Tarihi oyuncaklara özel sergi

Simav’da 1976 yılında vatandaşlar tarafından bulunan ve Kütahya Arkeoloji Müzesinde sergilenen yaklaşık 2 bin 700 yıllık Frig dönemine ait pişirilmiş topraktan yapılmış kuş figürlü 3 oyuncak ilgi görüyor.

Frig dönemine ait olan pişirilmiş topraktan yapılan yaklaşık 2 bin 700 yıllık üç oyuncak, ünik (eşi, benzeri olmayan) eser olarak Kütahya Arkeoloji Müzesinde sergileniyor.

Kütahya Müze Müdürü Metin Türktüzün, yaptığı açıklamada, Frig döneminden kalma eşi benzeri olmayan üç oyuncağın Kütahya Arkeoloji Müzesinde sergilendiğini belirtti.

Türktüzün, Frig oyuncaklarının Simav ilçesinde 1976 yılında vatandaşlarca bulunup müzeye teslim edildiğini belirterek şöyle konuştu:

“Müzemizde sergilenen bu oyuncaklar, Kütahya’nın Simav ilçesinde bulundu. Yapılan incelemede ise bu oyuncakların Frig uygarlığına ait olduğu belirlendi. Frigler, çocuklarının oynaması için kuş figürlerinden ve pişirilmiş topraktan tekerlekli oyuncaklar yapmış. Bunlar aynı zamanda iple çekilebilen oyuncaklardan. Bölgemizde Friglere ait eserler çok fazla çıkmamış. Müzemizde sergilenen Frig dönemine ait eserler, ünik (eşi, benzeri olmayan) eserlerdir. Bu oyuncaklar 2 bin 700 yıl öncesine ait nadide tarihi eserlerdendir.”