yeni Türkü

yeni Türkü konusunda en iyi eğitimleri sağlıyoruz. yeni Türkü konusunda arayış içindeyseniz Özel Nar Sanat Eğitim Kursu en iyi eğitimi size sunacaktır. Eğitimlerimizin tamamı M.E.B. onaylı uzman eğitmen kadrosu ile yapılmaktadır. yeni Türkü konusunda aşağıdaki bağlantıları inceleyebilirsiniz. Bu bağlantılardan herhangi biri yeni Türkü konusuna uymuyorsa lütfen bize ulaşın.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Açıkhava konserleri kapsamında sahne alan efsane grup “Yeni Türkü”, Bornova Aşık Veysel Amfi Tiyatrosu’nda gönülleri bir kez daha fethetti. Grubun solisti Derya Köroğlu, “İzmir’de olmak bir harika” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi ve Kültürpark’ta düzenlediği sanat etkinlikleri İzmirliler’e birbirinden keyifli yaz akşamları yaşatıyor. “Aşık Veysel Açıkhava Konserleri” kapsamında Bornova Aşık Veysel Amfi Tiyatrosu’nda sahne alan efsane grup “Yeni Türkü” birbirinden güzel şarkılarıyla gönülleri yeniden fethetti. 1977 yılında kurulan grubun en çok sevilen “Buğdayın Türküsü”, “Maskeli Balo”, “Telli Telli”, “Başka Türlü Bir Şey”, “Olmasa Mektubun”, “Aşk Yeniden”, “Yağmurun Elleri” gibi isimleri parçalarına İzmirliler coşkuyla eşlik etti. Grubun solisti Derya Köroğlu, “olmasa mektubum” isimli şarkılarını İzmir’de söylemekten ayrı bir keyif aldığını belirterek, “Bu şarkı çok güzel. İzmir’de bu şarkıyı söylemek çok güzel. Çünkü İzmir çok güzel. Bizi sizlerle buluşturan İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyorum” dedi. Konseri İzmirlilerle birlikte Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Aysel Özkan da sonuna kadar dinledi.

nar sanat etkinlikleri

haftanin-sanat-etkinlikleri1SERGİ

İSTANBUL

– Çağdaş sanatın ikonik ismi Grayson Perry’nin “Küçük Farklılıklar” sergisi ve 20. yüzyılın çok yönlü fotoğrafçılarından Cecil Beaton’ın “Portreler”i 26 Temmuz’a kadar Pera Müzesi’nde.

– Mustafa Ata’nın sergisi 6 Haziran’a kadar Venüs Art Project’te görülebilir.

– Mehmet Güreli’nin “Alope’nin Odası” adlı resim sergisi 20 Temmuz’a kadar Carré d’Artistes Sanat Galerisi’nde sanatseverlerin beğenisine sunuyor. (0 212 243 11 30)

– Bahar Akçura’nın resim sergisi 19 Haziran’a kadar İstanbul Sanayi Odası Sanat Galerisi’nde görülebilir. (0 212 551 46 31)

– Burhan Doğançay’ın “Picture The World” sergisi 7 Haziran’a kadar Doğançay Müzesi’nde görülebilir. (0212) 244 7770

– “Ressam ve Resim: Mehmet Güleryüz” adlı retrospektif sergi İstanbul Modern’de 28 Haziran’a kadar Süreli Sergiler Salonu’nda görülebilir. (0212) 334 7300

– “Ellerin Büyüsü” adlı resim ve heykel Sergisi, 3-28 Haziran tarihleri arasında İstanbul Odeabank O’Art’da görülebilir. Vasfiye Yağcı Ögrencileri çocuk resim sergisi Kartal’da Anadolu Sanatcılar Derneği galerisinde 5 Haziran’a dek sürecek.

– Mustafa Bora Bodrum’da 6. kişisel sergisi 8 Haziran’a kadar Bodrum Gümbet’te bulunan Mor Sanat Galerisinde gezilebilir.

– Darüşşafaka Ortaokulu 8. sınıf öğrencisi Defne Hadiş’in, üçüncü resim sergisi CEFIC Turkey’in desteğiyle 7 Haziran’a dek Carrefour İçerenköy AVM’de.

– Andy Cano’nun resim sergisi Venüs Sanat Galerisi’nde 8 Haziran’da sanatseverlerle buluşacak. Sergi, 19 Haziran’a kadar görülebilir.

– Lebin Ebru Çokişler, Çiğdem Keskin, Onur Tekin, Orhan Akkaya, Kadircan Savaşkan, Elif Savaşkan, Selda Uçan Genç, Dinçer Kaymak, Levent Özçelik’in “Paris’te 3 Gün” adlı sergisi 5 Haziran’a kadar İstanbul Gradiva Otel’de görülebilir.

– Ahmet Vehbi Doğramacı, Ardan Özmenoğlu, Bahadır Yıldız, Burcu Aksoy, Çağrı Saray, Dilara Akay, Eda Gecikmez, Esra Carus, Fulya Çetin, Funda Alkan, Gülçin Aksoy, Kaan Kızılgün, Marry Moon, Melike Kılıç, Meltem Sırtıkara, Mustafa Pancar, Neriman Polat, Nilhan Sesalan, Özge Enginöz, Özge Topçu, Seçil Erel, Sıtkı Kösemen, Yeşim Ağaoğlu, Zuhal Aktan’ın yapıtlarının yer aldığı “İnce Ayarlı ve Çoğul” adlı sergi 2 Haziran- 1 Ağustos tarihleri arasında Kuad Galeri’de sergilenecek.

– Gizem Akkoyunoğlu ve Orhan Yıldız’ın işlerini bir araya getiren ‘Gölgenin Hikâyesi’ adlı sergi 25 Temmuz’a kadar Galerist yeni proje mekânı Studio’da sergilenecek.

– Lucien Arkas özel koleksiyonunda yer alan Art-Nouveau cam sanatının öncülerinden Emile Gallé, Daum kardeşler ve René Lalique’nin eserleri 26 Temmuz’a kadar Antik Palace’da görülebilir.

– Beyaz Müzayede, 6 Haziran’da Türkiye’nin önde gelen koleksiyonlarından derlenmiş Türk ve Dünya çağdaş ustalarının eserleri 5 Haziran’a kadar Beyaz Müzayede’nin Nişantaşı’nda yeni açtığı sanat mekânı “Beyaz Space”de sergilenecek.

– ART-İST 5. Karma Suluboya Resim Sergisi”, 2- 10 Haziran tarihleri arasında Galeri FE’de sanatseverlerin beğenisine sunulacak. (0 216 368 03 78)

– Abdurrahman Kaplan, Devrim Erbil, Ercan Akçetin, Fatih Sarmanlı, Funda İyce Tuncel, Halim Çeliker, Hatice Keten, İ. Hakkı Demirtaş, Meral Oğuzülgen, Neriman Oyman, Ramiz Aydın, Rasim Konyar, Ümit Gezgin ve Zeynep Güldoğdu’nun yapıtlarının yer aldığı “Işık ,Renk, Biçim” adlı karma yaz sergisi 16 Haziran’a dek Bahariye Sanat Galerisi’nde. (0 216 414 55 06)

– İlk elektronik beyin ve daha onlarca tarihi eşya, Yunus Karma’nın çiçek tasarımlarıyla buluşarak 18 Haziran’a kadar İTÜ RSG’de sergileniyor.

– Fotoğraf sanatçıları İbrahim E. Temo ve Engin Akış’ın uzak gezilerinin fotoğraflarından oluşan ve tüm gelirinin TESYEV’e bağışlanacağı “YABAN” isimli fotoğraf sergisi 6 Haziran’a kadar A karetler 41’de sanatseverlerle buluşacak.

– National Geographic’in dünyanın en iyi 25 harikası arasında gösterilen beton heykellerin fotoğrafları 4-5 Haziran tarihleri arasında Askeri Müze’de 9.00- 16.00 saatleri arasında görülebilir.

– Ali Teoman Germaner’in “Desenler, Resimler, Heykeller” adlı sergisi 3 Haziran’a kadar Bozlu Art Project Nişantaşı’nda.

– ‘Figen – Mehmet Baz Koleksiyon Sergisi II’ 5 Haziran – 16 Eylül tarihleri arasında Ekol Sanat Galerisi’nde izlenebilir.

– Ressam Nerkiz Akçura “kahve bahane, keyifler şahane” adlı sergisi ile 3 Haziran’a kadar, ART212 Sanat Galerisi’nde.

– Galeri Ilayda 29 Mayis-28 Haziran tarihleri arasında Kerim Yetkin’in “Katmanlar/Layers” adlı solo sergisine ev sahipligi yapacak.

– Çağdaş Türk Sanatı’nın ustaları Halil Akdeniz, Bedri Baykam, Bubi ve Yusuf Taktak, “Dört Taraf” isimli sergiyle Mine Sanat Galerisi Bodrum Yalıkavak Palmarina’da…

– “Seni Üzmeme İzin Verme” Stüdyo Açık’ta bir araya gelen 17 sanatçı ve 3 kuramcının sergisi 12 Haziran’a dek görülebilir.

ANKARA

– Yağlıboya Sergi – resim – 10 Haziran’a dek – Çankaya Belediyesi Galeri Kara’da. (0 312 433 12 35)

– Ankara Rüzgârı/Karma Sergi – resim – 12 Haziran’a dek – Vakıfbank Ankara Genel Müdürlük Sanat Galerisi’nde. (0 312 455 75 75)

– Nursun Sakal – resim – 20 Haziran’a dek – Galeri Akdeniz’de. (0 312 441 29 99)

– Hale Şakar Ürkmezgil – heykel ve desen – 30 Haziran’a dek – Krişna Sanat Merkezi’nde. (0 312 418 02 53)

– Tansa Mermerci Ekşioğlu koleksiyonu – resim – 30 Ağustos’a kadar – m1886’da. (0 312 286 00 74)

– Taksim: İstanbul’un Kalbi – fotoğraf – 17 Ekim’e dek – Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı (um:ag) Sergi Salonu’nda. (0 312 417 77 20)

MÜZİK

İSTANBUL

– Anne Sophie Mutter konseri 6 Haziran’da saat 21.00’de Zorlu Performans Sanatları Merkezi-Turkcell Sahnesi’nde.

– Berlin Filarmoni’nin 12 Çellisti bugün saat 20.30’da Aya İrini Müzesi’nde konser verecek.

– Caz müzisyeni ve besteci Elif Çağlar’ın “Misfit” albümünün ilk konseri 5 Haziran’da saat 22.00’de Salon İKSV’de.

– Borodin Quartet – Boris Berezovsky: 70. Yıl Konseri 4 Haziran’da saat 20.30 Aya İrini Müzesi’nde.

– İstanbul Resitalleri’nde Oliver Schnyder konseri 4 Haziran’da saat 20.00’de Sakıp Sabancı Müzesi’nde.

– AIMA Festival Orkestrası: Alexander Rudin – Julian Milkis konseri 6 Haziran’da saat 20.30’da St. Antuan Kilisesi’nde.

– Halil Sezai’nin konseri 5 Haziran’da saat 22.00’de Jolly Joker İstanbul’da.

– An Evening with Hugh Jackman bugün saat 21.00’de Zorlu Performans Sanatları Merkezi-Turkcell Sahnesi’nde.

– Bajar ve protest müzik grubu bANDİSTA konseri 5 Haziran’da saat 22.30’da Kadıköy Sahne’de.

– Rus Mevsimleri ile Amerikan Mevsimleri: Kremerata Baltica – Gidon Kremer konseri yarın saat 20.30’da Lütfi Kırdar Anadolu Auditorium’da.

– Piatango yarın saat 22.30’da Beyoğlu Hayal Kahvesi’nde.

ANKARA

– Bilkent Konser Salonu’nda, Bilkent Senfoni Orkestrası’nın (BSO) şef Christopher Warren- Green yönetiminde vereceği, Nikolai Lugansky’in (piyano) solist olarak yer alacağı konser, 4 Haziran’da saat 20.00’de. (0 312 290 17 75)

– Jolly Joker Ankara’da, Selami Şahin’in vereceği konser 30 Mayıs’ta saat 22.00’de, Fettah Can’ın vereceği konser 5 Haziran’da saat 22.00’de, Yıldız Tilbe’nin vereceği konser 6 Haziran’da saat 22.00’de, Halil Sezai’nin vereceği konser 12 Haziran’da saat 22.00’de, Levent Yüksel’in vereceği konser 13 Haziran’da saat 22.00’de, Rachid Taha’nın vereceği konser 30 Ekim’de saat 22.00’de. (0 312 424 11 11)

– Ato Congresium’da, Kızılordu Korosu’nun vereceği konser 15 Haziran’da, saat 20.00’de. (0 312 285 03 85)

İZMİR

– Yeni Türkü’nün konseri 4 Haziran’da saat 21.00’de Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu’nda.

TİYATRO

– Nâzım Hikmet’in, Bursa Cezaevi’ndeki yaşamını ve eşi Piraye Hanım’a olan tutkusunu anlatan oyunda usta oyuncu Genco Erkal’a sahnede Tülay Günal eşlik ediyor. “Yaşamaya Dair – Bursa Cezaevi’nden Mektuplar” 4-5-6 Haziran’da saat 21.00’de Ali Paşa Hanı’nda sahnelenecek. l“#TekBiletleİkiKişi” adlı oyun, 20 Haziran’a kadar ikincikat’ta sahnelenecek.

marmaris-fotograf-festivaliMarmaris’te bu yıl ilki düzenlenen Uluslararası Marmaris Fotoğraf Festivali’nde, “Altın İnci Fotoğraf Ödülleri” sahiplerini buldu.

İlçenin doğal güzelliklerinin fotoğraf sanatçıları tarafından keşfedilerek geniş kitlelere tanıtılması amacıyla düzenlenen festivale aralarında yabancıların da bulunduğu yaklaşık 700 fotoğrafçı katıldı. Marmaris’in değişik yerlerinde 6 gün boyunca çok sayıda panel, sunum, sergi, atölye çalışması ve fotomaraton etkinliklerinin yapıldığı festivalin son günü düzenlenen galayla ödüller dağıtıldı.

İçmeler Mahallesi’ndeki bir otelde düzenlenen programda Altın İnci Fotoğraf Ödülleri sahiplerini buldu. Altın İnci büyük hizmet ödülü Prof. Dr. Sabit Kalfagil’e, amatör fotoğrafçılığa katkı ödülü Reha Bilir’e, haber fotoğrafçılığı ödülü Ali Öz’e, özel yetenek ödülü Kürşat Bayhan’a, akademik proje ödülü Doç. Dr. Emre İkizler’e, sektörel başarı ödülü Saygun Duran’a ve sosyal sorumluluk ödülü ise Serdar Akyay ile Emel Sezer’e verildi.

