Yuya ve Tuya mumyaları

Yuya ve Tuya mumyaları konusunda en iyi eğitimleri sağlıyoruz. Yuya ve Tuya mumyaları konusunda arayış içindeyseniz Özel Nar Sanat Eğitim Kursu en iyi eğitimi size sunacaktır. Eğitimlerimizin tamamı M.E.B. onaylı uzman eğitmen kadrosu ile yapılmaktadır. Yuya ve Tuya mumyaları konusunda aşağıdaki bağlantıları inceleyebilirsiniz. Bu bağlantılardan herhangi biri Yuya ve Tuya mumyaları konusuna uymuyorsa lütfen bize ulaşın.

Mısır müzesi bu yıl kuruluşunun 116. yıl dönümünü kutladı. Yıl dönümüne özel yapılan sergide  Vezir Yuya ve eşi Tuya’nın mumyaları gibi daha 214 esere de yer verildi.

Mısır müzesinin kuruluşunun 166.yılına özel başkent Kahire’de bir müze binasında etkinlik düzenlendi. Etkinlik kapsamında, 1905 yılındaki kazılarda mezarları bulunan Vezir Yuya ve eşi Tuya’nın mumyaları ile o döneme ait 214 yeni eser müzede sergilendi.

Çok sayıda Mısırlı bakan ve büyükelçinin katıldığı yeni sergi salonunun açılışında konuşan Tarihi Eserler Bakanı Halid el-Anani, Yuya ve Tuya arkeolojik koleksiyonunun, başkent Kahire’nin batısındaki Büyük Mısır Müzesi’ne nakledilen Firavun Tutanhamon koleksiyonunun yerini dolduracağını söyledi.

Mısır Müzesi’nin, Tutanhamon koleksiyonunun büyük müzeye nakledilmesinden etkilenmeyeceğini belirten Anani, 1905 yılında mezarları bulunan Yuya ve Tuya hazinelerinin yeni haliyle ilk defa sergilendiğini ifade etti.

Firavun Tutanhamon koleksiyonu, 2010 yılında açılması planlanan Büyük Mısır Müzesi’ne nakledildi.

Firavun Akhenaton’un anne tarafından dedesi olan Yuya, MÖ 1401-1391 yıllarında yöneticilik yapan Firavun IV. Tutmosis döneminde vezirlik görevinde bulunmuştu.