Yazılar

Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası, seyircilerini hayran bıraktı

Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası (TUGFO), şef Cem Mansur eşliğiyle 4 Eylül tarihinde Zorlu Perfonmans Sanatları Merkez’inde sevenleriyle buluştu. Türkiye’nin en yetenekli konservatuarlarından seçilen 81 genç yetenekten oluşan TUGFO sevenlerini hayran bıraktı.

Faaliyetlerini Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı adı altında sürdüren  ve bu yıl 12. yılını kutlayan orkestranın heyecanına Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, Sabancı Vakfı Başkan Yardımcısı Zerrin Koyunsağan, Akkök Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve İcra Kurulu Başkanı Ahmet Dördüncü, Canan Başaran Symes, Vera Bulgurlu, Haldun Dormen, Göksel Kortay, Cihat Aşkın, Lale Mansur gibi iş, sanat ve cemiyet dünyasının önde gelen isimleri ortak oldu.

TUGFO, İstanbul konserinin ilk yarısını aynı zamanda Cem Mansur’un da hocası olan dünyaca ünlü ABD’li orkestra şefi, besteci, yazar ve piyanist Leonard Bernstein’a ayırdı.

Doğumunun 100. yılı tüm dünyada çeşitli etkinliklerle kutlanan Bernstein’ı iki önemli eseriyle anan orkestra, repertuarında ünlü müzisyenin ‘Divertimento’ ve ‘Serenade’ adlı eserlerine yer verdi. Konserde Prokofiev’in ‘5’inci Senfoni’ eserini de sanatseverlerle buluşturan orkestranın performansı büyük beğeni topladı.

TUGFO ve ALENA BAEVA aynı sahnede

İstanbul konserinin solistliğini, genç yaşta elde ettiği başarılarla adını duyuran Rus kemancı Alena Baeva aldı. Baeva, Bernstein’ın ‘Serenade’ adlı eserinde genç müzisyenlerle aynı sahneyi paylaştı. Dünyanın en iyi orkestraları ile birlikte çalışan sanatçı, gençlerle birlikte sergilediği performansla dinleyenlerin kulak pasını sildi.

Saygın konser salonları TUGFO’yu ağırlayacak

Genç müzisyenlere notalarını dünyayla buluşturma fırsatı sunan TUGFO, Avrupa turnesine alkışlarla uğurlandı. Her yıl Avrupa’nın seçili festival ve konser dizilerine konuk olan orkestra, bu yıl da Çekya, Slovakya, Avusturya, Macaristan ve Polonya’da toplam 8 konser verecek. Genç müzisyenler, Avrupa’nın en seçkin konser salonlarında konser verme heyecanını yaşayacak.

2018 Turne programı

10 Eylül 2018 Prag Konseri, Çekya

12 Eylül 2018 Slovak Radyosu Konser Salonu, Slovakya

13 Eylül 2018 Viyana Konseri, Avusturya

14 Eylül 2018 Pecs Konseri, Macaristan

16 Eylül 2018 Budapeşte Konseri, Macaristan

18 Eylül 2018 Varşova Konseri, Polonya