Terry Lyne Carrington İstanbul’da

İki Grammy ödülü sahibi çağdaş caz kraliçesi, davulcu, besteci ve grup lideri Terri Lyne Carrington, son projesiyle 21 Kasım’da CRR Konser Salonu’nda.

terry-lyne-carrington-istanbulda

İki Grammy ödülü sahibi çağdaş caz kraliçesi, davulcu, besteci ve grup lideri Terri Lyne Carrington, son projesiyle CRR Konser Salonu’nda hayranlarıyla buluşmaya hazırlanıyor. Carrington, aralarında Herbie Hancock, Wayne Shorter, Al Jarreau, Stan Getz, David Sanborn, Joe Sample, Cassandra Wilson, Clark Terry ve Dianne Reeves gibi büyük yıldızlarla içiçe geçen 20 yılı aşkın unutulmaz bir turne macerasından sonra ülkesine dönüp, Berklee Müzik Koleji’nde profesör olarak Akademik bir hayata başladı. 2003 yılında ise yine Berklee’de fahri doktora ünvanını aldı.

1983 yılında akıl hocası Jack DeJohnette’in teşvikiyle New York’a taşınan Carrington, 5 yıl boyunca James Moody, Lester Bowie, Pharoah Sanders gibi müzisyenlerle birlikte çalıştı. 80’lerin sonunda Los Angeles’a taşınarak ünlü Arsenio Hall televizyon şovunda çalışmaya başladı ve kısa sürede haklı bir şöhretin sahibi oldu. 1989 yılında ilk Grammy adaylığını getiren “Real Life Story” albümünde Carlos Santana, Dianne Reeves, Wayne Shorter ve Patrice Rushen gibi isimlerle biraraya geldi. Carrington ayrıca, 80′ ve 90’lardan günümüze kadar pek çok büyük caz ustasının albüm kayıtlarında da yer aldı. Dianne Reeves’den Grammy adayı “That Day”, Joni Mitchell ve Stevie Wonder ile birlikte çaldığı Herbie Hancock’un Grammy ödüllü “Gershwin’s World” albümleri ilk akla gelenler arasında yer alır.

2008 yılında solo kariyerine yönelen Carrington “More to Say” albmünde, George Duke, Christian McBride, Danilo Perez, Patrice Rushen ve Anthony Wilson gibi isimleri bir araya getirdi. 2011 tarihli beşinci albümü The Mosaic Project, “En İyi Caz Vokal Albümü” dalında Grammy ödülü kazandı. Bu albümde Dianne Reeves, Dee Dee Bridgewater ve Cassandra Wilson gibi isimleri yer alıyordu.  2013 tarihinde son albümü “Money Jungle: Provocative in Blue” ile Duke Ellington, Charles Mingus ve Max Roach’un 1963 tarihli “Money Jungle” albümünün 50. Yılına özel bir çalışma gerçekleştirdi. Bu albümde dünyaca ünlü piyanist Gerald Clayton, Lizz Wright ve yine Herbie Hancock gibi isimlerle çalıştı.