Yazılar

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Özel Nar Sanat Eğitim Kursu bünyesinde 3,5 yaştan itibaren hemen hemen tüm yaş gruplarına hem bireysel hem de grup derslerimiz bulunmakta. Resim, müzik, dans, tiyatro, yaratıcı drama branşlarının bulunduğu kursumuzda eğitmenlerimiz özellikle çocuklarda yaratıcılığın daha da teşvik edilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Örneğin evde çocuklarınız resim yaparken, çizecekleri evlerin çatıları için büyük kırmızı bir üçgen, camları için kare, kapı için kahverengi dikdörtgen, bacası için ise küçük siyah dikdörtgen şekillerini kartondan kesip sakın vermeyin.

Sizler ne yazık ki farkında olmadan çocuklarınıza geometrik şekilleri öğretmek isterken, yaratıcılıklarını öldürüyorsunuz. Gerçek dünyanın geometrik şekillerden daha fazlası olduğunu çocuğunuza öğretmeniz gerekiyor. Önüne hazır kartonlar vermek yerine kendi hayal gücünü kullanarak bir ev çizmesini istemeniz çocuğunuz ve geleceği için önemli bir adım olacak.

Yaratıcılığın alt temelinde hayal gücünün yattığını vurgulayan bilim insanları, hayal gücümüz sayesinde dünyalarımızın genişlediğini ve yeni fikirlere yelken açtığımızı savunuyor.

Hayal güçlerimizin birbirinden farklı olmasının altında yatan nedenleri araştıran bilim insanları, özellikle yaratıcılığın öğrenilmesi veya tetiklenilmesinin mümkün olup olmadığı noktasında çalışmalarını sürdürüyor.

Yaratıcı hayal gücünün çevresel faktörler veya basit çalışmalarla güçlendirilebileceğini savunan uzmanlar, deneysel araştırmalarda, çocukların yaratıcı içeriğe odaklandıklarında veya yaratıcı kişilikleri seyrettiklerinde daha yaratıcı olduğunu gösterdikleri üzerinde duruyor.

Yaratıcı hayal gücünün ıraksak düşünme ve yakınsak düşünme olmak üzere iki ayrı ayağı olduğunu işaret eden bilim insanları, bir şekilde ana sorun ve ana sorunla bağlantılı konularla ilgili çeşitli fikirleri düşünme yeteneğinin ıraksak olarak tanımlandığının altını çiziyor.

Hızlı ve otomatik olan sezgisel düşünce ile desteklenmeye eğilimli olan ıraksak düşünmenin yakınsak düşünmeyle desteklendiğinde büyük ivme kazandığını paylaşan uzmanlar, bu nedenle yaratıcı hayal gücünün zenginleşmesi için maruz kalma ve deneyimin mutlaka olması gerektiğini kaydediyor.

Bütün bu bilgilerin ışığında bilim insanları yaratıcılık için ilham perisi beklemenin çok mantıklı gözükmediğini belirtirken, yaratıcılığı analitik düşünmenizi destekleyecek veriler ile artacağını unutmamanız gerektiğini hatırlatıyor.