MEB, Güzel Sanatlar Liselerini güçlendirmek için harekete geçti

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, 2019-2020 eğitim-öğretim yılında güzel sanatlar liselerinin altyapısını güçlendirmek, eksikliklerini gidermek ve kalitesini artırmak için özel çaba sarf edeceklerini belirterek, “Süreci İstanbul’dan başlatıyoruz. İstanbul’daki 5 lisenin ikisi proje okulu ve diğer üç liseyi de proje okulu yapıp İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı himayesine alacağız” dedi.

Özer, yaptığı açıklamada, Güzel Sanatlar Liselerini güçlendirmek için bir dizi yeni çalışma yürüttüklerini bildirdi.

Bu amaçla İstanbul’daki 5 güzel sanatlar lisesinin tamamını ziyaret ederek incelemeler yaptıklarına değinen Özer, bu kapsamda okullardan talepleri aldıklarını, öğretmen ve öğrencileri dinlediklerini aktardı.

“2019-2020 eğitim-öğretim yılında güzel sanatlar liselerimizin altyapısını güçlendirmek, eksikliklerini gidermek ve kalitesini artırmak için özel çaba sarf edeceğiz” diyen Özer, süreci İstanbul’dan başlattıklarını belirtti.

İTÜ TÜRK MUSİKİSİ DEVLET KONSERVATUVARINDA EĞİTİM
Özer, İstanbul’daki güzel sanatlar liselerinin tamamını aynı imkanlardan yararlandırmak istediklerinin altını çizdi.

“İstanbul’daki 5 lisenin ikisi proje okulu ve diğer üç liseyi de proje okulu yapıp İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı himayesine alacağız” bilgisini veren Özer, şunları söyledi:

“İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarının deneyimlerini bu okullarımıza aktarmak istiyoruz. İlk adım olarak İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Güzel Sanatlar Liselerimizdeki 300 müzik öğretmenimize yıl sonuna kadar eğitim verecekler. Ulusal ve uluslararası etkinlikler birlikte düzenlenecek. Müfredat birlikte güncellenecek. Ayrıca İTÜ’nün çok güçlü bir çalgı yapım atölyesi var. Okullarımızda kullanılan enstrümanların bakımı burada yapılacak ve okullarımıza da bu deneyim aktarılacak ve çalgı bakım atölyeleri kurulacak. Öğretmenlerimiz, çalgı yapımı konusunda da eğitim alacaklar.”