Sutupa Biswas’ın Satırlı Ev Kadınları: intikamcı tanrıça

Londra’da yaşayan sanatçı Britanya’nın kolonici geçmişini ve sanat tarihindeki ön yargılarını eleştiriyor.

 

Kötülükten korkma…

Hindistan doğumlu Londra’da büyümüş sanatçı Sutupa Biswas‘ın 1985 yapımı eserinde yıkım tanrıçası ve kötülüğün sürgüncüsü, Kali, akılda kalıcı bir şekilde öne çıkıyor. Elinde salladığı satır ve boynundaki diktatörlerin kolyesiyle unutması son derece güç bir etki bırakıyor.

Kafalar yuvarlanacak…

Eserde Britanya’nın kolonici geçmişine ve sanat tarihindeki ön yargılarına göndermeler mevcut. Kali’nin elinde tuttuğu bayrakta Artemisia Gentileschi‘nin “Yudit Holofernes’i katlederken” isimli tablosunun resmi bulunmakta. Bu resim Biswas’ın geçmişteki kadın sanatçılarla olan bağını gözler önüne sermekte. Resimdeki kafa kesimi Artemisia tarafından öne çıkartılan ve dikkat çekilen bir konuydu. Artemisia 17. yüzyılda tecavüze uğradıktan sonra bütün zorluklara rağmen zamanının en çok bilinen sanatçılarından birisi olmayı başarmış aykırı bir kişilikti.

Daha çok şey değişecek…

Biswas intikamcı ev kadını ilahını yaratırken Leeds Üniversitesinde öğrenciydi. Öğretmeni ünlü sanat tarihçisi Griselda Pollock sanatçıdan departman içinde olan değişikliklerin ateşleyicisi olarak bahsederdi. Tıpkı siyahi sanat akımındaki akranları olan Lubaina Himid ve Sonia Boyce gibi Biswas da ırkçılığa ve Thatcher’ın ayırıcı politikalarına karşı durarak siyahilerin sivil hakları için savaş vermişti. Çizdiği Tanrıça’nın ateşi ise şu anda hiç olmadığı kadar parlak yanmaktadır.
Şu anda bu eseri ve daha fazlasını internet üzerinden buradan görebilirsiniz.
Fotoğraf: © Sutapa Biswas. Tüm hakları saklıdır, DACS 2020. Fotoğraf sahibi: Bradford Müzeleri ve Galerileri.