Altın İnci Onur Ödülü’ne layık görülen Marmaris Fotoğraf Derneği’nin (MARFOD) kurucusu yazar ve fotoğraf sanatçısı Kamil Dürüst’ün etkinliğin yapıldığı saatlerde tedavi gördüğü hastanede 90 yaşında hayatını kaybettiği haberi alındı. Haber salonda üzüntüye neden olurken, Dürüst’ün yakınları hastanede oldukları için ödül MARFOD üyelerine teslim edildi.

Festival kapsamında turistik ilçenin doğal güzelliklerinin ön plana çıkarılması amacıyla düzenlenen Netsel Marina Fotomaratonu’nda çekilen fotoğraflar arasındaki yarışmada Tayfun Çiftçi’nin birinci, Eser Paşa’nın ikinci ve Kemal Kılıç’ın üçüncü olduğu açıklandı. Yarışma sponsoru marina tarafından dereceye girenlere para ödülü verildi.

Samsung Yeni Medya Fotoğraf Yarışması’nda da katılımcıların cep telefonu ile çekerek bir sosyal paylaşım sitesine yükledikleri fotoğraflar arasında yapılan değerlendirmede ilk üç sırayı Mehmet Can Doğru, Berkay Yahya ve Nadir Özkan kazandı. Birinciye fotoğraf makinesi, ikinciye uçak bileti ve üçüncüye ise bilgisayar programı hediye edildi.

Etkinlikte, Yeni Türkü grubu da konser verdi.

Kaynak: NTVMSNBC

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları çerçevesinde Nar Sanat Öğrencileri 24 Nisan günü saat 14:00’da Nar Sanat Galerisinde klasik müzik dinletisi yapacaktır.

SERGİ

sanatİSTANBUL

 

  • Faruk Cimok’un sergisi 22 Nisan – 5 Mayıs tarihleri arasında Beşiktaş Belediyesi Ortaköy Kültür Merkezi’nde.
  • Natali Aydar’ın sergisi 23 – 30 Nisan tarihleri arasında CKM’de.
  • Ayça Telgeren’in “Sen Dönünceye Kadar Bende Saklı” isimli sergi 25 Nisan – 25 Mayıs tarihleri arasında Galerist’te.
  • Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğrenci Sergisi isimli sergi 22 Nisan’a kadar Galeri Işık’ta.
  • Nikita Alexeev’in “Avrasya Şarkıları” isimli sergisi 22 Nisan’a kadar Kuad Galeri’de.
  • Yurdaer Altıntaş, Ferit Özşen, Gürol Sözen, Evren Karayel Gökkaya’nın “Karma/Karışık” isimli sergisi 22 Nisan’a kadar arnavutkoyartgallery’de.
  • Nesrin Sağlam’ın sergisi 24 Nisan’a kadar Harmony Sanat Galerisi’nde.
  • Ferzan Genç Çuhadaroğlu’nun sergisi 25 Nisan’a kadar Tolga Eti SanatEvi’nde. (0216 368 26 79)
  • Aslı Sungu’nun “Four Sermons to the Dead” isimli sergisi 25 Nisan’a kadar Pi Artworks Tophane’de.
  • Nazan Erkmen’in “Düşler ve Karabasanlar” isimli sergisi 26 Nisan’a kadar Teşvikiye Akyol Sanat Galerisi’nde.
  • Yusuf Katipoğlu’nun “Selam Olsun Benden” isimli sergisi 26 Nisan’a kadar Galatea Art’ta.
  • Adelaide Di Nunzio’nun “Tanrılar ve Tanrıçalar” isimli sergisi 26 Nisan’a kadar Galeri Artist Çukurcuma’da.
  • Başkalarının Hayatı. Tekrar ve Hayatta Kalmaisimli karma sergi 27 Nisan’a kadar Akbank Sanat’ta.
  • Mehmet Güleryüz’ün “Göz Göre Göre” isimli sergisi 27 Nisan’a kadar The Empire Project’te. (0 212 292 59 68)
  • Elif Öner’in “Hikayenin yarısını siz zaten biliyorsunuz” isimli sergisi 27 Nisan’a kadar .artSümer’de.
  • Geçmişten Geleceğe İz Bırakan Türkan Şoray Fotoğrafları Sergisi 27 Nisan’a kadar Kale Outlet Center’da.
  • Alper Aydın, Mehmet Dere, Fırat Engin, Sibel Horoda’nın “İsimsiz II” isimli sergisi 27 Nisan’a kadar Pilevneli Project’te. (0 (212) 259 03 94)
  • Berkay Buğdanoğlu’nun “Grigori” isimli sergisi 28 Nisan’a kadar Mixer’de.
  • Deniz Toroman’ın “Kuşların Dansı+İstanbul” isimli sergisi 28 Nisan’a kadar Schneidertempel Sanat Merkezi’nde. (0 212 249 01 50)
  • Burcu Yağcıoğlu’nun “Fuzuli Canavarlar” isimli sergisi 28 Nisan’a kadar C.A.M Galeri / Akaretler’de. (0212 245 79 75)
  • Prix Pictet: Güç isimli sergi 28 Nisana kadar İstanbul Modern’de.
  • Türk Opera-Bale Tarihinin Duayen Dekoratörlerinden Tasarım Seçkilerikapsamında Türk Operasında Dekor Resimleri sergisi 30 Nisan’a kadar Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası’nda.
  • Fatma Tülin’nin sergisi 30 Nisan’a kadar Kare Sanat Galerisi’nde.
  • Filiz Karsan’ın sergisi 30 Nisan’a kadar Hobi Sanat Galerisi’nde.(0212 225 23 37)
  • Nurhan Altay’ın “Fantazi Demişken…” isimli sergisi 30 Nisan’a kadar Teşvikiye Sanat Galerisi’nde.
  • Mustafa Özel’in “İnsan, Kendi Hayatı” isimli sergisi 30 Nisan’a kadar Akademililer Sanat Merkezi’nde.
  • Hasan Pehlevan’ın “Eşit” isimli sergisi 30 Nisan’a kadar MERKUR’de.
  • Fahri Sümer’in sergisi 30 Nisan’a kadar Almelek Sanat Galerisi’nde.
  • Yılmaz Zenger’in “İşlevden Soyuta” isimli sergisi 30 Nisan’a kadar ARK Kültür’de. (0212 243 07 89)
  • Nehar Tüblek’in sergisi 30 Nisan’a kadar İBB Karikatür ve Mizah Merkezi’nde.
  • Ebru Ela Ercan’ın “3 element” isimli sergisi 30 Nisan’a kadar Istanbul Art Platform’da.
  • Fernando Botero, Enzo Fiore, Fabrizio Plessi ’nin sergisi 30 Nisan’a kadar AB Art Space’de.
  • ’Red Kit Kadıköy’desergisi 30 Nisan’a kadar Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi Sanat Galerisi’nde.
  • Kim Yong Moon’un “Totemler Kapadokya’da” isimli sergisi 30 Nisan’a kadar Mimar Sinan Güzel SanatlarÜniversitesi Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi Sarnıç Galeriler’de.
  • Sevinç Altan ve Leman Sevda Darıcıoğlu’nun “Tuhaf” isimli sergisi 2 Mayıs’a kadar 44A Sanat Galerisi’nde. (0212 233 33 80)
  • Mehmet Güreli’nin “Yol Uzun Değilse Uyunmaz” isimli sergisi 2 Mayıs’a kadar Türker Art’ta. (0 (212) 296 53 25)
  • Alper Bıçaklıoğlu’nun “Duvar” isimli sergisi 2 Mayıs’a kadar Mabeyn Gallery’de. (0 (212) 261 60 60
  • Hale Tenger’in sergisi 4 Mayıs’a kadar Galeri Nev’de. (0212 252 15 25)
  • Mehmet Tekin’in sergisi 4 Mayıs’a kadar Karşı Sanat’ta.
  • Mustafa Günen’in sergisi 4 Mayıs’a kadar istanbul Sanayi Odası Sanat Galerisi’nde. (0212 251 46 31)
  • Muhsin Kut’un “Çatılar” isimli sergisi 4 Mayıs’a kadar Kızıltoprak Sanat Galerisi’nde. (0216 418 38 06)
  • İnci Ertuğ’un “Düşün Zamanı” isimli sergisi 4 Mayıs’a kadar Doruk Sanat Galerisi’nde. (0212 252 05 35)
  • Fatih Alkan’ın “Penn Hakkında Kısa Bir Film” isimli sergisi 4 Mayıs’a kadar Galeri x-ist’te.
  • Fevzi Karakoç’un “Dünyanın görüldüğü yer” isimli sergisi 4 Mayıs’a kadar Arte İstanbul’da.
  • Neş’e Erdok’un sergisi 4 Mayıs’a kadar Evin Sanat Galerisi’nde. (0212 265 81 58)
  • Ledün Nasır’ın Mavi-Yeşil sergisi 5 Mayıs’a kadar Galeri Espas’ta. (0212 227 70 17)
  • Ceyda Güler’in “Seslerin İzdüşümü” isimli sergisi 5 Mayıs’a kadar Planet of Art Gallery’de. (0212 224 74 31)
  • Peter Zimmermann’ın “Chrome” isimli sergisi 6 Mayıs’a kadar Dirimart’ta.
  • Gökçe Özer’in seramik heykel sergisi 6 Mayıs’a kadar Artisan Sanat Galerisi’nde.
  • Şiir Özbilge’nin “Kaostin – Hafriyat” isimli sergisi 7 Mayıs’a kadar Galeri G-art’ta.
  • Murat İrtem’in “Kaostin – Hafriyat” isimli sergisi 7 Mayıs’a kadar Olcayart’ta.
  • Faruk Bil’in “Gizli Ben’ler” isimli sergisi 8 Mayıs’a kadar Artisan Sanat Galerisi’nde. (0 212 247 90 81)
  • Reha Yalnızcık’ın “Piri Reis’in Gitmediği Diyarlar” isimli sergisi 8 Mayıs’a kadar Doku Sanat Galerisi’nde. (0 212 246 24 96)
  • Peruze Yiğit’in “Renkler, Yüzler, Sokaklar” isimli sergisi 9 Mayıs’a kadar Adahan İstanbul’da.
  • Memet Güreli’nin “Fragmanlar” isimli sergisi 9 Mayıs’a kadar Adasanat Etkinlik Salonu’nda.
  • Richard Smeets’in “Yüzleşmeler: Birey ve Hayat” isimli sergisi 10 Mayıs’a kadar Rezan Has Müzesi’nde.
  • Göçebe Bağımsız Sanatçı İnisiyatifi’nin “KAÇIRMA | KIDNAPPED” isimli sergisi 10 Mayıs’a kadar Asfalt Art Gallery’de.
  • Şirin İris ve Gülhis Diptaş’ın cam bezeme sergisi 10 Mayıs’a kadar Bakraç Sanat Galerisi’nde.
  • Yıldız Şermet’in “Çizginin Tabiatı-II” isimli sergisi 11 Mayıs’a kadar Galeri Apel’de. (0212 292 72 36)
  • Abbas Akhavan’ın sergisi 11 Mayıs’a kadar Galeri Mana’da.
  • Metehan Özcan’ın sergisi 11 Mayıs’a kadar Elipsis Gallery’de
  • Ekrem Kahraman’ın “Açık Adres” isimli sergisi 11 Mayıs’a kadar Renart Sanat Galerisi’nde.
  • Gazi Sansoy’un sergisi 11 Mayıs’a kadar Galeri İlayda’da.
  • Ed van der Elsken’in “Sol Yakada Aşk” isimli sergisi 11 Mayıs’a kadar Empire Project’in Poligon Galerisi’nde.
  • Ekrem Kahraman’ın “Açık Adres” isimli sergisi 11 Mayıs’a kadar Renart’ta.
  • Peggy Atherton, Maria Bartolo, Annie Davey, Dolanbay, Ben Joiner, Natasha Kidd, Pete Owen, Raine Smith ve Kerry Stewart’ın “I Do” isimli sergisi 12 Mayıs’a kadar Pg Art Gallery’de.
  • Bahar’ isimli karma sergi 15 Mayıs’a kadar Ürün Sanat Galerisi’nde. (0216 363 12 80)
  • Modernlik? Fransa ve Türkiye’den Manzaralar isimli karma sergi 16 Mayıs’a kadar İstanbul Modern’de.
  • İnci Furni’nin “Her Gün Aynı Şey” isimli sergisi 18 Mayıs’a kadar Rampa’da.
  • Carole Sionnet ve Pier Gajewski’nin “Mavi Kent” isimli sergisi 22 Mayıs’a kadar Fransız Kültür Merkezi’nde.
  • Elif Çelebi’nin “eşzamansız” isimli sergisi 25 Mayıs’a kadar Maçka Sanat Galerisi’nde.
  • El Emeği Göz Nuru isimli sergi 26 Mayıs’a kadar Sadberk Hanım Müzesi’nde. (0212 242 38 13)
  • Bizden ve Onlardan 27isimli sergi 1 Haziran’a kadar Tem Sanat Galerisi’nde.
  • Emre Hüner’in “Aeolian” isimli sergisi 15 Haziran’a kadar Nesrin Esirtgen Collection’da. (0212 243 78 53)
  • Nikita Alexeev’in “Avrasya Şarkıları” isimli sergisi 15 Haziran’a kadar KUAD’da. (0212 227 00 08)
  • Biz bu memleketi seninle sevdik Lefter sergisi 24 Haziran 2013’e kadar Adalar Müzesi’nde.
  • İşte Güneş isimli sergi 14 Temmuza kadar Rahmi Koç Müzesi’nde. (0212 369 66 00)
  • Göç Bağlantıları Sergisi 22 Aralık 2014’e kadar Adalar Müzesi’nde.
  • Geçmiş ve Geleceksergisi İstanbul Modern’de.
  • Gençlik Buluşması isimli sergi UPSD Galerisi’nde bugün açılıyor.ANKARA
  • Cengiz Savaş – resim, heykel – 24 Nisan’a dek – Galeri Soyut’ta. (0 312 438 86 70)
  • Arzu Eş – resim – 24 Nisan’a dek – Galeri Soyut’ta. (0 312 438 86 70)
  • Hüseyin Arıcı – resim – 25 Nisan’a dek – Cermodern Sanatlar Merkezi’nde. (0 312 310 00 00)
  • Halil Akdeniz – resim – 27 Nisan’a dek – Galeri Akdeniz’de. (0 312 441 29 99)
  • Mahmut Turgut – fotoğraf – 30 Nisan’a dek – Yenimahalle Belediyesi Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nde. (0 312 444 93 64)
  • Neşe Lüleç – resim – 3 Mayıs’a dek – Ziraat Bankası Kuğulu Sanat Galerisi’nde. (0 312 466 05 40)
  • ‘2. Dünya Sanat Günü/İnmek mi, çıkmak mı?/Merdiven – resim – 3 Mayıs’a dek – Galeri Sanatyapım’da. (0 312 222 19 06)
  • Bubi – resim – 4 Mayıs’a dek – Güler Sanat’ta. (0 312 236 21 22)
  • Ege Aydan – resim – 5 Mayıs’a dek – Peker Sanat Galerisi’nde. (0 312 439 30 03)
  • aurence Forbin – resim – 8 Mayıs’a dek – Galeri Siyah Beyaz’da. (0312 467 72 34)
  • Nisan Kedileri – resim – 8 Mayıs tarihleri arasında – Bilkent Üniversitesi Kütüphane Sanat Galerisi’nde. (0 312 266 44 72)
  • Hale Karpuzcu – resim – 26 Mayıs’a dek – Cermodern Sanatlar Merkezi’nde. (0 312 310 00 00)
  • Engin İnan – resim – 30 Mayıs tarihleri arasında – Arete Sanat Galerisi’nde. (0 312 440 08 81)
  • Atlas Sergileri III – baskı resim – 31 Mayıs’a dek – Atlas Sanat Galerisi’nde. (0 312 468 5 04)

