Yazılar

“Orada Kimse Var mı?” sergisi sizleri bekliyor

Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi Sergi Salonu 2019 yılının ilk sergisine Türk Fotoğraf Sanatçısı Ali Borovalı’nın “Orada Kimse Var mı?” üçlemesi ile başlıyor. Fransız Kültür Merkezi ve Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ortaklığı ile yapılan sergi 17 Ocak – 10 Şubat tarihleri arasında gezilebilecek.

Orada Kimse Var Mı? sergisinin temasını sanatçı Ali Borovalı “Dünyanın hemen her yerinde insan giderek artan zorunluluklara, sürüp giden döngülere, her şeyin kendisi için üretildiği hazır bir çevreye, sıkışmışlığa ve aynılaşmaya doğru sürükleniyor. Sahip oldukları ne kadar çoğalırsa o denli yetemiyor, istekleri de o ölçüde artıyor. Sınırları genişledikçe etrafını saran boşluk büyüyor.

Durmadan bir çıkışın yolları aranıyor sonra. Bir şehirden, mekândan, fikirden, zamandan, alışılandan ya da insanın ta kendisinden… Bu bir tercih ve gidilenin terkini gerektiriyor. Ama her çıkış yeni bir giriş değil mi? Ve her giriş, çıkmaya doğru atılacak ilk adım” sözleri ile açıklıyor.

Bir Koca Yalnızlık 2018 yılının başında 24 Ocak’ta FKM İstanbul’da, Gidilmeyen Yol 25 Ocak’ta FKM İzmir’de, Çıkış Yolu Arayışları 26 Ocak’ta FKM Ankara’da açılmış ve serginin tamamını gezmek isteyen izleyiciler üç şehri de ziyaret etmesi gerekmişti.

Orada Kimse Var Mı? üçlemesinin tamamı 17 Ocak Perşembe günü saat 18.00’de Türkiye’de ilk defa tek bir çatı altında Eskişehir’de bir araya geliyor.