Rus öğrenci, uluslararası yarışmada ülkemizi gururlandırdı!

İtalya’daki uluslararası yarışmada Türkiye’yi temsil eden Rus öğrenci Peter Mekaev, birincilik ödülünün sahibi oldu ve ülkemizi gururlandırdı.

Yaşar Üniversitesi Müzik Bölümü keman performansı 2’inci sınıf öğrencisi Peter Mekaev (23), İtalya’nın Fasano şehrinde düzenlenen Uluslararası Don Matteo Colucci Yarışması’nda Türkiye’yi temsil ederek birincilik ödülünün sahibi oldu. Moskova’da doğan ancak 10 yıldır Türkiye’de yaşayan genç yetenek, yarışma ödülü olarak ilk solo konserini Arnavutluk’un başkenti Tiran’da verecek.

TÜRKİYE’DE EĞİTİM ALDI

Ortaokul ile lise eğitimini Bursa ve İzmir’deki okullarda tamamlayan ve ilk kez 6 yaşında keman çalmaya başlayan Peter Makaev, iki yıl önce çocukluk hayalini gerçekleştirerek üniversitede müzik bölümünü kazandı. Burslu olarak kazandığı Yaşar Üniversitesi Müzik Bölümü’nde gösterdiği başarıların yanı sıra Mimar Sinan Rotary Kulübü Genç Müzisyenler Oda Müziği Yarışması’nda 2012 yılı 4’üncülük ve 2014 yılı 3’üncülük ödüllerinin de sahibi olan Peter, geçtiğimiz günlerde düzenlenen Uluslararası Don Matteo Colucci Yarışması’nda ülkemize büyük bir gurur yaşattı.

DÜNYADA KONSERLER VERMEK İSTİYOR

Kendi kategorisinde 13 yarışmacıyı geride bıraktığı yarışmaya Yaşar Üniversitesi Müzik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zehra Sak Brody eğitmenliğinde hazırlanan genç yetenek mezuniyet sonrası dünyayı gezerek konserler veren bir keman solisti olmak istediğini söyledi.