Suruç’un ardından ‘Beyazlar İçinde’

kardes-turkuler

Kardeş Türküler, Ermeni ud virtüözü ve besteci Ara Dinkjian ile ENKA Kültür Sanat Buluşmaları çerçevesinde önceki akşam Eşref Denizhan Açıkhava Tiyatrosu’nda sahneye çıktı.
Biletlerin erken tükendiği, büyük merakla beklenen konser, ne yazık ki arzu edilenden çok daha korkunç bir atmosferde, Suruç Katliamı’nın gölgesinde gerçekleşti. Kardeş Türküler de, eskiden konserlerinde hep giydikleri beyazları seneler sonra tekrar kuşandı, sahneye kaybettiklerimizin anısına beyaz karanfillerle çıktı. Vedat Yıldırım, bu seçimi konserde şöyle açıkladı konserde:
“Biz hep beyaz giyiyorduk, barışın, özgürlüğün rengini. İki üç senedir bırakmıştık galiba barış geldi diye. Ama gelmedi sanırım. O yüzden yine giydik beyazları.” Feryal Öney de içinde bulundukları ruh halini, ruh halimizi anlattı: “Kardeş Türküler konserleri ölümlerin çok olduğu ‘90’lı yıllarda, bu ölümlere karşı ses çıkarmak, bir umut ışığı olabilmek için başlamıştı. bugün ise yine çok acı ölümlerin yaşandığı bir dönemde gerçekleşiyor konserimiz.”

 

beyazlar-icinde

 

Birçok duygu bir arada 
Birçok duygunun bir arada yaşandığı konserde Kardeş Türküler performanslarının alamet-i farikası olarak Ermeni sevda şarkılarından Rojava’ya dayanışma şarkılarına, Alevi deyişi ‘Ala Gözlü Nazlı Pirim’den Filistin türkülerine ve Çerkez kadınlarının askere giden erkekler için yaktığı ‘Kayseri Ğogum’ (Kayseri Yolu) ağıdına kadar Ortadoğu coğrafyasının dört bir yanından seslere yer verildi. Ara Dinkjian’ın bestelerinden ‘Ağladıkça’, ‘Yine Mi Güzeliz?’, enstrümantal parçası ‘Even If You Leave’ ve tüm seyircilerin katıldığı ‘Vazgeçtim’ çalındı. Grubun perküsyoncusu ve gizli vokali Selda Öztürk’ün mükemmel yorumuyla ‘Asfur’ ve Filistin türküsü ‘Ya Reem al-Ghuzlan’ seyircileri oldukça etkiledi. Yine seyircilerin eşlik ettiği ‘Bahçada Yeşil Çınar’, ‘Dargın Mahkum’ ve ‘Çeşm-i Siyahım’ gecenin diğer öne çıkan parçalarıydı. Kardeş Türküler, biste ise Aşık Sinem Bacı’ya ait ‘Uyu Deme’ çağrısıyla konseri tamamladı.