Şevki Karayel “Darüşşafaka Cemiyeti” için sahne alacak

Ülkemizi yurt dışında da başarıyla temsil eden dünyaca ünlü piyano virtüözü Şevki Karayel, Türkiye’nin eğitim alanındaki ilk sivil toplum kuruluşu olan ve kurulduğu günden bu yana “Eğitimde Fırsat Eşitliği” misyonuyla binlerce çocuğun hayatını değiştiren Darüşşafaka Cemiyeti adına düzenlenen bağış konserinde vereceği piyano resitaliyle klasik müzik tutkunlarına unutulmaz bir akşam yaşatacak.

21 Kasım Çarşamba akşamı saat 20:00’de Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası’nda sahne alacak sanatçı, konserde klasik müziğin efsane isimlerinden Bach, Beethoven, Liszt ve Fazıl Say’ın eserlerini yorumlayacak. Bağış konserinden elde edilecek tüm gelir, Darüşşafaka Sanat Merkezi’nde ihtiyaç duyulan enstrümanların alınması için kullanılacak.

Konserin, Süreyya Paşa tarafından Darüşşafaka’ya miras bırakılan Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası’nda yapılacak olması da özel bir anlam taşıyor. Süreyya İlmen, nam-ı diğer Süreyya Paşa, vefatından önce mal varlığının büyük kısmını çeşitli kurumlara bağışladı. Bunlar arasında Osmanlı’dan Cumhuriyet’e uzanan tarihi boyunca babası hayatta olmayan, maddi durumu yetersiz çocuklara en iyi koşullarda eğitim şansı tanıyan Darüşşafaka Cemiyeti de vardı. İlmen, 1927’de görkemli bir galayla açılışı yapılan Türkiye’nin ilk çağdaş tiyatro ve sinema binasını, yani Süreyya Operası’nı Darüşşafaka’ya miras bıraktı. Uzun yıllar sinema olarak hizmet veren bina, Kadıköy Belediyesi tarafından aslına sadık kalınarak restore edildi ve 2007’de kapılarını sanatseverlere açtı. Restorasyon çalışmalarından sonra, opera ve bale temsillerine kavuşan bina, Anadolu yakasının tek, Türkiye’nin altıncı operası olarak hizmet vermeye başladı.

Bilet satın alarak, “eğitimde fırsat eşitliği”ne destek vermek isteyen müzikseverler, Biletix ve Darüşşafaka Cemiyeti’nin internet sitesi üzerinden bağışlarını gerçekleştirerek biletlerini temin edebilecek.