Yazılar

Kolları yok ama ağzıyla resim çiziyor

Altı yaşında elektrik direğine çıkınca elektrik akımına kapılan ve hastanedeki tüm müdahalelere rağmen iki kolu da kurtarılamayan Yusuf Akgün’ün iki kolu birden kesilmek zorunda kalınmış.

6 yaşındayken iki kolunu da kaybeden Yusuf Akgün, sonrasında çocuk esirgeme kurumunda büyümüş.

Tüm bu olumsuzluklara rağmen pes etmeyen ve resime merak salan Akgün, ağzına kalemi aldı ve çizmeye başladı. Bir süre sonra ağzı ile kalem kullanma konusunda kendisini geliştiren Akgün, çok güzel resimler çizebilmeye başladı.

Akgün, kendisine büyük saygınlık kazandırdığını söylediği bu yeteneğinin şimdi herkese örnek olmasını istedi ve “Kendiniz için kalkın, pes etmeyin” dedi.

Yarışmalara ve çeşitli faaliyetlere katılarak çizimlerini ve resimlerini daha güzel yapmaya başlayan Akgün, bununla da yetinmedi. Profesyonel yüzme ve kick boks yaptı. Türkiye’yi Helsinki Olimpiyatları’nda temsil etti. Kendi gücünü çocuk yaşta keşfeden Akgün, kendisi gibi engeli olanlara seslendi:

“Ağlasalar da, sızlansalar da, yatsalar da hayat onların. Biz insanız. Doğamız gereği keşfetmeyi, üzülmeyi, çabalamayı ve sevilmeyi yaşayan bir varlığız… O yüzden evde oturmaktan ziyade ‘İnsanlar ne diyecek’ demeden ‘Ben ne yapabilirim ki?’ demeden başlarını kaldırmalılar. Engellerini, psikolojilerini bir yana bırakarak kendileri için bir şeyler yapmak istiyorlarsa kalksınlar ve çabalasınlar.”