Sinema; 120 Yıllık Öykü

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İBB Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü’nün düzenlediği “Sinema; 120 Yıllık Öykü” sergisi ziyarete açıldı.

SİNEMA; 120 YILLIK ÖYKÜ

Cemal Reşit Rey Konser Salonu’ndaki açılışa katılan İBB Kültür Daire Başkanı Abdurrahman Şen, genel olarak ortaya çıkan bir işi, “bu yapmış” demenin doğru olmadığını belirterek, “Bu işin en ağır yükünü taşıyan, her şeyiyle emektar, terini akıtan, Şerif Bey. Bu sergiyi hazırladığı ve düzenlediği için özellikle sinema ve sanat adına teşekkür borcumuz var. Teşekkürümü ifade etmek istiyorum” dedi.

Şen, sergi fikrinin ünlü sanatçı Ediz Hun’dan çıktığının altını çizerek, “Şerif Bey, Beyoğlu’nda açtığı sinemayla ilgili sergide konuşurken, daha çok fazla malzeme olduğundan bahsedince, Ediz bey, ‘birisinin buna sahip çıkıp, onu da bize göstermesi lazım’ demişti. Biz de Büyükşehir Belediyesi Kültür birimi olarak bu görevi üstlendik. Hemen ertesi gün Şerif Bey ile buluştuk ve bu güzellik, böyle ortaya çıktı” ifadelerini kullandı.

Sergiye ilişkin AA muhabirine açıklamada bulunan koleksiyoner Şerif Antepli ise kendi neslinin pulları görerek büyüdüğüne dikkati çekerek, “Ben de çocukluğumdan beri pullara çok meraklıydım. Harçlıklarımla pullar almaya başlamıştım. Bir de bizim evimizde hem pula hem de sinemaya çok merak vardı. Daha sonraki yıllarda, pullarla sinemayı bir arada düşündüm. Üzerinde sinema oyuncusu, yönetmenleri ya da film sahneleri olan dünya pullarını toplamaya 1990’larda başladım” diye konuştu.

Sergide Ara Güler’in çektiği Elia Kazan, Alfred Hitchcock, Sophia Loren gibi dünya sinemasının ünlülerinin portrelerinin yer aldığına işaret eden Antepli, “Beş yıl evvel Ara Güler’le sohbet ederken, ‘Hollywood Yıldızları’ kitabındaki resimlerden, ‘Bana, bunlardan seçsem verir misin?’ dedim. Tabii dedi ve kendi basıp verdi. Üzerlerinde de kendi orijinal imzası var” şeklinde konuştu.

Sergide, Türk ve dünya sinemasının tarihi seyrini yansıtan film afişleri, dergi kapakları ve sayfaları ile kartpostallar, pullar ve fotoğraflar yer alıyor.