Yazılar

Mizah Festivali Akatlar Mustafa Kemal Kültür Merkezi Attila İlhan Salonu’nda

mizah-festivaliÇizimden Çekime, Yazımdan Yapıma Mizah dünyasının başarılı isimleri 9-10 Mayıs’ta Akatlar Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde sizlerle buluşuyor.

Hiç kaçırmadığınız televizyon dizilerinden, beyaz perdede izlediğiniz filmlere, okuduğunuz mizah dergilerinden, dinlediğiniz radyo programlarına ve takip ettiğiniz sosyal medya fenomenlerine… Yüzünüzü güldüren, hatta zaman zaman kahkahalara boğan, ünlü isimler sizinle mizahın büyüsünü paylaşmaya hazırlanıyor. Zekası ve yeteneğiyle milyonları güldüren mizah ustalarıyla sohbet etmek, günlük hayatın akışına farklı bir açıdan bakmak ve tabi ki her şeye inat biraz daha gülmek için 9-10 Mayıs’ta Akatlar Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek olan Mizah Festivali’ni kaçırmayın!

Not: Etkinlikten elde edilen gelirin bir bölümü “Her Yerde Sanat Derneği” Aracılığıyla Mardinli çocukların sanatsal çalışmaları için bağışlanacaktır.

Program

mizah-festival-programi

Mizah Festivali
Proje: Serap Maytaş
Katılımcılar: Ahmet Kural, Murat Cemcir, Ceyhun Yılmaz, Büşra Pekin, Şinasi Yurtsever, Metin Akpınar, Murat-Emrah Kaman, ali Leskay, Burak Aksak, Erdil Yaşaroğlu, Ersin Karabulut, Nihat Sırdar, Selçuk Aydemir, Uğur Gürsoy, Ümmü Burhan, umur Bugay, Yiğit Özgür, @argostroloji, @otekidunyali
09-10 Mayıs 2015 MKM Attila İlhan Salonu, İstanbul

World Art Games ( WAG ), Dünya Sanat Olimpiyatları Türkiye’ de örgütlendi

56 Ülkenin Sanat Nabzı İzmir’de Atacak

Merkezi Hırvatistan’da bulunan ve 56 ülkede temsilciliği bulunan World Art Games (WAG), DünyaSanat Olimpiyatları Türkiye Temsilciliği dünya çapında tanınan Türk sanatçılarının öncülüğünde İzmir’de kuruldu.

Merkezi Hırvatistan’da bulunan ve 56 ülkede temsilciliği bulunan World Art Games (WAG), DünyaSanat OlimpiyatlarıTürkiye Temsilciliği dünyaçapında tanınan Türk sanatçılarının öncülüğünde İzmir’de kuruldu.

Dernekler İl Müdürlüğü’ne müracaatlarıyla kuruluşu tamamlanan Dünya Sanat Olimpiyatları Derneği kurucu üyeleri, amaç ve projelerini sunmak üzere İzmir Vali Yardımcısı Haluk Tunçsu ile görüştü. Kuruluşla ilgili bilgi veren World Art Games Türkiye Temsilcisi Derya Var, WAG Merkezi Hırvatistan’da bulunan Dünya Sanat Olimpiyatları’nın 1. Olağan Genel Kurul toplantısının 18-21 Kasım 2011 tarihlerinde Zagreb şehrinde yapıldığını, olimpiyatların ikinci konferansının toplantıda yapılan girişimler sonucunda

2012’de İzmir’de yapılmasını sağladıklarını söyledi.

Çok sayıda ülkeden sanatçı ve devlet adamının İzmir’deki konferansta bir araya geleceğini belirten Derya Var, bu girişimle başta İzmir 2020 Expo girişim ve çalışmalarına uluslar arası sanatsal bir boyut kazandırmayı amaçladıklarını, ülkemize gelecek olan 56 ülke sanatçı ve diplomatlarına kentin ve ülkemizin sanatsal birikimini sunmak ve paylaşarak dostluk köprüsünü kurmayı amaçladıklarını dile getirdi.

Var, uluslararası sanatsal sunum ve paylaşımı hedefleyen bu buluşmaya 56 ülkenin milli komite başkan ve yardımcılarının, Cumhurbaşkanı, Bakan, elçiler ve kültür ataşeliklerinin katılacağını, kongre boyunca tüm dünyaya sanatın evrensel dili aracılığı ile barış, hoşgörü ve sevgi mesajları verileceğini belirtti.

WAG Türkiye Milli Komitesinin katılımcı ve bağımsız bir dernek olarak faaliyet göstereceğini öne süren Var, kurucu üye olarak Türkiye’nin yurt dışında tanınmış sanatçılarıyla yola çıktıklarını, protokol gereğince değişik ülkelerde yapılacak etkinliklerde sanatın değişik alanlarında belirlenen etkin ve yetkin isimlerle ülkemizi en üst derecede temsil edeceklerini kaydetti.

