Gauvin ve Cemal Reşit Rey Ödülleri.

Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi tarafından 2013’ten bu yana her iki yılda düzenlenen İstanbul Orchestra’Sion Uluslararası Piyano Yarışması, dünyanın dört bir yanından uluslararası düzeydeki profesyonel müzisyenleri bir araya getiriyor. Yarışma, 2013’ten beri Alink Argerich Vakfı’nın ve 2017’den beri Dünya Uluslararası Müzik Yarışmaları Federasyonu’nun üyesidir.

Kuruluşundan bu yana, yarışmanın jüri üyeleri arasında Paul Badura Skoda, Süher Pekinel, Pierre Réach, Ayşegül Sarıca, Ali Darmar, Olivier Moulin ve Gülsin Onay gibi uluslararası üne sahip sanatçılar bulunmaktadır.

Yarışmada Birincilikİkincilik ve Üçüncülük olmak üzere 3 ana ödülün yanı sıra Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi öğrencilerinin oluşturduğu jüri tarafından verilen NDS Gençlik Müzik Ödülü de bulunmaktadır.

Yarışmanın üçüncü turunda icra edilmesi gereken zorunlu eserler arasında çağdaş bir Türk eserin de bulunması, Türk bestecilerin uluslararası platformda tanınmasına katkı sağlıyor.

Aynı kapsamda, 2017’den beri ünlü piyanist ve besteci Ali Darmar her yarışma için özgün bir eser besteliyor ve bu bölümün kazananı Ali Darmar Ödülü‘nün sahibi oluyor.

Yarışmaya bu yıl eklenen iki yeni ödülden birincisi Fransa Başkonsolosu Olivier Gauvin Ödülü’dür. Aynı zamanda kendisi de piyanist olan Fransa Başkonsolosu Olivier Gauvin 17 Kasım Perşembe günü düzenlenecek yarı finalde jüriye katılacak olup ödülü takdim edeceği adayı seçecek.

Eklenen bir diğer ödül ise Cemal Reşit Rey Ödülü’dür. CRR Konser Salonu işbirliğiyle 18 Kasım Cuma günü saat 20.00’da düzenlenen gala gecesinde CRR Genel Sanat Yönetmeni Murat Cem Orhan jüriye katılarak seçtiği bir adaya ödülü takdim edecek.

Final turunda, yarışmacılara Orkestra Şefi Orçun Orçunsel yönetimindeki Orchestra’Sion eşlik edecektir. Ardından düzenlenecek gala gecesinde tüm ödüller sahiplerini bulacak.

5. İstanbul Orchestra’Sion Uluslararası Piyano Yarışması Jürisi:
Jean-Yves Clément Président, Jüri Başkanı Antonio di Cristofano, Eliane Reyes, Olivier Moulin, Toros Can, Gülsin Onay, Pierre Réach

Kaynak : https://sanatokur.com/