Munzur Vadisi’ndeki renk cümbüşünü tuvale yansıtıyor

TUNCELİ’de, yaklaşık 20 yıldır resim çizen Murat Ozan (43), sonbaharın gelmesiyle birlikte renk cümbüşüne dönen Munzur Vadisi’ni tuvale işliyor.

 

Tunceli’de sonbaharın gelişiyle Munzur Vadisi Milli Parkı, izlemeye doyamayacağınız bir manzara oluşturdu. Ortaokul öğretmeninin teşviği dışında resim alanında hiçbir eğitim almayan ve kentte yaklaşık 20 yıldır sokak ressamlığı yapan Murat Ozan, fırçalarını ve boyalarını alarak sonbaharın renklerinin yoğun olduğu Munzur Vadisi Milli Parkı’nı resmediyor. Hem doğada gezip stres attığını hem de gördüğünü tuvallerinde ölümsüzleştirdiğini söyleyen Ozan, yüksek rakımlı dağ yamaçlarında gün boyunca çizim yaptığını anlattı.

 

Munzur dağların ve nehrin dışında, tuz ihtiyaçlarını karşılamak için patika yollardan vadi tabanına inen yaban keçilerini de tuvaline yansıttığını belirten Ozan, “Ortaokul yıllarında resim çizmeye başladım. Lise yıllarımda resim öğretmenimden heveslendim. Kendi geliştirme yeteneğimle birleştirerek yıllarca resimler çizerek zaman geçirdim. Tunceli’nin muhteşem doğal güzellikleri bir ressam için yeterli. Gölge, ışık, renkler, dağlar, ağaçlar ve Munzur nehri çok güzel malzeme oluyor insana. Doğada resim yaparken gölgeyi ve ışığı takip ediyorum. Doğada her şey daha nettir. Doğanın içinde oldukça doğa sanat atölyesi oluyor ve tabiatta çizilen resmin kalitesi daha iyi oluyor. Şu ana kadar yaptığım tabloların sayısı 100’e ulaşmıştır. İnsanların çizdiğim eserlere ilgisi güzel” dedi.

 

Kaynak: Hürriyet