Mezitli Belediyesi Oda Tiyatrosu ‘Peynir’ diyecek

İki yıldır oynadığı her temsil kapalı gişe sergilenen Mezitli Belediyesi Oda Tiyatrosu, yeni sezona yepyeni bir oyunla hazırlanıyor. Mezitli’de doğup büyüyen ve ünü uluslararası arenada yayılan Oda Tiyatrosu, ünlü tiyatrocu Tamer Güven’in yazıp yönettiği Peynir isimli oyunu sahneye koyacak. 8 kişinin rol aldığı ve Kasım ayında seyirciyle buluşacak olan oyunun hazırlıkları devam ediyor.

2 bin 500 yıl aradan sonra Mezitli’yi tiyatro ile buluşturan ve ilk sezon ‘Jeanne Darc’ın Öteki Ölümü’, geçtiğimiz yıl ‘Rumuz Goncagül’ ile sanatseverlerden tam not alan Mezitli Belediyesi Oda Tiyatrosu yeni sezona yepyeni bir oyunla hazırlanıyor. Mezitli Belediyesi Oda Tiyatrosu’nun kurucularından Tamer Güven’in yazıp yönettiği ‘Peynir’ isimli oyun için çalışmalar başladı. Güven, oyununda kadınların yaşamlarını zaman zaman güldürerek, zaman zamda dramatize ederek, tiyatro izleyicisini şaşırtacak. İlk kez sahnelenecek ve 8 oyuncunun rol alacağı dram komi türündeki oyunun Kasım ayı itibariyle seyirciyle buluşması planlanıyor. İki sezondur ortaya konulan performanslarla büyük beğeni kazanan sanatçılar, Bilge Işıklar, Başak Karatepe, Tamer Güven, Vedat Yalçın, Gökhan Doğan’dan oluşan oyuncu kadrosunda 3 te sürpriz isim yer alacak. Gala gösterimi Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılacak oyun ücretsiz olarak her hafta Mezitli Belediyesi Sanatevi’nde olarak oynanacak.

‘SEYİRCİMİZE BÜYÜK SÜRPRİZLER HAZIRLADIK’
İlk kez sahnelenecek oyuna hazırlanıyor olmanın heyecanını yaşadıklarını ifade eden ünlü tiyatrocu Tamer Güven, “Üçüncü sezona girerken üçüncü oyunumuzu sahneye koyacağız. Ama bu oyunumuzun en önemli özelliği kendi ürünümüz olması. 12 Ekim tarihiyle çalışmalarına başladığımız Oda Tiyatro’muzun yeni oyunu ‘Peynir’ ile, 45 gün sonra seyircilerimizle yeniden bir araya geleceğimiz günün büyük heyecanını yaşıyoruz. Önceki oyunlara nazaran daha çok teknik efektleri oyunun içerisine katmayı planlıyoruz. Oyunumuzda toplamda üçü sürpriz olan 8 oyuncu görev alacak. Bu kez kendi mutfağımızdan bir oyunu ilk kez seyircimizle buluşturacağız. Oyunumuzu biz çok ama çok sevdik. Ve sizlerden de büyük beğeni ve ilgi alacağına emin olduğumuz bu sıra dışı oyunda siz sanatsever dostlarımızı yeniden yanımızda görebilmek umudundayız. Arkadaşlarımız yine özveriyle çalışarak harika bir iş çıkardılar” dedi.

‘EĞLENCEMİZE ORTAK OLMAYA ÇAĞIRIYORUZ’
Alışılmışın dışında farklı bir oyun sahneye koyduklarını ifade eden tiyatrocu Başak Karatepe, “Kendi ürünümüz olan bizim içimizden çıkan bir oyun sergileyeceğiz. Dekoruyla, küçük sürprizleriyle, teknik farklılıklarıyla alışılmışın dışında bir iş yapmaya çalışıyoruz. Defalarca tekrar ettiğimiz halde ben hazırlık aşamasında bile çok eğleniyorum. İnanıyorum ki oyuna gelen konuklarımız daha çok eğlenecekler. Tüm tiyatro severleri bu eğlencemize ortak olmaya, sanata alkışlarıyla destek vermeye davet ediyorum” ifadelerini kullandı. İlk kez oynanacak bir oyuna hazırlanmanın heyecanı içerisinde olduklarını ifade eden Bilge Işıklar, çok iddialı bir oyun ile seyircinin karşısına çıkacaklarını ve oyunun sezona damga vuracağını iddia etti. Işıklar sözlerini , “Bizler çok heyecanlanıyoruz, tüm Mersinlileri de bu heyecanımıza ortak olmaya davet ediyoruz. Eminim çok eğlenecekler ve olaylara farklı pencereden bakmaya çalışacaklar” şeklinde sürdürdü.

‘İZLEYİCİ SAHNEDE ARADIĞINI BULACAK’
Üçüncü sezona başlıyor olmanın heyecanını yaşadıklarını ifade eden Vedat Yalçın ise yeni oyun hakkında ki düşüncelerini, “Sahneye çıkarken izleyicilerimizin bize verdiği destek son derece önemliydi. İnanıyorum ki üçüncü yılımızda da geçtiğimiz iki yılda olduğu gibi sanatseverler oyunlarımıza koşarak geleceklerdir. Biz de konuklarımıza ilginç sürprizler hazırlayarak farklı bir şeyler yapmak istedik. İzleyicilerimiz sahnede yine aradıklarını bulacaklar ve kesinlikle memnun kalacaklar diye düşünüyorum” şeklinde aktardı. Son anına kadar izleyicinin ‘ne olacak?’ merakı içerisinde izleyeceği bir oyun olduğunu ifade eden Doğa Atıcı, şöyle konuştu: “Ben de aynı açıdan bakarak provaları takip ediyorum. Sürekli içerisinde olduğum ve izlediğim halde her defasında heyecanlanmaktan kendimi alamıyorum. Seyircilerimize de bu hissi yaşatacağından hiç kuşkum yok. Mezitli Belediyesi Oda Tiyatrosu yine farkını ortaya koyacak”

‘ODA TİYATROSU MEZİTLİ’DE SANATI BÜYÜTÜYOR’
Sanatın birleştirici gücüne dikkat çeken Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Oda Tiyatrosu’nun iki sezondur farklı kesimlerden binlerce insanın tiyatro izlemesini sağladığına vurgu yaptı. İlk sezon ‘Jeanne Darc’ın Öteki Ölümü’, geçtiğimiz yıl ‘Rumuz Goncagül’ ile Mezitli’de tiyatro olduğunu herkese gösterdiklerini ifade eden Başkan Tarhan, “Sanatçılarımız, bizden hiçbir talepte bulunmadan üç sezondur çok harika işler çıkarıyorlar. Tiyatro aşkı tam olarak budur. Biz de arkadaşlarımızın bu çabalarını gördükçe onlara sanatlarını icra edebilecekleri daha güzel mekanlar yapmaya çalışıyoruz. Şimdi daha dar bir mekanda oynanan oyunumuz daha geniş yerlerde seyirciyle buluşmaya devam edecek Yakın dönemde bitirmeyi planladığımız kültür merkezimizde daha fazla sanatsevere ulaşmayı hedefliyoruz. Sanatçı arkadaşlarımıza bu özverili çalışmaları ve ‘Mezitli’de tiyatro var’ olgusunu yerleştirdikleri için teşekkür ediyorum” dedi.