Meral Yıldız’ın “Sacred Text” Sergisi Ziyarete Açıldı

sacred text narsanat

Meral Yıldız’ın sufizme atıfta bulunan resim ve kolajlardan oluşan “Sacred Text” başlıklı sergisi sanatseverlerle buluştu.

aa_picture_20150903_6193009_web.jpg

İKSV’nin düzenlediği 14. İstanbul Bienali paralel etkinlikleri kapsamında, Gama Sanat Galerisi’nde ziyarete açılan serginin açılışı, St. Helena Şapeli’nde gerçekleşti.

Küratörlüğünü, Çek sanat tarihçisi Martin Maryska’nın yaptığı sergiye ilişkin AA muhabirine açıklamada bulunan Yıldız, “Kilise olduğu için fazla eser almadı burası. 10 eserden meydana geliyor. Tabii bu eserlerin üretim süreci bir hayli uzun sürüyor. Aynı zamanda Yeditepe Üniversitesi doktora programındayım. Lisans, yüksek lisans ve doktoraya gelene kadar bütün bu eserleri üretmeye çalıştım” dedi.

Meral Yıldız, Mevlevilik’in Hz. Mevlana’ya bağlı olmanın yolu olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

“Bütün gücü ve kuvveti o kaynaktan alıyorum. Kendim de sema yapıyorum. Sema da bir vecd halidir. Allah’a inanışta ibadetler içinde en yüksek inanış biçimlerinden birisidir. Dolayısıyla bu eserleri ürettiğim sıralarda büyük bir aşk, büyük bir dilek dışı salınım bu eserlerin meydana gelmesine sebep oluyor” diye konuştu.

Yıldız, şapelin mistik ortamının eserlere uygun olduğunu kaydederek, şöyle konuştu:

“Bienal hem kültürel hem fiziksel hem bilimsel gruplaşmanın birleştiği bir yer. Hz. Mevlana der ki gökyüzüne giden binlerce merdiven vardır ama hepsi aynı Allah’a çıkar. O yüzden, bunu ve kendi inancımı anlatmak istedim. Eserlerimiz, resmi seyredenle yapan arasında bir empati kurma yoludur. Dolayısıyla seyredenler gönül gözleriyle baktıkları zaman, kendilerine ait çok şey göreceklerdir bu eserlerde. Herkesin görmesi tek arzum.”

Sergi, 17 Eylül’e kadar ziyaret edilebilecek.

MERAL YILDIZ KİMDİR?

Yeditepe Üniversitesi Sanat Tarihi Ögretim Görevlisi Meral Yıldız 1958’de doğdu. Contemporary İstanbul Sanat Danışmanı Marcus Graf’ın öğrencisi olan Yıldız, sanat eğitiminde Zait Büyükişliyen, Mustafa Ata ve Ergin İnan gibi önemli isimlerden ders aldı.

Yıldız, Massachusetts College of Art’da eğitimini tamamladı.