TİYATRO
İSTANBUL

  • Devlet Tiyatroları Beykoz Ahmet Mithat Efendi Sahnesi’nde “Herkesin Bildiği Sırlar” cuma 20.00, cumartesi 15.00 ve 20.00, pazar 15.00. Cevahir Sahnesi Salon 1’de
  • Sessizlik” salı, çarşamba, perşembe, cuma 20.00, cumartesi 15.00 ve 20.00, pazar 15.00. Cevahir Sahnesi Salon 2’de “Sihirli Hediyeler” bugün 14.00, salı, çarşamba, perşembe, cuma, cumartesi, pazar 12.00 ve 14.00. Küçük Sahne’de
  • Kurban” salı, çarşamba, perşembe, cuma 20.00, cumartesi 15.00 ve 20.00, pazar 15.00. Küçükçekmece DT Sahnesi’nde
  • “Ay Ecesi” perşembe 20.00, Üsküdar Stüdyo Sahne’de
  • “Michelangelo” salı, çarşamba, perşembe 20.00, cumartesi 15.00. Üsküdar Tekel Sahnesi’nde
  • “Benerci Kendini Niçin Öldürdü” cuma, cumartesi 20.00, pazar 15.00. (0 212 292 39 00)
  • İstanbul Büyükşehir Belediyesi F. Reşat Nuri Sahnesi’nde “Mesut İnsanlar Fotoğrafhanesi” çarşamba, perşembe, cuma 20.00, cumartesi 15.30 ve 20.00, pazar 15.30.
  • Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde “Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım” çarşamba, perşembe, cuma 20.00, cumartesi 15.30 ve 20.00, pazar 15.30. Kâğıthane Sadabad Sahnesi’nde “İstanbul Efendisi” çarşamba, perşembe, cuma 20.00,
  • cumartesi 15.30 ve 20.00, pazar 15.30. Haldun Taner Sahnesi’nde “Perşembenin Hanımları” çarşamba, perşembe, cuma 20.00, cumartesi 15.30 ve 20.00, pazar 15.30.
  • Ümraniye Sahnesi’nde “Toros Canavarı” çarşamba, perşembe, cuma 20.00,cumartesi 15.30 ve 20.00, pazar 15.30.
  • Ümraniye Sahnesi’nde “Hıdrellez” çarşamba, perşembe, cuma 20.00, cumartesi 15.30 ve 20.00, pazar 15.30.
  • Ü. K. Yılmazer Sahnesi’nde “Gönlümdeki Osman Hamdi Bey” çarşamba, perşembe, cuma 20.00, cumartesi 15.30 ve 20.00, pazar 15.30. (0212 455 39 00)
  • Bakırköy Belediye Tiyatroları Müşfik Kenter Sahnesi’nde “Külhanbeyli Müzikali” perşembe, cuma 20.30.
  • Turhan Tuzcu Sahnesi’nde “Carrar Ana’nın Silahları” çarşamba 20.30, “Medeni Hali: Kadın” perşembe 20.30, “Şişman Domuz” cuma 20.30, “4×4” cumartesi 20.30. (0212 414 96 47)
  • Ortaoyuncular’da “Masal Müfettişi” cuma 20.00, cumartesi 20.00, pazar 18.00. (0 212 251 18 65)
  • Dostlar Tiyatrosu’nun “Sivas93” oyunu cuma 20.30. (0 212 231 39 16)
  • Oyun Atölyesi’nde “Oda ve Adam” bugün 20.30, “Testosteron” perşembe, cuma, cumartesi 20.30, pazar 16.00. (0 216 345 39 39)
  • Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu’nda “Asi Kuş” salı 20.30 Yunus Emre Kültür Merkezi, cuma 21.00 Şişli Trump Towers Mall. (0 212 240 43 44)
  • Kumbaracı50’de “Evaristo” bugün 20.30, salı, çarşamba 20.30, “Katilcilik” perşembe, cuma, cumartesi 20.30. (0 212 243 50 51)
  • Duru Tiyatro’da “Arapsaçı” bugün 20.30, “Nafile Dünya” cumartesi 20.30, “Cadılar” pazar 15.00. (0 216 338 56 86)
  • Mekân Artı’da “Ölü Aktörler – Normal” salı 20.30, “That Face” perşembe, cuma 20.30, “Kırmızı Dükkân” cumartesi 15.30 ve 20.30, pazar 15.30. (0 212 224 57 56)
  • Maya Cüneyt Türel Sahnesi’nde “Meymenetsiz Musibet” bugün 20.30, “
  • Biz Küçükken Babamla Oyunlar Oynardık”, perşembe 20.30,
  • “Bir Kadın Uyanıyor” cuma 20.30, “Maviydi Bisikletim” cumartesi 15.00, “İntihar mı Cinayet mi?” cumartesi 20.30, “Ölüm Diyalogları” pazar 18.00. (0 212 252 74 52)
  • Tiyatroadam’ın “Babaannem 100 Yaşında” perşembe 20.30’da Ortaköy Kültür Merkezi Afife Jale Sahnesi. (0 212 236 10 27)
  • Tiyatro Hal’de “Yaka Beyaz” bugün 20.30, “Adiller” cuma 20.30 (0212 274 74 78)
  • İkinciKat’ta “Barselo” çarşamba 20.30 (0 212 292 32 47)
  • ANKARA
  • Ankara Halk Tiyatrosu’nda, Ankara Deneme Sahnesi oyuncularının sahnelediği “Şeyh Bedreddin” adlı oyun, her pazartesi saat 20.00’de. (0 312 385 32 71)
  • Akün Sahnesi’nde, “Memleketimden
  • MÜZİKİSTANBUL
  • 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları çerçevesinde Nar Sanat Öğrencileri 24 Nisan günü saat 14:00’da Nar Sanat Galerisinde klasik müzik dinletisi yapılacak.  Adres için lütfen TIKLAYINIZ.
  • Nardis Jazz Club’te Okay Temiz bugün 21.30 (0212 244 63 27)
  • Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi’nde Borusan Quartet bugün 22.00 (0 216 346 15 31)
  • Bostancı Gösteri Merkezi’nde Duman salı 18.00
    (0 216 362 11 61)
  • Beyoğlu Hayal Kahvesi ’nde Ceylan Ertem çarşamba 22.30 (0 212 245 63 13)
  • İKÜ Akıngüç Oditoryumu ve Sanat Merkezi’nde Ayla Erduran (keman), Alexander Rudin (çello), Devlet Sanatçısı Ayşegül Sarıca (piyano)’dan oluşan trio, perşembe 20.00
  • Jolly Joker’de Gece Yolcuları perşembe 21.00, Cem Adrian cuma 22.00, Yeni Türkü cumartesi 22.00 (0 212 249 07 49)
  • Ghetto’da Büyük Ev Ablukada cuma 22.45
    (0 212 251 75 01)
  • Tim Show Center’da Sezen Aksu, Ara Dinkjian ve Fahir Atakoğlu cuma, cumartesi 21.00 (0 212 286 66 86)
  • Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda Taşkın Doğanışık ve Nail Yavuzoğlu cuma 20.00, Taşkent Teraneleri Grubu Geleneksel Özbek Müzik Gecesi cumartesi 20.00. (0 212 232 98 30)

OPERA BALE

İSTANBUL

  • Kadıköy Süreyya Operası’nda salı günü saat 13.00’de “Fındıkkıran” çocuk balesi, çarşamba, perşembe ve cuma günleri 20.00’de, cumartesi günü saat 16.00’da “Şen Dul” adlı opera, pazar günü saat 11.00 ve 14.00’te “Fındıkkıran” adlı çocuk balesi sahnelenecek. (0 216 346 15 31)

Fulya Sanat’ta salı günü 20.00’de “Otello” adlı bale, çarşamba günü saat 10.00’de “Seyahatname” adlı modern dans gösterisi sahnelenecek. (0212 215 60 37)

 

  • ANKARA
  • Opera Sahnesi’nde, “Sevginin Bedeli/bale” 25 Nisan’da saat 20.00’de, “Arda Boyları/modern dans” 24 Nisan’da saat 20.00’de, “Çocuk Balesi 23 Nisan Temsili” 23 Nisan’da saat 20.00’de, “Ankara Devlet Balesi ve Ankara Devlet Konservatuvarı Bale Bölümü Dünya Dans Günü Temsili/bale” 29 Nisan’da saat 20.00’de. (0 312 324 68 01)
  • Operet Sahnesi’nde, “Fantastik/müzikal” 23 Nisan’da saat 20.00’de, “Tutto Mozart/konser” 28 Nisan’da saat 20.00’de, “Ayur Trio/konser” 30 Nisan’da saat 20.00’de. (0 312 324 68 01)
  • Leyla Gencer Opera Sahnesi’nde, “Bremen Mızıkacıları/müzikli çocuk oyunu” 28 Nisan’da saat 11.00’de, “Çocuk ve Gençlik Korosu Konseri” 23 Nisan’da saat 20.00’de. (0 312 324 68 01)SAMSUN
  • Samsun Devlet Opera ve Balesi, 25 Nisan Perşembe akşamı Opera Sahnesi’nde özel bir konser gerçekleştirecek. Kıvanç Tepe’nin eseri olan “Bu Vatan Bizim” adlı eserin sunulacağı konserin orkestra şefliğini de yine Kıvanç Tepe yapacak. Samsun Devlet Opera ve Balesi’nin orkestrası, korosu ve solistlerinin katılımıyla gerçekleşecek konserde sunulacak “Bu Vatan Bizim” adlı eser Kurtuluş Mücadelesi’nin öncesini ve sonrasını konu alıyor. (0362 431 50 03)

 Kaunak :[-]

Jolly Joker İstanbul’da bu akşam 2013 Yılbaşı Partisi saat 22.00’de, cuma günü Cem Adrian saat 22.00’da sevenleriyle buluşacak.

 Sergi

“Dracula” cuma günü Tiyatro Ak’la Kara’da .

İSTANBUL

■ Selma Gürbüz’ün “Uzun Gece. Uzak Yolculuklar” isimli sergisi 5 Ocak – 9 Şubat tarihleri arasında Rampa’da. (0212 327 08 00)

■ Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun “İstanbul Destanı” isimli sergisi 4 Ocak – 19 Şubat tarihleri arasında Çırağan Sarayı’nın giriş katındaki SanatGalerisi’nde.

■ Erdem Taşdelen’in “Yarı Farkında Özne” isimli sergisi 4 Ocak – 16 Şubat tarihleri arasında NON’da. (0 212 249 87 74)

■ İsa Çelik’in elli beşinci sanat yılı footoğraf sergisi 3 – 31 Ocak tarihleri arasında Schneidertempel Sanat Merkezi’nde.

■ “Inside” isimli karma sergi 2 Ocak – 2 Mart tarihleri arasında Merkur’de. (0212 225 37 37)

■ Murathan Özbek’in “İN” isimli sergisi 2 Ocak 2013’e kadar the hall’de. (0212 245 69 22)

■ Ö. Selçuk Özdil’in “Yeni Moda Eczanesi 110 yaşında” isimli fotoğrafsergisi 3 Ocak 2013’e kadar Saint Joseph Lisesi’nde. (0216 414 52 60)

■ Günseli Kato’nun “Minyatür Ayaklanması” isimli sergisi 3 Ocak 2013’e kadar Dolmabahçe Sanat Galerisi’nde. (0212 236 90 00)

■ Mihriban Mirap’ın sergisi 4 Ocak’a kadar Olcay Art’ta. ( 0 216 411 17 13)

■ Nilgün Tüzüntürk’ün “Maria Magdalena 2” isimli sergisi 4 Ocak’a kadar Galatea Sanat Galerisi’nde. (0 212 245 80 38)

■ Veli Sapaz’ın sergisi 4 Ocak’a kadar Bakraç Sanat Galerisi’nde. (0 216 362 18 26)

■ Abdurrahman Öztoprak’ın sergisi 5 Ocak 2013’e kadar Elgiz Müzesi’nde.

■ Setenay Özbek’in sergisi 5 Ocak 2013’e kadar Berze Collectibles – Asma Kat’ta. (0212 232 65 64)

■ Karma Sergi 5 Ocak 2013’e kadar Artev’de. (0216 449 46 75)

■ Jale Çelik’in “Hiç” isimli sergisi 5 Ocak 2013’e kadar Gallery LiNART’ta.

■ Attila Durak’ın “Echoes of the Street” isimli sergisi 5 Ocak’a kadar GALERİARTİST’te. (0 212 227 68 52)

■ Alev Ebüzziya’nın sergisi 5 Ocak’a kadar Galeri Nev’de.

