Şunun için etiket arşivi: yaratıcılığı geliştirmek

Yaratıcılığın alt temelinde hayal gücünün yattığını vurgulayan bilim insanları, hayal gücümüz sayesinde dünyalarımızın genişlediğini ve yeni fikirlere yelken açtığımızı savunuyor.

Hayal güçlerimizin birbirinden farklı olmasının altında yatan nedenleri araştıran bilim insanları, özellikle yaratıcılığın öğrenilmesi veya tetiklenilmesinin mümkün olup olmadığı noktasında çalışmalarını sürdürüyor.

Yaratıcı hayal gücünün çevresel faktörler veya basit çalışmalarla güçlendirilebileceğini savunan uzmanlar, deneysel araştırmalarda, çocukların yaratıcı içeriğe odaklandıklarında veya yaratıcı kişilikleri seyrettiklerinde daha yaratıcı olduğunu gösterdikleri üzerinde duruyor.

Yaratıcı hayal gücünün ıraksak düşünme ve yakınsak düşünme olmak üzere iki ayrı ayağı olduğunu işaret eden bilim insanları, bir şekilde ana sorun ve ana sorunla bağlantılı konularla ilgili çeşitli fikirleri düşünme yeteneğinin ıraksak olarak tanımlandığının altını çiziyor.

Hızlı ve otomatik olan sezgisel düşünce ile desteklenmeye eğilimli olan ıraksak düşünmenin yakınsak düşünmeyle desteklendiğinde büyük ivme kazandığını paylaşan uzmanlar, bu nedenle yaratıcı hayal gücünün zenginleşmesi için maruz kalma ve deneyimin mutlaka olması gerektiğini kaydediyor.

Bütün bu bilgilerin ışığında bilim insanları yaratıcılık için ilham perisi beklemenin çok mantıklı gözükmediğini belirtirken, yaratıcılığı analitik düşünmenizi destekleyecek veriler ile artacağını unutmamanız gerektiğini hatırlatıyor.