Dünya Sanat Olimpiyatları Türkiye Komitesi’nde yer alan isimler ise şu şekilde: Tüzüm Kızılcan-As Başkan, Ege Art Sanat Danışma Kurulu Başkanı.Seramik sanatçısı, Almanya ve Prag’da sanatsal çalışmalar yapan Kızılcan’ın eserleri çeşitli koleksiyonlarda yer alıyor.

Derya Var- Dernek Başkanı, Ressam WAG Türkiye Temsilcisi, Emel Atalay -Başkan Yardımcısı, Ressam, Ümit Yaşar Işıkhan – Genel Sekreter, Şair yazar,Kültür ve Turizm Bakanlığı Uzmanı,Uluslararası Aktivist Sanatçılar Birliği Başkanı, Umur Türker – Ressam, Yaşar Üniversitesi Öğretim Üyesi, Cem Sağbil – Heykeltraş,Çalışmalarını Stutgart ve İstanbul’da sürdürüyor, Aytül Büyüksaraç – İzmir Devlet Opera ve Balesi Müdürü ve Sanat Yönetmeni – Bijen Molay:Bale sanatçısı 9 Eylül Üniversitesi Sahne Sanatları Bölümü,

Bale Ana Sanat Dalı Öğretim Görevlisi ve Başkanlığı, Ege Sanayici ve İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, Ege Kültür Vakfı Kurucu Üyesi ve Ege Art Danışmanı. Erdoğan Öztürk – İzmir Devlet Opera ve Balesinin dramaturgu, protokol ve basın müşaviri ve Hülya Savaş tiyatro sanatçısı ve İzmir Devlet Tiyatrosu Müdiresi.

 

Dünya karikatüristleri İstanbul’da

Yarın başlayacak ”31. Uluslararası Nasreddin Hoca Karikatür Yarışması” etkinlikleri kapsamında dünyaca ünlü karikatür sanatçıları İstanbul’da biraraya geliyor.

Karikatürcüler Derneğinden yapılan açıklamaya göre, derneğin Başbakanlık Tanıtma Fonu ve Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle, Koç Holding’in Ana Sponsorluğunda düzenlediği ”31. Uluslararası Nasreddin Hoca Karikatür Yarışması” çerçevesindeki etkinlikler yarın başlayacak.

Bu yılki etkinlikler için dünyanın önemli karikatür sanatçılarından Çek Cumhuriyetinden Miroslav Bartak, Meksika’dan Angel Boligan Corbo, İran’danKambız Derambakhsh, Venezuella’dan Rayma Suprani, Hırvatistan’dan Zdenko Puhın, Suriye’den Raed Khalıl, Polonya’dan Pawel Kuczynski, Güney Kore’denYoungsık Oh, Küba’dan Aristides E. G. Hernandez, Bulgaristan’dan Valentin İvanov Georgiev, Çin Halk Cumhuriyeti’nden Dachuan Xıa, Rusya’dan Mikhail Zlatkovsky davet edildi. Bu isimlerin yanısıra jüride Bedri Koraman, Gürbüz Doğan Ekşioğlu, Erdoğan Başol, Metin Peker, Muhittin Köroğlu, Kadir Doğruer ve Tonguç Yaşar da yer alacak.

1974 yılından beri düzenlenen ve dünyadaki benzerleri içerisinde en önde gelenler arasında yer alan Uluslararası Nasreddin Hoca Karikatür Yarışması etkinlikleri çerçevesinde, konuk karikatüristler ve Karikatürcüler Derneği üyesi Türk karikatüristler, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ile Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileriyle sanatsal çalışmalarda bir araya gelecek.

Etkinlikler çerçevesinde, İstanbul’un Sultan Ahmet Meydanı, Ayasofya Müzesi, Topkapı Sarayı, Ortaköy Meydanı gibi tarihi ve turistik mekanlarda atölye çalışmaları yapılacak. 14 Ekim’de Yerebatan Sarnıcı’ndaki dernek merkezinde ”Dünya Karikatür Galerisi”nin ve Marmara Üniversitesi sergi salonunda konuk karikatüristlerin eserlerinin sergisinin açılışı gerçekleştirilecek.

Etkinlikler kapsamında Nasreddin Hoca Sergisi Tarlabaşı’ndaki Karikatür ve Mizah Merkezi’nde, ”Dünya Karikatüristlerinden Yeni Nasreddin Hoca Figürleri” sergisi ise Ziraat Bankası Tünel Sanat Galerisi’nde görülebilecek.

Öte yandan, Uluslararası Nasreddin Hoca Karikatür Yarışması jürisi, 15 Ekim’de bir araya gelerek değerlendirmelerini tamamlayacak. Yarışmada ödüle layık bulunanlara ödülleri ise daha sonra belirlenecek ileri bir tarihte verilecek.

Etkinlikler, 20 Ekim’de sona erecek.

Kaynak : Cumhuriyet kültür sanat portalı.