■ Ahmet Can Mocan’ın “Çöküş” isimli sergisi 5 Ocak’a kadar Poligon “The Shooting Gallery”de. (0212 293 7121)

■ Mahmut Karatoprak’ın “Suyun Boğulduğu Yer” isimli sergisi 5 Ocak’a kadar Galeri Selvin’de. (0 212 263 74 81)

■ Ceylan Öztürk’ün “Gördüm” isimli sergisi 5 Ocak’a kadar Daire Galeri’de. (0 212 252 52 59)

■ Cansen Ercan’ın sergisi 5 Ocak’a kadar Evin Sanat Galerisi’nde. (0 212 265 81 58)

■ Serkan Çalışkan, Olga Alexopoulou, Sedat Akdoğan’ın “Doğanın Arzu Nesnesi” isimli sergisi 5 Ocak’a kadar Art Suites Gallery’de. (0 212 251 55 61)

■ İsmet Efe’nin “Biriktirdiklerim” isimli sergisi 5 Ocak’a kadar Caddebostan Kültür Merkezi’nde.

■ Faili Belli Roboski Katliamı isimli fotoğraf sergisi 5 Ocak’a kadar İstanbul – Karşı Sanat Galerisi, İzmir – Konak Eski Sümerbank Önü, Ankara – Yapı Sanatevi, Mersin – Akdeniz Belediyesi Konferans Salonu, Diyarbakır – Amed Sanat Galerisi, Van – Yeraltı Çarşısı, Mardin – Kızıltepe Belediyesi Mehmet Yalçın Etüd Merkezi, Urfa – Med Kültür Merkezi Sergi Salonu ve Roboski-Gülyazı köyünde eşzamanlı olarak izlenebilir.

■ Caner Özkan’ın “Uludere veya Roboski, Bijuh” isimli fotoğraf sergisi 5 Ocak’a kadar Depo’da.

■ Altın Çocuklar – 16. – 19. Yüzyıl Avrupası’ndan Portreler isimli sergi 6 Ocak 2013’e kadar Pera Müzesi’nde.

■ Haluk Özden’in sergisi 6 Ocak’a kadar Bali Sanat Galerisi’nde. (0216 688 88 78)

■ Süleyman Saim Tekcan ’ın sergisi 6 Ocak’a kadar Mabeyn Galeri’de. (0212 261 6060)

■ Monet’nin Bahçesi isimli sergi 6 Ocak 2013’e kadar Sakıp Sabancı Müzesi’nde.

■ Tünel Berlin-İstanbul isimli sergi 6 Ocak 2013’e kadar Arte İstanbul Sanat Galerisi’nde. (0 212 292 8045)

■ Evren Erol’un “Kendini BULus” isimli sergisi 6 Ocak 2013’e kadar artgalerim’de.

■ DunHuang’ın Renkleri: İpek Yolu’na Açılan Büyük Kapı isimli sergi 7 Ocak 2013’e kadar MSGSÜ Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde.

■ Zeki Kıral’ın “Sanatta 66. yıl” isimli sergisi 7 Ocak’a kadar Galeri İdil’de. (0212 283 23 83)

■ Kutlukhan Perker’in “Metafor” isimli sergisi 8 Ocak’a kadar ENKA Dr. Clinton Vickers Sanat Galerisi’nde.

■ Orhan Taylan’ın “2012 çalışmaları” isimli sergisi 9 Ocak’a kadar Kızıltoprak Sanat Galerisi’nde. (0216 418 38 06)

■ BULUŞMA 2 isimli karma sergi 9 Ocak’a kadar Galeri Fe’de. (0216 368 03 78)

■ Türkan Taybara’nın “Nehir ve Toprak” isimli sergisi 9 Ocak’a kadar Bindallı Sanatevi’nde. (0212 252 79 66)

■ Bedri Rahmi Eyüboğlu, Mehmet Pesen, Ruzin Gerçin ve Reha Yalnızcık’ın sergisi 10 Ocaka kadar Ürün Sanat Galerisi’nde.

■ Hüsnü Koldaş’ın “Zaman Dışı” isimli sergisi 10 Ocak’a kadar Akademililer Sanat Merkezi’nde. (0212 245 02 29)

■ Faruk Akbaş’ın “Anlar ve İzler” isimli fotoğraf sergisi 11 Ocak’a kadar Fototrek’te. (0 212 251 90 14)

■ Özlem Üner’in “Ayrık Otu” isimli sergisi 11 Ocak’a kadar Galeriartist Çukurcuma’da. (0 212 251 91 63)

■ Deniz Yünem’in “Game Over” isimli sergisi 11 Ocak’a kadar ACADéMİE LéON’da.

■ Demir Kardaş’ın “Faili Meçhul Olaylar” isimli sergisi 11 Ocak’a kadar Galeri/Miz’de. (0212 241 76 66)

■ Iván Navarro’nun “Tünelin Ucundaki Işık” isimli sergisi 12 Ocak’a kadar Egeran Galeri’de. (0 212 251 1251)

■ Nalan Yırtmaç’ın “Lütfen Arkaya Doğru İlerleyiniz II: Afetşehir” isimli sergisi 12 Ocak’a kadar Galeri x-ist’te. (0 212 251 1251)

■ Seza Paker’in “Huzur Denizi” isimli sergisi 12 Ocak’a kadar Galerist’te. (0 212 252 1896)

■ Pawel Althamer’in “6 Heykel” adlı sergisi 12 Ocak’a kadar Galeri Mana’da. (0 212 243 6666)

■ Erdoğan Zümrütoğlu’nun “Kozmatik Şiddet” isimli sergisi 12 Ocak’a kadar The Empire Project’te. (0 212 292 59 68)

■ Canan Dağdelen’in “an_uzam” isimli sergisi 12 Ocak’a kadar Galeri Apel’de.

■ Şenol Yorozlu’nun sergisi 12 Ocak’a kadar Galeri Oda’da. (0 212 259 22 08)

■ Derya Kılıç’ın “Bilmek, Görmek…” isimli sergisi 12 Ocak’a kadar Maçka Sanat Galerisi’nde.

■ Milas Çomakdağ’ın sergisi 12 Ocak’a kadar Fransız Kültür Merkezi’nde. (0 212393 81 11)

■ ‘Doğadan Bir Hediye’ Yedigöller Fotoğraf Sergisi 12 Ocak’a kadar Fotofilm Sanat Merkezi’nde. (0 212 2440495)

■ Jose Manuel Navia’nın “İspanya: Unesco Dünya Mirası” isimli fotoğraf sergisi 12 Ocak’a kadar Milli Reasürans Sanat Galerisi’nde. (0212 230 19 76)

■ Candaş Şişman’ın sergisi 13 Ocak’a kadar Pg Art Galeri’de. (0212 252 80 00)

■ Anna Lechner ’in sergisi 13 Ocak’a kadar Avusturya Hastanesi’nde.

■ Özlem Üner’in sergisi 15 Ocak’a kadar Çukurcuma Artist Galeri’de.

■ Şahin Paksoy’un fotoğraf sergisi 18 Ocak 2013’e kadar 44A Sanat Galerisi’nde. (0212 233 33 80)

■ Joachim Schmeisser’in fotoğraf sergisi 19 Ocak 2013’e kadar Immagis Galeri’de.

■ Özcan Uzkur’un sergisi 19 Ocak 2013’e kadar Galeri İlayda’da. (0212 227 92 92)

■ Abdulkadir Öztürk’ün sergisi 19 Ocak’a kadar TEM Sanat Galerisi’nde. (0212 247 08 99)

■ Seza Paker ’in “Huzur Denizi” isimli sergisi 19 Ocak’a kadar Galerist’te. (0 212 252 18 96)

■ Uygur Yılmaz’ın “tekrar eden yanlış anlamalar” isimli sergisi 19 Ocak’a kadar .artSümer’de. (0 212 249 1035)

■ Serkan Taycan’ın “Kabuk” isimli sergisi 19 Ocak’a kadar Elipsis Gallery’de. (0212 249 48 92)

■ Bakış – Portre Fotoğrafının Değişen Yüzü isimli sergi 20 Ocak 2013’e kadar İstanbul Modern’de.

■ Hans Scheib ve Reinhard Stangl ’ın “Tünel Berlin – İstanbul” isimli sergisi 20 Ocak 2013’e kadar Arte Istanbul Sanat Merkezi’nde.

■ Bahar Oganer’in “Deramland” isimli sergisi 26 Ocak’a kadar Drimart’ta. (0 212 291 3434)

■ Sultan II. Beyazıt’ın özel eşyalarının yer aldığı sergi 28 Ocak 2013’e kadar Topkapı Sarayı’nda.

■ Magdalena Abakanowicz’in “İnsanlık Serüveni” isimli sergisi 30 Ocak’a kadar Akbank Sanat’ta.

■ Gogi Çagelişvili’nin “İstanbul” isimli sergisi 30 Ocak’a kadar Pirosmani Sanat Galerisi’nde. (0212 2526812).

■ Mustafa Ata’nın sergisi 30 Ocak’a kadar Mustafa Kemal Merkezi – Beşiktaş Çağdaş Salonları’nda.

■ Nejat Türkmen’in “Duvarın Diyalektiği” isimli sergisi 31 Ocak’a kadar C.A.M. Galeri’de. (0212 245 79 75)

■ Bubi’nin heykel sergisi 31 Ocak’a kadar Artcollection’da.

■ Nermin Ülker’in “Pencerem” isimli sergisi 31 Ocak’a kadar C.A.M. Galeri’de. (0212 245 79 75)

■ Manzara Hakkında isimli karma sergi 31 Ocak’a kadar Mine Sanat Galerisi’nde. (0212 232 38 13)

■ Zahit Büyükişliyen’in retrospektif sergisi 2 Şubata kadar İş Sanat Kibele Galerisi’nde.

■ Ali Alışır’ın “Sanal Savaşlar” isimli fotoğraf sergisi 2 Şubat’a kadar Art On İstanbul Galerisi’nde. (0212 259 15 43)

■ Hasip Pektaş’ın “Resimler, Ekslibrisler” isimli sergisi 16 Şubat’a kadar Galeri Işık Teşvikiye’de. (0212 233 12 03)

■ Alpin Arda Bağcık, Egemen Bostancı, Buğra Erol, Dilek Gökçen, Volkan Kızıltunç’un sergisi 17 Şubat’a kadar Plato Sanat’ta. (0212 444 76 96)

■ Bir Başkentin Su Yolları isimli sergi 18 Şubat’a kadar Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi’nde.

■ Çin Hazineleri Sergisi 20 Şubat’a kadar Topkapı Sarayı’nda.

■ Çin mağara sanatı sergisi 20 Şubat’a kadar MSÜ Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde.

■ Joseph Kosuth’un “Uyanma” isimli sergisi 23 Şubat’a kadar Kuad Galeri’de.

■ Bashir Borlakov, Canan, Cevdet Erek, Katsumi Hayakawa, Emre Hüner, Meltem Işık, Ahmet Doğu İpek, Lee Jinju, Robert Longo, Stefan Thiel, Erinç Seymen, Jennifer Steinkamp, Pae White ve Burcu Yağcıoğlu’nun sergisi 23 Şubat’a kadar Nesrin Esirtgen Collection’da. (0212 243 78 53)

■ 1952 – 2012 Sualtına Işık Tutanlar sergisi 28 Şubat’a kadar Rezan Has Müzesi’nde. (0212 533 65 32)

■ NO.2 isimli karma sergi 2 Mart’a kadar Nesrin Esirtgen Collection Mekânında. (0212 243 7853)

■ Takılabilir Heykel ve Heykel Sergisi 21 Mart’a kadar Simya Galeri’de. (0212 259 77 40)

■ Değişen Zamanların Mimarı Edoardo De Nari 1874 – 1954 isimli sergi 20 Nisan’a kadar İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde. (0212 334 09 00)

■ El Emeği Göz Nuruisimli sergi 26 Mayıs’a kadar Sadberk Hanım Müzesi’nde. (0212 242 38 13)

■ İşte Güneş isimli sergi 14 Temmuz’a kadar Rahmi Koç Müzesi’nde. (0212 369 66 00)

■ Göç Bağlantıları Sergisi 22 Aralık 2014’e kadar Adalar Müzesi’nde.

BODRUM

■ Jale Yılmabaşar – Sedef Yılmabaşar’ın resim sergisi 20 Ocak’a kadar Bodrum Nurol Sanat Galerisi’nde.

ANKARA

■ Van Gogh/Alive – dijital sanat – 3 Ocak’a dek – Cermodern Sanatlar Merkezi’nde. (0 312 310 00 00)

■ Mustafa Kula – resim – 3 Ocak’a dek – Bilkent Üniversitesi Kütüphane Sanat Galerisi’nde. (0 312 290 12 44)

■ Mehmet Ali Sağlam – resim – 4 Ocak’a dek – Ziraat Bankası Mithatpaşa Sanat Galerisi’nde. (0 312 417 84 58)

■ Elvan Alpay – resim – 5 Ocak’a dek – Galeri Nev’de. (0 312 437 93 90)

■ Zafer Gençaydın – resim – 5 Ocak’a dek – Galeri Akdeniz’de. (0 312 231 45 43)

■ Mustafa Tunçalp – resim – 5 Ocak’a dek – Nurol Sanat Galerisi’nde. (0 312 468 86 70)

■ Bedri Rahmi Eyüboğlu – resim – 8 Ocak’a dek – Takıantika Sanat Galerisi’nde. (0 312 436 37 88)

■ Selda Eren – resim – 9 Ocak’a dek – Galeri Soyut’ta. (0 312 438 86 70)

■ Yiğit Dündar&Ali Özer – resim – 9 Ocak’a dek – Galeri Soyut’ta. (0 312 438 86 70)

■ Küçük Şeyler – resim ve seramik – 9 Ocak’a dek – Galeri Soyut’ta. (0 312 438 86 70)

■ İbrahim Balaban – resim – 10 Ocak’a dek – ARETE Sanat Galerisi’nde. (0 312 440 08 81)

■ Aida Arghavanian – resim – 11 Ocak’a dek – Atlas Sanat Galerisi’nde. (0 312 468 59 04)

ADANA

■ Adana’nın kültür-sanat yaşamına büyük katkı koyan Nezih Sanatevi’nin “Yeni Yıla Merhaba” adlı sergisi sürüyor. Ressam Nezihe Tansuğ ve sanatevi kursiyerleri Cahit Sınmaz, Nursel Çoban, Birgül Can, Aytekin Kökenler, İbrahim Yödek, Melahat Sabancı, Muzaffer Aygül, Bilge Doğukanlı, Gülsüm Öztural, Gülay Kumartanga, Süheyla Dilmaç, Zeynep Yener, Nur Yırtıcı, Mübeccel Arık ve Osman Yiğit Çözer’in yağlıboya çalışmalarının yer aldığı resim sergisi izlenime açık tutuluyor. (0322 454 33 99)

■ Resim sanatçıları Asuman Sevdinli, Berna Özlem Özcan, Dilek Eşiyok, Eser Afacan, Ilgın Erdem, Muzaffer Tire, Nurseren Tor, Soner Tire, Süleyman Algan, Ünal Kuş, Veli Mert ve Zeki Umay’ın çalışmalarının yer alacağı, “Yalnızca Barışa Tarafız” adlı sergi Adana’nın kurtuluş günü olan 5 Ocak’ta Galeri Altan’da açılacak. Sergi 15 Ocak tarihine dek açık tutulacak. (0322 459 34 58)

MERSİN

■ “Geleneksel Çini Desenleri” eğitmeni Naciye Nur Avlupınar ’ın, “Çini Sergisi” Altamira Sanat Galeresi’nde sürüyor. Sergi 5 Ocak tarihine dek sanatseverlerin izlenimine açık olacak. (0324 233 03 12)

İZMİR

■ “Sabit Baytan’ın resim sergisi, 4 Ocak’a kadar Konak Belediyesi Güzelyalı Kültür Merkezi’nde.

