‘ Titanik Orkestrası ‘ Diyarbakır yolcusu !

Diyarbakır Devlet Tiyatrosu (DDT), ”Titanik Orkestrası” oyununu bu hafta yeniden tiyatroseverlerle buluşturacak.

Titanik Orkestrası

Hristo Boyçev’in yazdığı, Zurap Sıkharulıdze’nin yönettiği, çevirisini Hüseyin Mevsim’in yaptığı ”Titanik Orkestrası”nda yaşamın kıyısında kalmış insanların her şeye rağmen bekleyişleri anlatılıyor.

Ali Çelik, Uğur Çınar, Ozan Hafızoğlu, Pelin Tozkoparan ve Fatih Yurdakul’un rol aldığı oyunun dekoru ve giysi tasarımı Esra Selah’a, ışık tasarımı Suat Uçar’a ait. Oyun, bu akşam ile cuma ve cumartesi günleri, Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Sanat Merkezi Orhan Asena Sahnesi’nde izlenime sunulacak.

DDT, bahar turnesi kapsamında Valantin Kataev’in yazdığı, Göksel Kortay’ın çevirip uyarladığı, Orkun Gülşen’in yönettiği, dürüst ve namuslu bir memurun başından geçen trajikomik olayların anlatıldığı ”Bugün Git Yarın Gel” oyununu, 13-14 Nisan’da Malatya’daki tiyatroseverlerin beğenisine sunacak.
DDT, 17 Nisan’da ise Batman’da, Fügen Sipahi’nin çevirip uyarladığı, Orkun Gülşen’in yönettiği ”Kurnaz Avukat” ile ”Titanik Orkestrası” oyunlarını sahneleyecek.

Sanatsal etkinliklerle dolu bir hafta geçirecek Diyarbakır’da ayrıca, sanatçı Bülent Ortaçgil, 16 Nisan saat 19.00’da Dicle Üniversitesi Konferans Salonu’nda sevenlerinin karşısına çıkacak.

Eski ve yeni şarkılarını seslendirecek Ortaçgil’e, Gürol Ağırbaş, Cem Aksel, Baki Duyarlar ve Barlas Özemek eşlik edecek.

DSM ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin işbirliğiyle açılan Remzi Raşa’nın ”Yalnızlığı Seçmek” Bir Retrospektif: 1946-2006” sergisi ise Sümerpark Sanat Galerisi’nde devam ediyor. Raşa’nın 50 eserinin izlenime sunulduğu sergi, 6 Mayıs’a kadar açık kalacak.

Mardin

Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi Dilek Sabancı Sanat Galerisi’nde açılan küratörlüğünü fotoğraf tarihçisi Engin Özendes’in üstlendiği ”Seyreyle Ara Güler Mardin’de” fotoğraf sergisi devam ediyor.
Usta fotoğrafçı Ara Güler’in fotoğraflarının yer aldığı sergi, ”Tanımak ve Anlamak” ile ”Yüz Yüze” başlıklı iki bölümden oluşuyor. 114 eserin bulunduğu sergi, bir yıl süreyle vatandaşların ziyaretlerine açık olacak.