Masalcı Vakıf Dede Kasımda KKTC’de

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün çocuklara vakıf kavramını anlatmak amacıyla hayata geçirdiği tek kişilik müzikli çocuk tiyatrosu “Vakıf Dede”, kasımda KKTC’de sahneye çıkıyor.

masalcı vakıf dede

Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği’nce insanın özbenliğinde yer alan iyilik etme duygusunun temelini oluşturduğu vakıf kavramını tanıtmak ve iyilik etme isteğini pekiştirmek, paylaşma duygusuna cesaret vermek amacıyla “Masalcı Vakıf Dede Müzikli Çocuk Tiyatrosu Projesi” hayata geçirildi. Proje 1 ay süreyle Ankara’da merkez ve ilçelerde 16 okulda bin 832 çocukla buluştu.

Çocukların içlerindeki iyi insanı yaşatmaları ve ileride bu iyiliği kurumsallaştırarak vakıf kurabilecek bireyler olmaları yönünde bir etki gücü oluşturmayı amaçlayan proje hakkında AA muhabirine bilgi veren Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Aslı Ceren İnanç, 4 sene önce meddah formatında “Vakıf Dede” karakteri yarattıklarını ve telifini aldıklarını söyledi.

Projeyi ilkokul çocuklarına uygun şekilde, daha keyifli hale dönüştürüp tek kişilik “Vakıf Dede Müzikli Çocuk Tiyatrosu” haline getirdiklerini anlatan İnanç, oyunu devlet tiyatrosu sanatçısı Çetin Azer Aras’ın interaktif şekilde sahnelediğini kaydetti.

“Geçmişteki gerçek vakıfları masala dönüştürdük”

Aslı Ceren İnanç, oyunda ilginç vakıfların anlatıldığını belirterek, şu bilgileri verdi:

“Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından basılan iki ciltlik ‘İlginç Vakıflar’ adlı eserimiz var. Osmanlı’da her alanda vakıf kurulmuş. İnsan Onurunu Koruyan Vakıf’tan Dağdan Kar Getiren Vakıf’a, Pikniğe Götüren Vakıf’tan Temiz Hava Aldıran Vakıf’a kadar. Dünyada sigara ile ilgili bir çalışma yokken, Selçuklu döneminde doktorların sigara içmesini engellemeye çalışan bir vakıf var. İyi Huylu Doktorlar Yetiştirmeye Çalışan Vakıf. Öyküyü, buradan yola çıkarak yazdırdık. Vakıf Dede, her bir masalda bir vakfı anlatıyor. Geçmişteki gerçek vakıfları masala dönüştürdük. Her masalda kahramanlar oluyor, çocukları sahneye çekiyor.