Yazılar

Qing Hanedani İmparatorluk Tahtı ve hikayesi

Saray halkının kullanmakta olduğu ve padişahın dostluğunu göstermesi bakımından hediye ettiği çeşitli lüks hediyeleri üreten bir yerdi Çin İmparatorluk Atölyesi. En ünlü saray atölyelerinden biride Pekinde ” Meyvelik Fabrikası” adını aldığı lake ima eden bir yerdi.

Lake Çin,Japonya ve Kore’de yetişen Toxicodendron  verinicifluum ağacının özünden elde ediliyordu. Zinober gibi renkli pigmentlerden veya karbon karası gibi renkler verniğe eklenip ahşap yahut ipek yüzeye ince tabakalar halinde sürülüyordu.

Koruyucu vernik ise çarpıcılık kazandırmak için cila olarak kullanılıyordu. Bu ürünler sadece değil uzmanlaşmış olan yerlerde güney şehirlerde de üretiliyordu. Qing imparatorlarının bütün saraylarında birden fazla taht bulunmaktaydı.

1-) İmparatorluk Ejderhası

Bu tahtın sahip olduğu dekorasyon, onun bir imparatorluk eşyası olduğunu ifade ediyor. Ortada bulunan ejderha figürü, yalnızca hanedana ait eşyalarda kullanılabilmekte. Bulutlar arasındaki beş pençeli ejderha imparatoru; alevli incileri takip eden ejderhalar ise sonsuz bilgeliği temsil etmekte.

2-) Baoxiang Çiçekleri

Süslemenin kabartmalı şekillerinde bulunan, baoxiang denilen, şakayık,lotus,krizantem,narçiçeği ve diğer çiçeklerin özelliklerini bir araya getiren bir çiçek tasarımı vardır. Baoxiang çiçekleri asalet ve güzelliği temsil etmekte ve çeşitli imparatorluk eşyalarının süslemelerinde görülmekte.

3-) Vergi getirmekte olanlar

Bu panel, Çin İmparatoru’na bağlılıklarını göstermek amacıyla uzaklardan hazineler getiren yabancı vergi taşıyıcılarını betimler. Sırtında vazo taşıyan fil yalnızca kasıtlı olarak süslemeye dahil edilen egzotik bir motif aynı zamanda ” büyük barışın alametleri” anlamına gelen bir görseldir.