■ “Dilek Kocademir’in resim sergisi 4 Ocak’a kadar Art Exhibition’da izlenimde.

Tiyatro

“Babaannem 100 Yaşında” perşembe günü Ortaköy Kültür Merkezi Afife Jale Sahnesi’nde.

İSTANBUL

■ Devlet Tiyatroları Beykoz Ahmet Mithat Efendi Sahnesi’nde “Yağmur Durduğunda” cuma 20.00, cumartesi 15.00 ve 20.00, pazar 15.00. Cevahir Sahneleri Salon 1’de “Ölüleri Gömün” çarşamba, perşembe, cuma 20.00, cumartesi 15.00 ve 20.00, pazar 15.00. Cevahir Sahneleri Salon 2’de “Profesyonel” çarşamba, perşembe, cuma 20.00, cumartesi 15.00 ve 20.00, pazar 15.00. Küçük Sahne’de “Herkesin Bildiği Sırlar…” çarşamba, perşembe, cuma 20.00, cumartesi 15.00 ve 20.00, pazar 15.00. Küçükçekmece DT Sahnesi’nde “Yanık” perşembe, cuma 20.00, cumartesi 15.00 ve 20.00, pazar 15.00’te. Üsküdar Stüdyo Sahnesi’nde “Michelangelo” çarşamba ve cuma 20.00, cumartesi 15.00’te. Üsküdar Tekel Sahnesi’nde “Sessizlik” perşembe ve cumartesi saat 20.00’de, pazar günü 15.00’te. (0 212 292 39 00)

■ İstanbul Büyükşehir Belediyesi Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde “Zengin Mutfağı” çarşamba 15.30 ve 20.00, perşembe ve cuma 20.00, cumartesi 15.30 ve 20.00’de, pazar 15.30’da. Fatih Reşat Nuri Sahnesi’nde “Doğum Günü Partisi” çarşamba 15.30 ve 20.00, perşembe ve cuma 20.00, cumartesi 15.30 ve 20.00’de, pazar 15.30’da. Kâğıthane Sadabat Sahnesi’nde “Vişne Bahçesi” çarşamba 15.30 ve 20.00, perşembe ve cuma 20.00, cumartesi 15.30 ve 20.00’de, pazar 15.30’da. Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde “Türkiye Kayası” çarşamba 15.30 ve 20.00, perşembe ve cuma 20.00, cumartesi 15.30 ve 20.00’de, pazar 15.30’da. Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi’nde “Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz” çarşamba 15.30 ve 20.00, perşembe ve cuma 20.00, cumartesi 15.30 ve 20.00’de, pazar 15.30’da. Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi’nde “Perşembenin Hanımları” çarşamba 15.30 ve 20.00, perşembe ve cuma 20.00, cumartesi 15.30 ve 20.00’de, pazar 15.30’da. Ümraniye Sahnesi’nde “İstanbul Hatırası” çarşamba 15.30 ve 20.00, perşembe ve cuma 20.00, cumartesi 15.30 ve 20.00’de, pazar 15.30’da. (0212 455 39 00)

■ Bakırköy Belediye Tiyatroları Müşfik Kenter Sahnesi’nde “Külhanbeyli Müzikali” perşembe 20.30’da, “Sıkıyönetim” cuma saat 20.30’da, cumartesi günü “Hoşu’nun Utancı” saat 11.00’de ve “Sıkıyönetim” saat 20.30’da, pazar günü “Benim Güzel Pabuçlarım” saat 11.00’de ve “Hangisi Babası” saat 15.30’da. Turhan Tuzcu Sahnesi’nde “Şişman Domuz” çarşamba günü 20.30’da, cuma günü “Carrar Ana’nın Silahları” saat 20.30’da. (0212 414 96 47)

■ Dostlar Tiyatrosu’nun “Ben Bertolt Brecht” oyunu pazar günü saat 16.00’da Trump Towers Tiyatro Salonu’nda. (0 212 253 67 11)

■ Ortaoyuncular’da “Ferhangi Şeyler” cuma günü saat 20.00’de. (0 212 251 18 65)

■ Kenter Tiyatrosu’nda “Toplu Hikâyeler” cuma ve cumartesi saat 20.30’da, pazar günü 15.00’te. (0 212 246 35 89)

■ Oyun Atölyesi’nde “Pandaların Hikâyesi” perşembe ve cuma 20.30’da, cumartesi 16.00 ve 20.30’da, pazar 16.00’da. (0 216 345 39 39)

■ Sadri Alışık Tiyatrosu’nun ‘Küçük Adam Ne Oldu Sana’ oyunu Cumartesi 20.30’da Profilo Kültür Merkezi Salon 2. (0 212 249 03 73)

■ Kumbaracı50’de cuma günü “Gerçek Hayattan Alınmıştır” 20.30’da ve saat 23.00’te “Barzo ile Konserve”, cumartesi saat 17.00’de “Gerçek Hayattan Alınmıştır”, saat 20.30’da “Barzo ile Konserve”, saat 23.00’da “Dertsiz Oyun” (0 212 243 50 51)

■ Tiyatro Pera’da “Ah Smyrna’m, Güzel İzmir’im” cuma ve cumartesi 20.00’de, pazar günü 18.30’da.

■ İkincikat’ta çarşamba ve perşembe günü “Aut” saat 20.30’da, “Disosya” cuma ve cumartesi günü saat 20.30’da. (0 212 292 32 47)

■ Duru Tiyatro’da “Suç ve Ceza” cumartesi 20.30 Duru Tiyatro Alt Salon’da ve Duru Tiyatro’da ise saat 20.30’da “Sondan Sonra” (0216 338 56 86)

■ Mekân Artı’da “Anne ve Babalar İçin Cinsel Bozukluklar Rehberi” perşembe, cuma ve cumartesi günü saat 20.30’da, pazar günü “Kozalar” saat 20.30’da. (0 212 224 57 56)

■ Maya Sahnesi’nde cuma günü “Pencere” saat 20.30’da ve cumartesi günü “Kara Sohbet” saat 20.30’da. (0 212 252 74 52)

■ Tiyatro Ak’la Kara’da cuma günü “Dracula” saat 20.30’da, cumartesi günü “Tanrı” saat 20.30’da, pazar günü “Sherlock Holmes” saat 17.00’de izlenebilir. (0216 541 43 59)

■ Semaver Kumpanya’da cuma ve cumartesi günü “Metot” saat 20.30’da. (0212 585 59 35)

■ Tiyatro Adam’ın oyunu “Babaannem 100 Yaşında” perşembe günü saat 20.30’da Ortaköy Kültür Merkezi Afife Jale Sahnesi’nde. (0212 236 10 27)

ANKARA

■ Akün Sahnesi’nde, “33 Varyasyon” 2 Ocak’tan itibaren 12 Ocak’a dek cumartesi günleri saat 15.00 ve 20.00’de, pazar günleri saat 15.00’te, diğer günlerde de saat 20.00’de, “Pal Sokağı Çocukları/çocuk oyunu” 6 ve 13 Ocak’ta saat 11.00’de. (0 312 427 19 71)

■ Altındağ Tiyatrosu’nda, “Sinek Kadar Kocam Olsun, Başımda Bulunsun” 2, 3, 4 Ocak’ta saat 20.00’de, 5 Ocak’ta saat 15.00 ve 20.00’de, “Yosunlar” 8-13 Ocak tarihleri arasında cumartesi günleri saat 15.00 ve 20.00’de, pazar günleri saat 15.00’te, diğer günlerde de saat 20.00’de, “Boğaç Han/çocuk oyunu” 6 ve 10 Ocak’ta saat 11.00’de. (0 312 316 59 02)

■ Büyük Tiyatro’da, “Kerbela” 4 Ocak’ta saat 20.00’de, 6 Ocak’ta saat 15.00’te, “Hürrem Sultan” 8 Ocak’ta saat 20.00’de, 13 Ocak’ta saat 15.00’te. (0 312 324 22 10)

■ Çayyolu Cüneyt Gökçer Sahnesi’nde, “Hürrem Sultan” 2, 3, 4 Ocak’ta saat 20.00’de, 5 Ocak’ta saat 15.00 ve 20.00’de, 6 Ocak’ta da saat 15.00’te, “Fosforlu Cevriye/müzikal” 8-12 Ocak tarihleri arasında cumartesi günleri saat 15.00 ve 20.00’de, pazar günleri saat 15.00’te, diğer günlerde de saat 20.00’de, “Karlar Kraliçesi/çocuk oyunu” 13 Ocak’ta saat 11.00’de. (0 312  240 00 91)

■ Küçük Tiyatro’da, “Ben Ödüyorum” 2, 3, 4 Ocak’ta saat 20.00’de, 5 Ocak’ta saat 15.00 ve 20.00’de, 6 Ocak’ta da saat 15.00’te, “Venedik Taciri” 8-12 Ocak tarihleri arasında cumartesi günleri saat 15.00 ve 20.00’de, pazar günleri saat 15.00’te, diğer günlerde de saat 20.00’de, “Keloğlan Keleşoğlan/çocuk oyunu” 10 ve 13 Ocak tarihlerinde saat 11.00’de. (0 312 311 11 69)

■ Oda Tiyatrosu’nda, “Euridice’nin Elleri” 2, 3, 4 ve 5 Ocak’ta saat 18.30’da, “Krem Karamel” 8, 9, 10, 11 ve 12 Ocak’ta saat 18.30’da. (0 312 311 11 69)

■ Stüdyo Sahne’de, “Jerry ve Tom” 4, 8 ve 11 Ocak’ta saat 20.00’de, 6 ve 13 Ocak’ta saat 15.00’te. (0 312 397 30 24)

■ İrfan Şahinbaş Atölye Sahnesi’nde, “Cesaret Ana ve Çocukları” 2 Ocak’tan itibaren 12 Ocak’a dek cumartesi günleri saat 15.00 ve 20.00’de, pazar günleri saat 15.00’te, diğer günlerde de saat 20.00’de. (0 312 397 30 24)

■ Şinasi Sahnesi’nde, “Dolores Claiborne” 2, 3, 4 Ocak’ta saat 20.00’de, 5 Ocak’ta saat 15.00 ve 20.00’de, “Yastık Adam” 8-13 Ocak tarihleri arasında cumartesi günleri saat 15.00 ve 20.00’de, pazar günleri saat 15.00’te, diğer günlerde de saat 20.00’de, “Karlar Kraliçesi/çocuk oyunu” 6 Ocak’ta saat 11.00’de. (0 312 397 30 24)

■ Ankara Sanat Tiyatrosu’nda, “Selamün Kavlen Karakolu” 4, 5, 11, 12, 25 ve 26 Ocak’ta saat 20.00’de, 19 Ocak’ta saat 17.00 ve 20.00’de, “Zübük” 6, 13, 20 ve 27 Ocak’ta saat 15.30’da, “Giderayak” 18 Ocak’ta saat 20.00’de, “Kadın Oyuncuları/Nâzım Hikmet Kültür Merkezi oyunu” 20 Ocak’ta saat 20.30’da. (0 312 417 76 76)

■ Mavi Sahne’de, “Tuluatmasyon/Her şey doğaçlama komik gösteri” 5 ve 19 Ocak’ta saat 20.00’de, “Gıres” 11, 12, 25 ve 26 Ocak’ta saat 20.00’de, 13 ve 27 Ocak’ta saat 17.00’de, “Hiç-Neyzen Tevfik” 18 Ocak’ta saat 20.00’de. (0 312 241 02 33)

ADANA

■ Adana Devlet Tiyatrosu yeni oyunu “Kırkından Sonra” ile “yeni yıla merhaba” diyecek. Alfanso Paso’nun yazdığı, Hale Kuntay’ın çevirdiği ve Ali Hürol’un yönettiği oyun, çarşamba, perşembe ve cuma günü 20.00’de, cumartesi günü ise 15.00 ve 20.00’de Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi Sahnesi’nde tiyatro severlerle buluşturulacak. Zeynep Kaçar’ın yazdığı, Fırat Demirağ’ın yönettiği, “Dış Ses” adlı oyunu Fuaye Sahne’de çarşamba, perşembe ve cuma günleri 18.00’de sahnelemeyi sürdüren ADT oyuncuları, çarşamba günü 14.00, pazar günü 11.00’de de “Define Adası” adlı müzikli güldürülü çocuk oyunu ile küçük tiyatroseverlerin karşısında olacak. (0322 352 33 55)

Müzik

İSTANBUL

■ Nardis Jazz Club’da bu akşam Meltem Ege Band yeni yıl özel konseri saat 22.30’da, yarın Sibel Köse, Önder Focan ve Kağan Yıldız Trio saat 21.30’da, çarşamba günü Kürşad Deniz Trio saat 21.30’da, perşembe günü İstanbul Funk Unit saat 21.30’da, cuma günü Yahya Dai Quartet saat 22.30’da, cumartesi günü Selen Beytekin Project saat 22.30’da. (0212 244 63 27)

■ Hayal Kahvesi’nde bu akşam saat 21.00’de Yılbaşı Partisi 80’ler, 90’lar, yarın saat 22.30’da Stok ve 00.30’da Fair Play, çarşamba günü 22.30’da Sunburst ardından 00.30’da Özge Fışkın, perşembe günü The Away Days saat 22.30’da ve RadıoLux 00.30’da, cuma günü Mabelmatiz saat 22.30’da ve Nev saat 00.30’da, cumartesi günü Soul Stuff saat 00.30’da, pazar günü Erdem Akakçe Band saat 00.30’da. (0212 245 10 48)

