Türk tenor Bülent Bezdüz Avrupa sahnelerinde

Türkiye’de gösterdiği başarılar sonrasında Avrupa opera sahnelerinin aranan isimlerinden biri olan tenor Bülent Bezdüz, İsveç Malmö Operası’nda sahnelenen La Traviata’da başrol Alfredo’yu oynuyor.

Türkiye’de gösterdiği başarılı performanslar sonrasında Avrupa sahnelerinde de aranan yüz olan Mersin Devlet Opera Balesi solisti tenor Bülent Bezdüz, bu sezon İsveç’in Malmö Operası’da, yepyeni bir düzenlemeyle sahneye konan La Traviata’da;Alfredo rolüyle seyirciyle buluşuyor.

Verdi’nin ölümsüz eserinin yönetmenliğini, Avignon Tiyatro Festivali’nin Sanat Direktörü Fransız Olivier Py üstleniyor. Py, cesur mekân kullanımı ve dinamik bir kurguyla operaya getirdiği taptaze solukla dikkat çekiyor. Operaseverler, güçlü kadrosuyla da dikkat çeken bu yeni prodüksiyonda Türk tenor Bülent Bezdüz ile birlikte ünlü Fransız soprano Patricia Petitbon’u da Violetta rolünde dinleyecekler. Avrupalı eleştirmenlerin, “Kadife yumuşaklığındaki sesiyle gerçek bir tenor” diye tanımladıkları Bezdüz’ün yer aldığı La Traviata Aralık sonuna kadar Malmö Operası’nda sahnelenecek.

“Troya gibi yeni prodüksiyonlar heyecan verici”
Geçtiğimiz haftasonu gerçekleşen prömiyerin ardından rolüyle ilgili değerlendirmede bulunan Bülent Bezdüz, “La Traviata’yı Türkiye’nin dışında Avrupa’nın birçok şehrinde söyledim. Bu prömiyerde ise 260’ıncı kez Alfredo’yu seslendirdim. Ama her yeni prodüksiyon sürpriz ve yeni heyecanlara gebe” dedi. Yönetmenin operayı, modern bir bakış açısıyla sahnelediğine dikkat çeken Bezdüz, “Sahnede kurulu 3 katlı yapı üzerinde hareket halinde söylememiz büyük fiziksel efor gerektiriyor. Daha önce motora binerek, ya da 50 iskelet arasında söylediğimi hatırlamıyorum! Ama tüm bu aykırı ögelerin görsel etkisinin çok güçlü olduğu ve bugünün dünyasında operayı yüzyıllar önceki gibi sahneleyemeyeceğimiz de bir gerçek. Ülkemizde Troya gibi yepyeni prodüksiyonların yapılması tam da bu yüzden heyecan verici” diye konuştu.