Yazılar

SantralIstanbul-Roxy-Pera Müzesi-Cemal Reşit Rey-Istanbul Modern-PeraCaffe

Siyaseti, ekonomisi ve kültürüyle temelden bir kurulum süreci yaşayan Avrupa’nın en yeni ülkesi Kosova, sıradışı sanatçıları ile 27-29 Aralık tarihleri arasında İstanbul’un gözde kültür-sanat mekanlarına konuk oluyor.

CCK (Contours of Contemporary Kosova) Festivali, Avrupa’nın en yeni ülkesinin sanatçı, aktivist, müzisyen ve teorisyenlerini İstanbullularla biraraya getirip, pek çok ortak noktası bulunan iki ülke halkları arasındaki iletişimi kolaylaştırmayı hedefliyor.

Kendi kendini inşaa sürecinde olan Kosova’yı sanatçı, müzisyen ve düşünce insanlarının gözünden yansıtan CCK, 27 Aralık 2012 Perşembe günü Santralistanbul’da açılacak olan “Sui Generis” sergisi ile start alacak. Sui Generis, Latince’de “kenditürü” “eşi olmayan” anlamına gelen bir deyiş. Özellikle 1999 yılı sonrasında, uluslararası kurumlar ve medya tarafından Kosova’nın durumunu tarif etmek için kullanılan bu terim, Kosova’da yaşayan insanların günlük hayatının bir parçasını oluşturuyor. Sui Generis sergisi, Kosova’nın savaş sonrası döneminde ortaya çıkan ve gençlikleri savaş ile bağımsızlık dönemleri arasında geçen 10 ünlü görsel sanatçının eserlerini biraraya getiriyor. Sergi 28 Aralık 2012-15 Ocak 2013 tarihleri arası Santralistanbul Enerji Müzesi’nde ücretsiz gezilebilecek.

Pera Müzesi Oditoryumu ve İstanbul Modern’de gerçekleşecek konferans ve film gösterimlerinde; şehrin kültürel ve ekonomik platformunu yaratan aktörlerin anlatımlarından, liselerde ve köylerde insan hakları ve doğal yaşam hakkında filmler gösteren dünyanın en iyi belgesel film festivallerinden DokuFest seçkisine, kanunsuzlar ve kaçaklar üzerine önemli çalışmaları olan Sislej Xhafa’nın konuşmasından, yeni medya platformu Kosovo 2.0’ın sunumuna, ünlü sosyolog Shkelzen Maliqi ve Sezgin Boynik’in Osmanlı’nın Balkanlar ve Kosova’daki kimlik ve kültüre etkisinden, kentsel dönüşüm ve kültürel miras gibi konuların irdelenmesine dek zengin bir etkinlik yelpazesiyle, ülkedeki güncel durum masaya yatırılacak.

Festival, zengin müzik programıyla da dikkat çekiyor. Roxy, Cemal Reşit Rey ve Pera Caffe gibi mekanları Kosova’nın müzikal renklerine boyayacak etkinliklerde ünlü gitarist Petrit Çeku’nun Cemal Reşit Rey’de vereceği konser İstanbullu müzik tutkunlarına eşsiz bir müzik ziyafeti vadediyor.

Festival Ajandası

27 Aralık 2012 Perşembe (Açılış Günü)

19:00 – EnerjiMüzesi – SantralIstanbul // Festival ve “Sui Generis” Sergisinin açılış kokteyli

22:00 – Roxy // Canlı performans: Grupi Gazmor ve Shpat Deda

28 Aralık 2012 – Cuma

12:00 – Pera Müzesi Oditoryumu // Retrospektif: 90’lardan yeni medyaya Kosova ve Yugoslavya’da medyanın konumu

14:00 – Pera Müzesi Oditoryumu // Kosova kimliğindeki çelişkiler

16:00 – Pera Müzesi Oditoryumu // Kentsel dönüşüm ve Prizren tarihi şehri

20:00 – Cemal Reşit Rey konser salonu // Petrit Çeku solo konseri

29 Aralık 2012 – Cumartesi

12:00 – Istanbul Modern // DokuFest: Şehirdeki kültürel ve ekonomik kalkınmada festivalin rolü