■ Jolly Joker İstanbul’da bu akşam 2013 Yılbaşı Partisi saat 22.00’de, cuma günü Cem Adrian saat 22.00’da, cumartesi günü Yeni Türkü saat 22.00’de. (0212 249 07 49)

■ Ghetto’da bu akşam Yeni Yıl Partisi saat 21.30’da, perşembe günü Hassan Khan saat 21.30’da, cumartesi günü İnDaSoul saat 22.45’te dinlenebilir. (0212 251 75 01)

■ Babylon’da bu akşam Yeni Yıl Partisi saat 22.00’de, perşembe günü Best of 2012 saat 21.00’de, cuma günü Electro Swing Party saat 22.00’de ve Fourinthepocket saat 23.00’te, cumartesi günü Dubstep İstanbul saat 22.00’de ve Radyo Eksen Partisi saat 22.00’de. (0212 292 73 68)

■ Dada’da cuma günü saat 22.00’de Birsen Tezer dinlenebilir. (0212 292 16 11)

■ Kozyatağı Kültür Merkezi’nde cumartesi günü saat 20.00’de Fatih Erkoç dinleyicileriyle buluşacak. (0216 658 00 15)

■ Caddebostan Kültür Merkezi’nde İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası konseri cuma günü saat 20.00’de başlayacak. (0216 467 36 00)

ANKARA

■ MEB Şûra Salonu’nda, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın (CSO) şef Erol Erdinç yönetiminde vereceği konser 4 Ocak’ta saat 20.00’de. (0 312 413 14 52)

■ CSO Konser Salonu’nda, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın (CSO) şef Raoul Gruneis yönetiminde vereceği, Maurice Steger’in (blok flüt), Daniele Caminiti (lavta) ve Mauro Valli’nin (barok çello) solist olarak yer alacağı konser, 10 ve 11 Ocak’ta saat 20.00’de. (0 312 309 13 43)

■ BSO Konser Salonu’nda, Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası’nın (BGSO) şef Işın Metin yönetiminde vereceği, Ebru Yerlikaya’nın (keman) solist olarak yer alacağı konser, 4 Ocak’ta saat 20.00’de. (0 312 290 17 75)

Opera Bale

İSTANBUL

■ Kadıköy Süreyya Operası’nda perşembe günü saat 20.00’de, cumartesi saat 16.00’da “Genç Werther’in Acıları” balesi, cuma günü saat 20.00’de “Wolfgang ve Lorenzo” operası izlenebilir. (0216 346 15 31)

ANKARA

■ Opera Sahnesi’nde, “Arda Boyları/modern dans” 7, 14, 16 Ocak’ta saat 20.00’de, “Yeni Yıl Konseri” 5 Ocak’ta saat 20.00’de, “Adnan Saygun’u Anma Gecesi/konser” 6 Ocak’ta saat 20.00’de, “Karyağdı Hatun/opera” 9 ve 28 Ocak’ta saat 20.00’de, “Macbeth” 12 ve 30 Ocak’ta saat 20.00’de, 19 Ocak’ta saat 14.00’te, “Amozonlar” 17 Ocak’ta saat 20.00’de, “Töre/dans” 21 Ocak’ta saat 20.00’de, “Notre Dame’ın Kamburu/bale” 24 ve 26 Ocak’ta saat 20.00’de, “Harem/bale” 31 Ocak’ta saat 20.00’de. (0 312 324 68 01)

■ Leyla Gencer Opera Sahnesi’nde, “Sihirli Dünya/çocuk müzikali” 13, 20, 27 Ocak’ta saat 11.00’de, “Uyuyan Güzel/müzikli çocuk oyunu” 30 Aralık’ta saat 11.00’de, 13 Ocak’ta saat 15.00’te. (0 312 324 68 01)

MERSİN

■ “Mersin Devlet Opera ve Balesi yeni yıla, cuma günü 10.30’da sahneleyeceği, müzikli danslı gösteri “Opera Zamanı” ile girecek. MDOB sanatçıları cumartesi günü 13.00’de de Melih Seskır’ın “Kuklacı” adlı eseriyle küçük sanatseverlerin karşısında olacak. (0324 237 91 30)

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrenci projelerinden oluşan “Deneyimin Ötesi” sergisi, 30 Eylül’e kadar Pera Müzesi’nde görülebilir.

sanat duyuru

Sergi

İstanbul

■ Kadına Dair isimli karma sergi 15 Ağustos’a kadar Mine Sanat Galerisi’nde. (0 216 576 76 18)

■ Orhan Cebrailoğlu’nun 17 Ağustos’a kadar Galeri Espas’ta.

■ Teras Sergileri 18 Ağustos’a kadar Proje4L/ Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi’nde. (212 290 25 25)

■ Cemre Yeşil’in “Biz öyle bir şey yaşamadık’’ isimli sergisi 22 Ağustos’a kadar Galata’daki Genç Fotoğraf İnisiyatifi’nde.

■ CROSSINGS KORE ÇAĞDAŞ SANATI SERGİSİ 23 Ağustos’a kadar Tophane-i Amire’de.

■ Ceren Fındık’ın sergisi 24 Ağustos’a kadar Galeri Artist Çukurcuma’da. (0 212 251 91 63)

■ Öteki Ayaklanmalar isimli karma sergi 25 Ağustos’a kadar Galeri Nev’de. (0212 252 15 25)

■ Aslı Özdemir’in “Bölge Oyunları” isimli sergisi 25 Ağustos’a kadar Pilevneli Project’te.

■ Beyoğlu Belediyesi 155.Yıl Efemera Sergisi 25 Ağustos’a kadar BeyoğluBelediyesi Sanat Galerisi’nde.

■ Sophia Pompery’nin “Şeylerin Sessiz Şekli” isimli sergisi 26 Ağustos’a kadar ARTER’de. (0212 243 37 67)

■ Berlinde De Bruyckere’nin “Yara” isimli sergisi 26 Ağustos’a kadar ARTER’de. (0212 243 37 67)

■ Jak Baruh, Roeki Symons ve Maura Sullivan’ın fotoğrafları ile Kemal Tufan’ın heykelleri 30 Ağustos’a kadar Pg Art Gallery’de.

■ Fransız-Belçikalı ve Türk Çizgi Romanlarına Çapraz Bakış isimli sergi 31 Ağustosta kadar İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nde. (0212 3938111)

■ Ali’nin Koço’su isimli karma sergi 31 Ağustosa kadar Milli Reasürans Sanat Galerisi’nde. (0212 230 19 76)

■ Yalçın Emiroğlu’ndan Günümüze ‘DoğanKardeş’le Büyümek Sergisi 31 Ağustosa kadar Caddebostan Kültür Merkezi Sanat Galerisi’nde

■ Kes&Yapıştır isimli karma sergi 31 Ağustosa kadar Galeri Ilayda’da. (0 212 227 92 92)

■ Tema(s)siz 2 isimli sergi 31 Ağustosa kadar Gallery Ilayda – Karaköy’de.

■ Mezunlar 2012 isimli sergi 31 Ağustosa kadar Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde.

■ Bennu Gerede’nin ‘Yalıtımın Mavi Yüzü’ isimli sergisi 31 Ağustosta kadar Profilo AVM’de.

■ Elif Çelebi‘nin “Ekoloji Temalı Video Sergisi” 31 Ağustosta kadar Şekerbank’ın İstanbul Feneryolu şubesinde.

■ Hep Birlikte V isimli sergi 1 Eylül’e kadar Artgalerim Nişantaşı’nda.

■ Segment #2 ve Gerwald Rockenschaub’un 4to2floors sergileri 2 Eylüle kadar Borusan Contemporary’de. (0212 393 52 00)

■ Çevre Karikatürleri 3 Eylüle kadar Galeri 5’te.

■ John Cage isimli sergi 5 Eylül’e kadar KUAD Galeri’de.

■ Dieter Sauter’in “Türkiye’den İnsan Manzaraları” isimli fotoğraf sergisi 5 Eylüle kadar İstanbul Üniversitesi Dil Merkezi Sanat Galerisi’nde.

■ Bedri Rahmi Eyüboğlu, Cihat Burak, Mehmet Pesen, Salih Acar, Alp Bartu, Saim Dursun, Reha Yalnızcık, Işıl Özışık, Niyazi Toptoprak, Metin Gönül, Artin Demici ve Kamil Masaracı’nın karikatür sergisi 13 Eylül’e kadar Ürün Sanat Galerisi’nde. (0216 363 12 80)

■ Mustafa Köseoğlu ve Metin Benek’in sergileri 15 Eylüle kadar Alta Sanat Galerisi’nde. (0212 282 69 65)

■ daha fazla / more isimli karma sergi 15 Eylül’e kadar Art Suites Gallery’de .

■ Kobra – Özgür Sanatın 1000 Günü sergisi 16 Eylüle kadar S.Ü. Sakıp Sabancı Müzesi’nde.

■ Noktanın Ustaları isimli sergi 16 Eylüle kadar Kumbaracı4’te.

■ İsmail Acar’ın “5 Duyu 5 Olgu” isimli sergisi 18 Eylül’e kadar Türk ve İslam Eserleri Müzesi Geçici Sergi salonunda.

■ Burhan Doğançay’ın “Kent Duvarlarının Yarım Yüzyılı: Burhan Doğançay Retrospektifi” sergisi 23 Eylüle kadar İstanbul Modern’de.

■ EVİN SANAT GALERİSİ YAZ KARMA SERGİSİ 28 Eylüle kadar devam ediyor. (0212265 81 58)

■ Padişahın Evi: Harem-i Hümayun sergisi 15 Ekim’e kadar Topkapı Sarayı Müzesi, Has Ahırlar Sergi Salonu’nda.

■ Josephine Powell’ın “Josephine’in Gördüğü: 20. Yüzyılda Anadolu’nun Kırsal Yörelerine Fotoğrafik Bakışlar” sergisi 21 Ekim’e kadar Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi’nde.

■ ÇAĞDAŞ USTALARDAN SERGİ 31 Ekim’e kadar TEM SANAT GALERİSİ‘nde.

■ Biz bu memleketi seninle sevdik Lefter sergisi 24 Haziran 2013’e kadar Adalar Müzesi’nde.

Bodrum

■ Bennu Gerede’nin “Kiss&Bet” isimli sergisi 19 Ağustos – 19 Eylül tarihleri arasında Casa dell’Arte’de.

Ankara

■ Koleksiyondan – karma resim – 31 Ağustos’a dek – Galeri Polart’ta. (0 312 439 14 80)

■ Ahmet Güneştekin – resim – yaz sonuna dek – Güler Sanat’ta. (0 312 236 21 22)

■ Baskı Resmin Ustaları – resim – 13 Eylül’e dek – ARETE Sanat Galerisi’nde. (0 312 440 08 81)

■ Yaz Karması – resim – 28 Eylül’e dek – Atlas Sanat Galerisi’nde. (0 312 468 59 04)

■ Yaz Karması – resim, heykel, 30 Eylül’e dek – Krişna Sanat Merkezi’nde. (0 312 418 02 53)

Mersin

■ İçel Sanat Kulübü’nün, ‘Karma Resim-Heykel-Fotoğraf’ sergisi M.İlhan – A.Uğural Sanat Galerisi’nde sürüyor. Sergi, sanatseverlerin izleyebilmesi için yaz boyunca hafta içi her gün izlenimine açık tutuluyor. (0324 2381088)

Adana

■ Fotoğraf sanatçısı Haluk Uygur’un, ‘Doğanın Estetiği’ adlı fotoğraf sergisi, Optimum AVM’de sürüyor. Sergi hafta boyunca izlenime açık olacak. (0322 3333300)

İzmir

■ Ayça Ersoy’un ebru tekniğiyle hazırladığı eserlerinden oluşan “Sudaki Ayça” adlı resim sergisi, 18 Ağustos’a dek Bodrum Bitez’deki atölyesinde izlenimde.

■ Roksan Kohen’in “Sil Baştan” adlı resim sergisi, 23 Ağustos’a dek Milta Bodrum Marina Osmanlı Tersane Kulesi’nde izlenimde.

■ Nurhilal Harsa’nın resim sergisi Alaçatı Kırmızı Ardıç Kuşu Sanat Galerisi’nde 15 Ağustos’a dek görülebilir.
Müzik

Ankara

■ If Performance Hall’de, Zakkum’un vereceği konser, 16 Ağustos’ta saat 00.30’da. (0 312 418 95 06)

■ Jolly Joker Ankara’da, Yeni Türkü’nün vereceği konser 14 Eylül’de saat 22.00’de, Levent Yüksel’in vereceği konser 15 Eylül’de saat 22.00’de, Fettah Can’ın vereceği konser, 21 Eylül’de saat 22.00’de, Yaşar’ın vereceği konser 22 Eylül’de saat 22.00’de, Cem Adrian’ın vereceği konser 28 Eylül’de saat 22.00’de, Volkan Konak’ın vereceği konser 29 Eylül’de saat 22.00’de, MFÖ’nün vereceği konser 6 Ekim’de saat 22.00’de, Emre Aydın’ın vereceği konser 12 Ekim’de saat 22.00’de, Kıraç’ın vereceği konser 13 Ekim’de saat 22.00’de, Athena’nın vereceği konser 19 Ekim’de saat 22.00’de, Rafet El Roman’ın vereceği konser 20 Ekim’de saat 22.00’de, Feridun Düzağaç’ın vereceği konser 26 Ekim’de saat 22.00’de, Gökhan Türkmen’in vereceği konser 27 Ekim’de saat 22.00’de. (0 312 424 11 11)

 

Müzeler

İstanbul

■ Adalar Müzesi: Pazartesi hariç 09.00-19.00 arası ziyarete açık. (0216 382 52 80)

■ Büyük Saray Mozaikleri Müzesi: Çarşamba hariç 09.30-17.00 arası ziyarete açık. (0212 528 45 00)

■ Askeri Müze: Pazartesi, salı hariç 09.00-17.00 arası ziyarete açık. (0212 233 27 20)

■ Basın Müzesi: Cumartesi, pazar hariç 10.00-17.00 arası ziyarete açık. (0212 513 84 58 – 511 08 75)

■ Avrupa Kültür Başkenti Mübadele Müzesi: Pazartesi hariç 10.00-17.30 arası ziyarete açık. (0212 789 66 99)

■ Ayasofya Müzesi: Pazartesi hariç 09.00-19.00 arası ziyarete açık. (0212 522 17 50 – 0212 522 09 89)

