Yazılar

Çeşitli sanat tekniklerinin ağaca veya tahtaya uygulanmasıyla ortaya çıkan bir sanat türü olarak nitelendirebileceğimiz ağaç işçiliği, süsleme heykelciliğinden sedefçiliğe, ince marangozluktan mobilyacılığa dek çok çeşitli dallarda uygulanabilir.

Halk sanatları tüm ülkelerde ağaç veya tahtadan geniş ölçüde faydalanır. Ekonomik bir hammade olan bu gereç, kırsal kesimlerde hemen her yerde bulunur; üstelik işlenmesi de kolaydır. Her yörenin kendi özelliklerini taşıyan öküz boyundurlukları, tahta pabuçlar nalınlar, bastonlar, çoban değnekleri, tahta kap kacak, çeşitli mutfak eşyaları 20. yüzyılın başlarına kadar pek çok ülkede genellikle elde, ağaçtan yontularak yapılmıştır.

Türkiye’de ağaç işleme sanatının ürünleri arasında özellikle nakışlı tahta kaşıklar, nalın, baston, çeşitli mutfak eşyaları, ağızlık, oymalı rahle vb. örnekler arasında sayılabilir.

Cem Yılmaz’ın komedi filmlerinden biri olan GORA isimli filminde yaptığı ‘elementler’ esprisi, gerçek oldu.

Cem Yılmaz, GORA filminin bir sahnesinde, doğada bulunan dört elementten bahsederken bunları ateş, su, toprak ve tahta olarak sıralıyordu. Filmde tahtaya itiraz geliyor ve ‘Hava olmasın?’ diye düzeltiliyordu.

Memurlar.net’in haberine göre; Yapımda yer alan bu espri, 8. sınıf fen bilgisi kitabında ‘gerçek’ olarak yer aldı. 8. Sınıf ders kitabının madde yapısı bölümünde, “Doğada dört çeşit madde olduğu düşünülerek maddeler, ateş, su, toprak ve tahta olarak sınıflandırılmıştır” ifadeleri yer aldı.

8. Sınıf Ders Kitabındaki bu skandala sosyal medyada binlerce kişi tepki gösterildi.

İşte 8. sınıf ders kitabındaki ilgili bölüm: