” Yol Çağrısı Fotoğraf Sergisi ” Gezginlerden, Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nde

Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nde yer alan kültür sanat platformunda dünyayı dolaşan gezginlerin fotoğrafları sergilendi. Türkiye Gezginler Kulübü üyeleri tarafından oluşturulan ‘Yol Çağrısı Fotoğraf Sergisi’ yolcuların beğenisine sunuldu.

Türkiye Gezginler Kulübü tarafından düzenlenen ve kulüp üyesi gezginlerin gittikleri ülkelerde görüntüledikleri çarpıcı kareleri içeren ‘Yol Çağrısı Fotoğraf Sergisi’, TAV Galeri İstanbul’da açıldı. Dünyanın farklı bölgelerinden pek çok ilginç kareyi bir araya getiren sergi ilk gününde yolcuların ilgisi ile karşılandı. Düzenlenen açılış töreninde TAV İstanbul Genel Müdürü Kemal Ünlü, Türkiye Gezginler Kulübü Kurucu Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural ve fotoğraf sanatçıları yer aldı. Ünlü ve Kural, sergide eseri yer alan fotoğraf sanatçıları adına İzzet Keribar’a teşekkür hediyesi sundu.

Kemal Ünlü, Türkiye Gezginler Kulübü üyelerinin farklı kültürleri tecrübe ederken karşılaştıkları manzaralara bu sergi ile şahitlik ettiklerini ifade etti. Gezginlerin fotoğraflarının farklı dünyalara açılan birer pencere niteliği taşıdığını dile getiren Ünlü, “Her gün onlarca farklı ülkeden yaklaşık 120 bin insanın geçtiği, İstanbul Atatürk Havalimanı’yla burada sunulan fotoğrafların yarattığı renkli mozaik ayrı bir harmoni oluşturdu. Sergi, havalimanına gelecek, gidecekler ve uğurlayıcılar için çok faydalı olacağını düşünüyorum. Bu anlamda, kültür-sanat platformumuz TAV Galeri’de, ‘Yol Çağrısı Fotoğraf Sergisi’ni yolcularla buluşturmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Orhan Kural ise 14 yıldır derneğin faaliyette olduğunu 2 yıl bu sergi için hazırlandıklarını ifade etti. Gezen insanın yolda kalmadığını söyleyen Kural, yol çağrısına uyulmasını istedi. Futbol maçı izleyenlere acıdığını kaydeden Kural, yola çıkan herkesi desteklediklerini sözlerine ekledi.

Yaklaşık 50 fotoğraftan oluşan ‘Yol Çağrısı Fotoğraf Sergisi’nde, toplam 35 gezginin tüm dünyadan görüntüledikleri fotoğrafları bulunuyor. Türkiye Gezginler Kulübü tarafından iki yıldır çeşitli mekanlarda sergilenen fotoğraflar, bir ay boyunca TAV Galeri ziyaretçileri ile buluştu.

Kaynak : [-]