■ İstanbul Arkeoloji Müzesi: Pazartesi hariç 09.00-17.00 arası ziyarete açık. (0212 520 77 40-41)

■ İstanbul Fotoğraf Müzesi: Pazartesi hariç 10.00-18.00 arası ziyarete açık. (0212 458 88 42 – 43)

■ Oyuncak Müzesi: Hafta içi 09.30-19.00, hafta sonu 09.30 – 19.00 arası ziyarete açık. (0216 359 45 50 – 51)

■ Rahmi M. Koç Müzesi: Salı/cuma 10.00-17.00, cumartesi/ pazar 10.00-19.00 arası ziyarete açık. (0212 369 66 00)

■ Sakıp Sabancı Müzesi: Pazar hariç salı/perşembe/cuma 10.00-18.00, çarşamba/perşembe 10.00-22.00 arası ziyarete açık. (0212 277 22 00)

■ İstanbul Deniz Müzesi: Pazartesi/salı hariç 09.00-17.00 arası ziyarete açık. (0212 327 43 45 – 327 43 46)

■ Osmanlı Bankası Müzesi: Pazartesi/Salı/Cumartesi 12.00-20.00, Pazar 10.30-18.00 arası açık. (0212 334 22 00)

■ Kariye Müzesi: Çarşamba hariç 09.00-18.00 arası ziyarete açık. (0212 631 92 41)

■ Topkapı Sarayı Müzesi: Salı hariç 09.00-19.00 arası ziyarete açık. (0212 512 04 80)

■ Hilmi Nakipoğlu Fotoğraf Makinası Müzesi: 09.00-17.00 arası ziyarete açık.(0212 543 09 20)

■ Tophane-i Amire:Cumartesi, Pazar günleri hariç 08.30-17.30 arası ziyarete açık. (0212 252 16 00)

■ İstanbul Modern Sanat Müzesi: Pazartesi günü hariç salı / pazar 10.00 – 18.00, perşembe 10.00 – 20.00 arası ziyarete açık. (0212 334 73 00)

■ Proje 4L Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi: Pazar, pazartesi günleri hariç çarşamba / perşembe / cuma günleri saat 10.00-17.00, cumartesi günleri saat 10.00-16.00 arası, salı günleri randevular doğrultusunda ziyarete açık. (0212 290 25 25)

Ankara

■ Anadolu Medeniyetleri Müzesi: 08.30 – 17.30 arası ziyarete açık. (0312 311 28 39)

■ Cer Modern Sanatlar Merkezi: Pazartesi hariç salı/pazar 10.00 – 18.00 arası ziyarete açık. (0312 310 00 00)

■ MTA Tabiat Tarih Müzesi: Hafta içi 09.00-17.00, cumartesi/pazar 10.00-15.00 arası ziyarete açık. (0312 287 34 30)

■ Etnografya Müzesi: Pazartesi hariç 8.30-12.30 ve 13.30-17.30 arası ziyarete açık. (0312 311 95 56)

■ Atatürk Evi Müzesi: Pazartesi, cuma hariç 09.00-17.00 arası ziyarete açık. (0312 212 65 06)

■ Vehbi Koç Müzesi ve Ankara Araştırmaları Merkezi: Salı hariç 09.00-17.30 arası ziyarete açık. (312 355 20 27)

■ Demiryolu Müzesi: Pazar, pazartesi hariç 13.30-17.00 arası ziyarete açık. (0312 310 35 00)

■ Cumhuriyet Müzesi: Pazartesi hariç 09.00-12.00 ve 13.30-17.00 arası ziyarete açık. (0312 310 71 40)

■ Anıtkabir Müzesi: Pazartesi hariç 09.00-12.30 ve 13.30-17.00 arası ziyarete açıktır. (0312 310 53 61)

İzmir

■ İzmir Arkeoloji Müzesi: Pazartesi hariç 08.30-17.30 arası ziyarete açık. (0232 489 07 96)

■ Atatürk Müzesi: Pazartesi hariç 08.30-12.30 ve 13.30-17.30 arası ziyarete açık. (0232 464 80 85)

■ Etnografya Müzesi: Pazartesi hariç 08.30-17.30 arası ziyarete açık. (0232 489 07 96)

■ Efes Müzesi: Pazartesi hariç 08.30-12.00 ve 13.00-17.30 arası ziyarete açık.(0232 892 60 10)

■ İsmet İnönü Evi Müzesi: Salı, perşembe, cuma günleri 10.00 – 17.00 arası ziyarete açık. (0232 445 55 99)
Gösteri Söyleşi

İstanbul

■ Turkcell Kuruçeşme Arena’da perşembe günü saat 21.15’te “Gerçeğe Çağrı” adlı filmin gösterimi gerçekleştirilecek.  (0212 263 39 83)

Ankara

■ Cermodern Sanatlar Merkezi’nde, “Zamana Karşı/In Time” adlı filmin gösterimi yarın saat 21.00’de, “Gir Kanıma/Let The Right One In” adlı filmin gösterimi 21 Ağustos’ta saat 20.00’de, “Gözlerindeki Sır/The Secret In Their Eye” adlı filmin gösterimi 28 Ağustos’ta saat 21.00’de, “Tek Başına Bir Adam/A Single Man” adlı filmin gösterimi 4 Eylül’de saat 21.00’de, “Büyük Sır/Get Low” adlı filmin gösterimi 11 Eylül’de saat 21.00’de, “Güzel Bir Hayat Düşlerken/Circus Columbia” adlı filmin gösterimi 18 Eylül’de saat 21.00’de, “Le Tableau” adlı filmin gösterimi 25 Eylül’de saat 21.00’de.   (0 312 310 00 00)

 

Kaynak : [-]

 

“Omar Hâkim – The Trio of OZ” konseri Ramazan’da Caz kapsamında yarın santralistanbul’da.

sanat duyuru

Sergi

İstanbul

■ Marleen P. Atay, Stephanie Pain, Suzanne Posthumus ve Aras Seddigh’in TRANSFER başlıklı sergisi 30 Temmuz’a kadarKare Art Gallery’de.

■ Ustalar ve Yükselenler isimli sergi 31 Temmuz’a kadar Türker Art’ta. (0212 296 53 25)

■ Sınırlar Yörüngeler 12 sergisi 31 Temmuz’a kadar Siemens Sanat’ta. (0212 334 11 04)

■ Yaz Rehaveti isimli sergi 31 Temmuz’a kadar Galeri Apel’de.

■ Poyraz Topal’ın resim – heykel sergisi 8 Ağustos’a kadar Galeri Artist Çukurcuma’da.

■ Javad Alamdari’nin “Rüzgâr Gibi” isimli sergisi 10 Ağustos’a kadar İSO Sanat Galerisi’nde.

■ Kerem Ozan Bayraktar’ın “Kurallar” isimli sergisi 11 Ağustos’a kadar Nesrin Esirtgen Collection’da. (0212 243 78 53)

■ Karma Yaz Sergisi 11 Ağustos’a kadar Derinlikler Sanat Merkezi’nde.

■ Kadına Dair isimli karma sergi 15 Ağustos’a kadar Mine Sanat Galerisi’nde. (0 216 576 76 18)

■ Teras Sergileri 18 Ağustos’a kadar Proje4L/ Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi’nde. (212 290 25 25)

■ Öteki Ayaklanmalar isimli karma sergi 25 Ağustos’a kadar Galeri Nev’de. (0212 252 15 25)

■ Sophia Pompery’nin “Şeylerin Sessiz Şekli” isimli sergisi 26 Ağustos’a kadar ARTER’de. (0212 243 37 67)

■ Berlinde De Bruyckere’nin “Yara” isimli sergisi 26 Ağustos’a kadar ARTER’de. (0212 243 37 67)

■ Fransız-Belçikalı ve Türk Çizgi Romanlarına Çapraz Bakış isimli sergi 31 Ağustos’a kadar İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nde. (0212 3938111)

■ Ali’nin Koço’su isimli karma sergi 31 Ağustos’a kadar Milli Reasürans Sanat Galerisi’nde. (0212 230 19 76)

■ Kes&Yapıştır isimli karma sergi 31 Ağustos’a kadar Galeri İlayda’da. (0 212 227 92 92)

■ Tema(s)siz 2 isimli sergi 31 Ağustos’a kadar Gallery İlayda – Karaköy’de.

■ Mezunlar 2012 isimli sergi 31 Ağustos’a kadar Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde.

■ Hep Birlikte V isimli sergi 1 Eylül’e kadar Artgalerim Nişantaşı’nda.

■ egment #2 ve Gerwald Rockenschaub’un 4to2floors sergileri 2 Eylül’e kadar Borusan Contemporary’de. (0212 393 52 00)

■ Çevre Karikatürleri 3 Eylül’e kadar Galeri 5’te.

■ John Cage isimli sergi 5 Eylül’e kadar KUAD Galeri’de.

■ Dieter Sauter’in “Türkiye’den İnsan Manzaraları” isimli fotoğraf sergisi 5 Eylül’e kadar İstanbul Üniversitesi Dil Merkezi Sanat Galerisi’nde.

■ Bedri Rahmi Eyüboğlu, Cihat Burak, Mehmet Pesen, Salih Acar, Alp Bartu, Saim Dursun, Reha Yalnızcık, Işıl Özışık, Niyazi Toptoprak, Metin Gönül, Artin Demici ve Kamil Masaracı’nın karikatür sergisi 13 Eylül’e kadar Ürün Sanat Galerisi’nde. (0216 363 12 80)

■ Mustafa Köseoğlu ve Metin Benek’in sergileri 15 Eylül’e kadar Alta Sanat Galerisi’nde. (0212 282 69 65)

■ Kobra – Özgür Sanatın 1000 Günü sergisi 16 Eylül’e kadar S.Ü. Sakıp Sabancı Müzesi’nde.

■ Noktanın Ustaları isimli sergi 16 Eylül’e kadar Kumbaraci4’te.

■ İsmail Acar’ın “5 Duyu 5 Olgu” isimli sergisi 18 Eylül’e kadar Türk ve İslam Eserleri Müzesi Geçici Sergi Salonu’nda.

■ Burhan Doğançay’ın “Kent Duvarlarının Yarım Yüzyılı: Burhan Doğançay Retrospektifi” sergisi 23 Eylül’e kadar İstanbul Modern’de.

■ Evin Sanat Galerisi Yaz Karma Sergisi 28 Eylül’e kadar devam ediyor. (0212265 81 58)

■ Padişahın Evi: Harem-i Hümayun sergisi 15 Ekim’e kadar Topkapı Sarayı Müzesi, Has Ahırlar Sergi Salonu’nda.

■ Josephine Powell’ın “Josephine’in Gördüğü: 20. Yüzyılda Anadolu’nun Kırsal Yörelerine Fotoğrafik Bakışlar” sergisi 21 Ekim’e kadar Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi’nde.

■ Biz bu memleketi seninle sevdik Lefter sergisi 24 Haziran 2013’e kadar Adalar Müzesi’nde.

Ankara

■ M.C. Escher – resim – 5 Ağustos’a dek – Cermodern Sanatlar Merkezi’nde. (0312 310 00 00)

■ Ali Cevat Uğraş – fotoğraf – 10 Ağustos’a dek – Ziraat Bankası Mithatpaşa Sanat Galerisi’nde. (0312 417 84 58)

■ Koleksiyondan – karma resim – 31 Ağustos’a dek – Galeri Polart’ta. (0312 439 14 80)

■ Ahmet Güneştekin – resim – yaz sonuna dek – Güler Sanat’ta. (0312 236 21 22)

■ Yaz Karması – resim – 28 Eylül’e dek – Atlas Sanat Galerisi’nde. (0312 468 59 04)

■ Yaz Karması – resim, heykel, 30 Eylül’e dek – Krişna Sanat Merkezi’nde. (0312 418 02 53)

Mersin

■ İçel Sanat Kulübü’nün, ‘Karma Resim-Heykel-Fotoğraf’ sergisi M.İlhan – A.Uğural Sanat Galerisi’nde sürüyor. Sergi yaz boyunca sanatseverlerin izlenimine açık tutulacak. (0324 2381088)

İskenderun

■ Melahat ve Mete Köroğlu’nun, ‘Çağrışımlar’ adlı fotoğraf, resim, karikatür sergisi İskenderun Belediyesi Kadın Kültür sanat ve Eğitim Merkezi’nde sürüyor. Sergi hafta boyu izlenebilecek.

(0326 613 49 90)

İzmir

■ Gölgenin Öyküsü fotoğraf sergisi, Çizgelikedi Sanat Galerisi’nde yarın sona eriyor.

■ Nurhilal Harsa resim sergisi 15 Ağustos’a dek Alaçatı Kırmızı Ardıç Kuşu Sanat Galerisi’nde.

Müzik

İstanbul

■ ‘santralistanbul’da Ramazan’da Caz kapsamında yarın saat 21.00’de “Omar Hâkim – The Trio of OZ” konseri izlenebilir. (0 212 311 78 09)

Ankara

■ If Performance Hall’de, Big Bang Band’ın vereceği soul – funk konseri 2 Ağustos’ta saat 22.00’de, Hayır’ın vereceği classic rock konseri 8 Ağustos’ta saat 22.00’de, Metropolis’in vereceği rock konseri 9 Ağustos’ta saat 00.00’da, Zakkum’un vereceği konser 16 Ağustos’ta saat 00.30’da. (0312 418 95 06)

■ Jolly Joker Ankara’da, Yeni Türkü’nün vereceği konser 14 Eylül’de saat 22.00’de, Levent Yüksel’in vereceği konser 15 Eylül’de saat 22.00’de, Fettah Can’ın vereceği konser 21 Eylül’de saat 22.00’de, Yaşar’ın vereceği konser 22 Eylül’de saat 22.00’de, Cem Adrian’ın vereceği konser 28 Eylül’de saat 22.00’de, Volkan Konak’ın vereceği konser 29 Eylül’de saat 22.00’de, MFÖ’nün vereceği konser 6 Ekim’de saat 22.00’de, Emre Aydın’ın vereceği konser 12 Ekim’de saat 22.00’de, Kıraç’ın vereceği konser 13 Ekim’de saat 22.00’de, Athena’nın vereceği konser 19 Ekim’de saat 22.00’de, Rafet El Roman’ın vereceği konser 20 Ekim’de saat 22.00’de, Feridun Düzağaç’ın vereceği konser 26 Ekim’de saat 22.00’de, Gökhan Türkmen’in vereceği konser 27 Ekim’de saat 22.00’de.

