Roy Lıchtensteın | Whaam !

Roy Lıchtensteın, bu çalışmasında, Şubat 1962’de DC Comics tarafından yayımlanan Amerikan Savaşçıları çizgi romanının 89. sayısının kapağında yer alan, fotostat işleminden geçirilmiş bir görsel elde etmek için siyah beyaz mürekkep boyası kullanarak ürettiği gri zeminli kapak tasarımlarıyla tanınan illüstratör Jerry Grandenetti’nin yapmış olduğu bir resmi kullandı.

Whaam ! Lıchtensteın’ın soyut ekspresyonizmin popülerliğine, özellikle de ” hareket ressamlarının ” geniş renk alanları yaratma ve damlatma tekniğine tepki olarak tasarlamış olduğu bir yapıttı. Lıchtensteın, duygusuz ve ticari sanat olarak görülen çizgi roman yaklaşımıyla soyut ekspresyonizmin havasını söndürmeyi amaçlıyor ; saldırgan hareketleriyle kahramanlaştırılan iki boyutlu karakterler içeren hikayeler ve tamamen fanteziye dayalı aldatıcı bir savaş algısı yaratarak çocukları hedef alan,savaşı,yıkımı yücelten hikayelere odaklanan toplumun anlamsızlığına göndermeler yapıyordu.

Bu çalışmayla Lıchtensteın halkın gözünde Amerika’nın Pop Art Üstadı oldu. Sanatçı ucuz aşk hikayeleri ve savaş çizgi romanlarından esinlenmesi şöyle açıklıyordu : ” İnsanların hiçbir yere asamayacağı kadar kötü bir resim yapmak çok zor. Herkes her şeyi alıp duvarına asabiliyor. Damlatma resimleri denilen paçavraları bile duvarlarına asıyorlar ancak ticari sanata karşı herkes nefret dolu. Görünen o ki yeteri kadar da nefret edememişler.