yeşilay karikatür yarışması

yeşilay karikatür yarışması konusunda en iyi eğitimleri sağlıyoruz. yeşilay karikatür yarışması konusunda arayış içindeyseniz Özel Nar Sanat Eğitim Kursu en iyi eğitimi size sunacaktır. Eğitimlerimizin tamamı M.E.B. onaylı uzman eğitmen kadrosu ile yapılmaktadır. yeşilay karikatür yarışması konusunda aşağıdaki bağlantıları inceleyebilirsiniz. Bu bağlantılardan herhangi biri yeşilay karikatür yarışması konusuna uymuyorsa lütfen bize ulaşın.

Bağımlılığa karşı farkındalık çalışmalarına uluslararası boyut kazandırmak amacıyla düzenlenen Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması’nın üçüncüsü için başvurular başladı. Bu yılın ana teması “Bağımlılıklara Karşı Sporun Önleyici Etkisi” olarak belirlenen yarışmaya başvurular, 31 Aralık 2018 tarihine kadar yapılabilecek.

Yeşilay tarafından, bağımlılığa karşı dikkat çekilmesi, farkındalık oluşturulması ve özellikle gençlerin bağımlılığa karşı bilinç geliştirmelerine katkı sağlanması amacıyla düzenlenen Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması’nın üçüncüsü için başvurular başladı.

Spor faaliyetlerinin bağımlılık yapıcı maddelerden ve davranışlardan uzak durulmasındaki önleyici gücü ve etkisinden hareketle ana teması; “Bağımlılıklara Karşı Sporun Önleyici Etkisi” olarak belirlenen yarışmaya başvurular, 31 Aralık 2018 tarihine kadar yapılabilecek.

Birinciye 15 bin TL ödül
Jüri üyeliğini; Karikatürcüler Derneği Başkanı Metin Peker, Yeşilay Bilim Kurulu Başkanı ve Şehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Peyami Çelikcan, Karikatürist ve 2. Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması 1.’si Borislav Stankovic, Karikatürist Şevket Yalaz ile Yeşilay Etkinlik Birimi Müdürü ve Karikatürist Özcan Çalışkan’ın yapacağı yarışmaya adaylar en fazla 3 eser ile katılabiliyor. Ayrıca, ödül almamış olmak şartıyla, başka yerde yayınlanmamış eserler de yine yarışmaya kabul ediliyor. Karikatürcüler Derneği ile birlikte düzenlenen yarışmada, ödül kazanan eserler; sanatsal niteliği, konuya uygun mizahi yönü, eserde yansıtılan konunun günlük yaşamla ilişkili toplumsal ve kültürel etki gücüne göre puanlandırılarak ‘Birincilik’ ve ‘Başarı Ödülü’ olmak üzere iki kategoride derecelendirilecek. Buna göre Birincilik Ödülü’nü alan yarışmacı 15 bin TL, Başarı Ödülü’ne layık görülecek 5 kişi de 3.500’er TL ile ödüllendirilecek. 2019 Mayıs ayında yapılacak ödül töreni sonrası dereceye giren eserler ülkemizde ve dünyada bir çok etkinlikte sergilenecek.

2’nci Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması’na ABD, Brezilya, Meksika, Endonezya, Rusya, Çin, Avrupa ülkeleri ve Ortadoğu başta olmak üzere 63 ülkeden 379 katılımcı 836 karikatür eseri değerlendirmeye alınmıştı.

ULUSLARARASI YEŞİLAY KARİKATÜR YARIŞMASI TEKNİK ÖZELLİKLERİ
Boyut ve Teknik Bilgi
A4 veya A3 ebat – Siyah beyaz veya renkli / 300 dpi çözünürlük
Dil
Türkçe veya İngilizce (Gerektiği halde yazı kullanılacaktır. Ancak sözel/yazılı değil görsel anlatım ön planda tutulacak)
Ödüller
Büyük Ödül 15 bin TL + Plaket, Başarı Ödülü 3500 TL + Plaket (5 adet)
Değerlendirme
Sanatsal nitelik 25, konuya uygun mizahi nitelik 25, eserde yansıtılan konunun günlük yaşamla ilişkili toplumsal ve kültürel etki gücü 50 tam puan üzerinden ölçülecek.

Web sitesi üzerinden kayıt ve katılım
http://cartooncontest.yesilay.org.tr sitesi üzerindeki yönergeler takip edilerek yarışmaya başvuru yapılabilir.

Son Başvuru
31 Aralık 2018