(0312 424 11 11)

Gösteri Söyleşi

İstanbul

■ ‘Turkcell Kuruçeşme Arena’da yarın saat 21.15’te “Vahşiler” adlı filmin gösterimi gerçekleştirilecek. (0212 263 39 83)

■ ‘Turkcell Kuruçeşme Arena’da cumartesi günü saat 21.30’da “Troya” adlı dans gösterisi sahnelenecek. (0212 263 39 83)

■ ‘Metin Zakoğlu Cafe Theatre’da bugün saat 21.00’de “Edepsiz Komedi” adlı stand-up gösterisi sahnelenecek. (0216 467 33 32)

Ankara

■ Cermodern Sanatlar Merkezi’nde, “Aşk Dersi/An Education” adlı filmin gösterimi 31 Temmuz’da saat 21.00’de, “Yeryüzündeki Son Aşk/Perfect Sence” adlı filmin gösterimi 7 Ağustos’ta saat 21.00’de, “Zamana Karşı/In Time” adlı filmin gösterimi 14 Ağustos’ta saat 21.00’de, “Gir Kanıma/Let The Right One In” adlı filmin gösterimi 21 Ağustos’ta saat 20.00’de, “Gözlerindeki Sır/The Secret In Their Eye” adlı filmin gösterimi 28 Ağustos’ta saat 21.00’de, “Tek Başına Bir Adam/A Single Man” adlı filmin gösterimi 4 Eylül’de saat 21.00’de, “Büyük Sır/Get Low” adlı filmin gösterimi 11 Eylül’de saat 21.00’de, “Güzel Bir Hayat Düşlerken/Circus Columbia” adlı filmin gösterimi 18 Eylül’de saat 21.00’de, “Le Tableau” adlı filmin gösterimi 25 Eylül’de saat 21.00’de. (0312 310 00 00)

Adana

■ Adana Sinematek’in temmuz ayı etkinliği yarın 20.00’da Adana Sanayi Odası (ADASO) salonunda gerçekleşecek. Etkinlikte, yönetmen Sinan Çetin’in, ‘Kâğıt’ adlı filmi izlenecek. (0322 436 63 63)

 

Anadolu Ateşi, Edip Akbayram, Volkan Konak, Şevval Sam, Yavuz Bingöl, Erkan Oğur & İsmail Hakkı Demircioğlu, Hayko Cepkin, Melike Demirağ ve Bulutsuzluk Özlemi, Halkevleri 80. yıl şenliğinde sahne alacak.

halkevleri 80 yil

“Özgürlük ve Demokrasi için Kuşaklar Söylüyor, İstanbul Buluşuyor” sloganıyla 8 Nisan Pazar günü Türkiye’nin en büyük kapalı salonu olan Sinan Erdem Spor Salonu’nda gerçekleşecek olan buluşmada, farklı kuşaklardan 14 grup ve sanatçı sahne alacak.

Şairler ve oyuncular şiirlerini paylaşacak.

Halkevleri’nin 80. yılını kutlayacağı ve 20 bini aşkın kişinin katılacağı bu şenlikte müzikal serüvenleriyle de farklı kuşaklardan sanatçılar aynı sahneyi paylaşacak, düetleriyle sahne alacaklar.

Gecenin açılışı Anadolu Ateşi’nin dans gösterisiyle başlayacak.

Daha sonra sırasıyla Yavuz Bingöl & Halkevleri Çocuk Korosu, Agire Jiyan & Diyarbakır Sur Belediyesi Gençlik Korosu, Yeni Türkü & Şevval Sam, Erkan Oğur & İsmail Hakkı Demircioğlu, Bulutsuzluk Özlemi & Hayko Cepkin, Volkan Konak & Melike Demirağ birlikte sahne alacak ve şenliğin finalini diğer sanatçılarla birlikte Edip Akbayram yapacak.

Gece boyunca Ahmet Telli, Şükrü Erbaş, Ali Özgür Özkarcı, Gonca Özmen, Altay Öktem, Deniz Durukan ve iki usta oyuncu Turgay Tanülkü ve Altan Gördüm şiirler seslendirecek.

Buluşmada Halkevcilerin yanı sıra 1932’den bu yana Halkevleri’nde yetişmiş, ülkenin kültür ve sanat yaşamına damgasını vurmuş aydın ve sanatçılar da yer alacak.

Geçen yıl  (2010)  ilki yapılan ve Türkiye’nin dört bir yanındaki üniversitelerde gençliğin sesini, sözünü perdeye yansıtan gençlik filmleri festivali, ikinci yılını “yasak” teması ile açıyor açılmasına ama Festivalin adına zeval gelmeden bir olay gerçekleşti bile.

 10+4 filmiyle Uluslararası Gençlik Filmleri Festivali’nin 18 Aralık’taki açılışına katılacak olan İran’lı genç kadın yönetmen Mania Akbari siyasi sığınmacı olduğu için Türkiye’den vize alamadı. Konuyla ilgili olarak, festival tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Mania Akbari siyasi sebeplerden dolayı ülkesinden kaçmış durumda. Şu anda Dubai’de yaşayan Akbari GFF’ye katılmak üzere Dubai’deki Türk konsolosluğuna gittiginde: “Zaten siyasi sığınmacı olduğunu,Türkiye ile İran arasında gerginlik olduğu söylenerek böyle bir durumda gitmesinin kendisi için sorun yaratacağı” gerekçesiyle vize talebi reddedilmiş. Mania Akbari ise Sansür ve yasaklara rağmen yanlış gördüğü şeylere karşı geleceğini ve çekmeye devam edeceğini bildirmiştir.”

20 Aralık akşamı saat 19.00’da İTÜ Maçka Mustafa Kemal Salonu’nda açılışı gerçekleşecek olan festival, “yasaklılar” ile perdelerini aralayacak. Açılışta sinema ve sanatseverleri sansüre uğramış ve kapanmak zorunda kalan mizah dergisi Harakiri’nin karikatür sergisi karşılayacak.

Festivalin açılışında “yasak” temalı birçok kısa film gösterilecek. Sunuculuğunu genç oyuncu Bora Akkaş’ın yapacağı gecede festivalin en başından beri sorduğu yasaklara karşı “Ne yapsak” sorusunun cevabını verenlere de teşekkür plaketleri verilecek. Özgürlüğün şarkılarını söyleyen Bandista ve Yeni Türkü ile ikinci yılında yasak bir “merhaba” diyecek festivalin açılışı ve gösterimleri;  festivalin ilkeleri doğrultusunda ücretsiz olacak.

Festival hem genç yönetmenlere hem de izleyicilere bu sene birçok soru soracak.

Bunların başında “Ne yasak?” sorusu geliyor. GFF’nin gönüllülerinden oluşan Kolektif Sinema ekibiTürkiye’de ve dünyada son dönemlerde artan baskı ved enetim mekanizmalarına dikkat çekerek, gençlerin festivalinde, gençlerin öncülüğünde yasak olanı yeniden ortaya çıkarma, keşfetme, anlatma, dinletme, gösterme hatta teşhir etmek gerektiğini söylüyor.

Basılmamış kitapların toplatılması, internete sansür getirilmesi, ıslık çalmanın ve şarkı söylemenin yasak olması, düşüncenin, fikir, eylem ve ifade özgürlüğünün engellenmesi, hatta karikatürlere bile cezalar yağması, sokağa çıkanın hapse atılması ve nicelerini anlatacak bu sene Gençlik Filmleri Festivali. Festivalde ayrıca dönem dönem “sansüre uğramış” filmler de “Sansürsüz” başlığında gösterilecek.

Ne yapsak ?

Festivalin sorduğu sorulardan biri de  “Ne yapsak?” olacak. Festival bir anlatı ve iletişim biçimi olan sinemayı kullanarak “ne yapsak” sorusunun cevabını arayacak. Yasakları anlatmak, yine gençlere düşecek. Festivalin ortaya çıkış amaçlarından biri olan; genç yönetmenleri film çekmeye teşvik etmek ve “ödüllü yarışmalarla, eleme usulüyle, yüksek prodüksiyonlarla” değil; genç yönetmenlerin anlatabildiği ile – anlatabildiği kadarı ile var olmasını sağlanmaya çalışılan “genç yönetmenlerden kısa filmler” de, yasak teması kapsamında izleyiciyle buluşacak.

FESTİVALİN TARİHÇESİ

“Gençliğin sesi perdede yankılanıyor” diyerek 2010’un Aralık ayında yola çıkan Gençlik Filmleri Festivali’ne İstanbul Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi,Kocaeli Üniversitesi, Eskişehir Anadolu Üniversitesi, Bursa Uludağ Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Ortadoğu Teknik Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, Mersin Üniversitesi ve Zonguldak Karaelmas Üniversitesi, Muğla Üniversitesi ev sahipliği yaptı. Ayrıcaİzmir ve İstanbul’da birçok lisede de festival etkinliği gerçekleştirildi.

Bu sene 20 Aralık’ta aynı anda Ankara, İstanbul, Zonguldak, Bursa İzmir ve Kocaeli’nde açılışı yapılacak olan festival, bu sene aynı üniversitelerin yanı sıra Trakya Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Antalya Akdeniz Üniversitesi’nde de izleyiciyle buluşacak.

2010 yılında 10 uzun metraj film, 3 belgesel ve 13 kısa metraj filmi izleyiciyle buluşturan festival, Donnie Darko, Jules et Jim, Hababam Sınıfı gibi birçok klasik filmin yanı sıra; Kimse İran Kedilerinden Bahsetmiyor, Noviembre ve Ben X gibi günümüz filmlerini de ekrana taşımıştır.

Festivalin açılış geceleri ve gösterim yerlerine birçok aydın, sanatçı ve yönetmen de katılmıştır. Festivalin İstanbul açılışında festival sunucusu olarak Mert Fırat desteklerini sunmuştur. Ayrıca Arzu Yanardağ, Bulutsuzluk Özlemi, İlkay Akayya ve Tuncay Akça festivalin açılışına gelmiştir. Festivale gelemeyen Ece Temelkuran ve Tarık Akan da destek mesajları yolladılar. Festivalin İstanbul ayağının kapanış etkinliğine Bornova Bornova filminin oyuncusu Öner Erkan ve yönetmeni İnan Temelkuran katıldı.

Festivalin Ankara açılışı  Altın Portakal Film Festivali’nde en iyi film, en iyi yönetmen ve en iyi erkek oyuncu ödüllerini alan Çoğunluk filmi ile gerçekleşti. Festival açılışında  ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi’nden Doç.Dr.Tarık Şengül ve Doç.Dr.Necmi Erdoğan, ODTÜ Gisam’dan (Görsel İşitsel Sanatlar Araştırma ve Uygulama Merkezi) Thomas Balkenhol, ODTÜ Medya ve Kültüel Çalışmalar’dan Ersan Ocak, Hacettepe Üniversitesi Radyo, Televizyon, Sinema’dan Naci Özer ve Sibel Tekin, Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden Mehtap Morkoç, Başkent Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden Özcan Yağcı ve daha pek çok üniversiteden öğretim görevlisinin katıldığı bir forum düzenlendi.

Kocaeli’nde açılış Hayal Bandosu ve Grup Pasaj grubu ile açılırken, Eskşehir’de açılışa Dejavu grubu katıldı.

Açılış gecelerinden ve gösterimlerden görüntüler:

 Gençlik Filmleri Festivali’nin amaçları:

2010 yılında hazırladığı festival dosyası ile sinemaya dair fikirlerini birleştiren Kolektif Sinema Ekibi,  günümüz sineması için:

“Günümüzde kitle iletişimde “tüketici” olarak kodlanan bireylerin katılım kanalları yok denecek kadar azdır. Aynı şekilde üretimi gerçekleştiren emekçiye de “ekonomik imkânları” kadar kitleye ulaşabilmek düşmektedir. Ressam, yazar, tiyatrocu, sinemacı, gazeteci, ses sanatçısı vb. herkes, her alanda bu zorluğu yaşamaktadır. Görsel imkânların bu denli arttığı günümüzde, kuşkusuz sinema bir sanat ve iletişim alanı olarak başı çekmektedir. Sanat alanı olmakla birlikte kitle iletişim aracı olma özelliğini taşıyan sinema aynı zamanda –televizyon ile birlikte- piyasa kültürünün en yaygınlaştığı alan olarak da baştadır.

Sinema artık biletlere, kampanyalara ve ücretli festivallere sığdırılmıştır. Sinema ile ilişki kurabilmenin birinci yolu paradır. Özellikle gençlerin rağbet ettiği sinema, hem kültürel yaşantı da “alışkanlık” hem de “lüks” haline gelmiştir. Üretebilmek ve ürettiğini insanlarla paylaşabilmek için sadece istek ve yetenek yetersiz kalmaktadır. Milyonlarca dolarlık yapımların yanında birçok yetenekli insanın ürettiği filmler sinemada yer bile bulamamaktadır. Özellikle gençler ve üretimleri bu alanın en altında yok olmaktadır. Gençlere sunulan bir seçenek de film yarışmalarıdır. “ saptamasını yapmış ve festivalin amaçlarını buna göre belirlemiştir. Bu amaçlar:

Sinemanın anlatı biçimleriyle gençliği ve sorunlarını, taleplerini işleyebilmek, gençliğe dair tartışmaları yaygınlaştırabilmek.

Dünyanın dört bir yanındaki gençlik filmlerini izleyiciler ile buluşturmak.

Birçok ülkeden gelecek filmler ile Türkiye’deki gençliğin farklı kültürlerdeki gençlikle tanışmasını sağlamak ve iletişim olanaklarını artırmak.

Gençliğin ürettiği filmlerin görünülürlüğünü artırmak, sinemayı gençlerin kendilerini ifade edebilecekleri bir araç olarak da kullanmak.

Genç yönetmenleri üretmeye ve ürettiklerini paylaşmaya teşvik etmek.

Festivalle birlikte oluşturulacak film atölyelerinin ürettikleriyle gençlik filmlerine katkıda bulunmak.

Üniversitelerde yapılacak gösterimlerle ve atölye çalışmalarıyla nitelikli bir sosyalleşme ortamı yaratarak; neo-liberalizmin reklamları ve üniversitedeki etkinlikleriyle dayattığı “özgür üniversiteli” anlayışına karşı, gerçek özgürlük anlayışını benimsetmek ve kültür sanatın bir hak olduğu bilincini yaygınlaştırmak.

Sinemayı, sinemaya emek verenleri ve üniversitelileri buluşturmak.

Alternatif, nitelikli, sponsorsuz ve ücretsiz bir gençlik festivalinin kolektif bir emekle gerçekleşebileceğini göstermektir.