14:00 – Istanbul Modern // Film gösterimi: Shkurtë e Shqip

16:30 – Istanbul Modern// Sanatçı konuşması: SislejXhafa

21:00 – PeraCaffe // Jazz gecesi: Trio of Love & Gipsy Groove

 Kaynak :[-]

Yaz mevsiminin gelmesiyle hareketlenen kültür sanat etkinlikleri sanatseverleri kararsız bırakacak gibi görünüyor…

Sergi

İSTANBUL

■ Taslak isimli sergisi 5 – 30 Haziran tarihleri arasında Mabeyn Galeri’de. (0 212 261 6060)

■ Şaziye Erel – Atölye Baraka Atölye Rengim’in karma sergisi 5 – 13 Haziran tarihleri arasında Yeminli Mali Müşavirler Odası Sanat Galerisi’nde.

■ Deenesh Ghyczy’nin “Soul Out” isimli sergisi 7 Haziran – 15 Temmuz tarihleri arasında Art Suites Gallery Beyoğlu’nda. (0212 251 55 61)

■ Hakan Kalay’ın “Herkes Kendisi” isimli sergisi 7 – 22 Haziran tarihleri arasında Galeri Artist Çukurcuma’da.

■ Betül Güney, Cenin (Burcu Çorbacı), Ceyda Aldemir P.’nin “Fresh” isimli sergisi 7 Haziran – 12 Temmuz tarihleri arasında C.A.M Galeri’de.

■ Ali’nin Koço’su isimli karma sergi 7 Haziran – 31 Ağustos tarihleri arasında Milli Reasürans Sanat Galerisi’nde. (0212 230 19 76)

■ Vedat Doker’in sergisi 8 – 29 Haziran tarihleri arasında Odakule Sanat Galerisi’nde.

■ “Soyut-figür-soyutlama-form” isimli karma sergi 8 Haziran – 7 Temmuz tarihleri arasında Doruk Sanat Galerisi’nde. (0212 252 05 35)

■ Kes&Yapıştır isimli karma sergi 8 Haziran – 31 Ağustos tarihleri arasında Galeri Ilayda’da. (0 212 227 92 92)

■ Şiir Özgilge’nin “KAOSTANTIN-IST” isimli sergisi 4 Haziran’a kadar Galeri G-art’da.

■ Refik Ahmet Sevengil Koleksiyonu’na ait Tiyatro Afişleri sergisi 5 Haziran’a kadar İBŞT Muhsin Ertuğrul Sahnesi fuayesinde.

■ Yaşayan, Savaşan Osmanlı ve Dioramaları sergisi 6 Haziran’a kadar Büyük Mabeyn Köşkü’nde.

■ Berke Yazıcıoğlu’nun sergisi 6 Haziran’a kadar Galeri Artist Çukurcuma’da.

■ Saim Onan ve Sergülen Onan Dervişoğlu’nun sergisi 7 Haziran’a kadar Ürün Sanat Galerisi’nde. (0216 363 12 80)

■ Yer Kadın Gök Sanat isimli sergi 7 Haziran’a kadar Bindallı Sanat Evi’nde. (0212 252 79 66)

■ Jean David Morvan, Herr Seele ve Çiztanbul Grubu’nun karikatür ve çizgilerinden oluşan sergisi 8 Haziran’a kadar Sainte Pulchérie Lisesi’nde.

■ Yavuz Yılmaz’ın “Seyr-i Mesel” adlı fotoğraf sergisi 8 Haziran’a kadar Kadıköy Hera’da. (0216 346 04 13)

■ New Yorker Fotoğraf Sergisi 8 Haziran’a kadar İstanbul Fotoğraf Müzesi’nde.

■ Harun Antakyalı’nın “Betonun Halleri” isimli sergisi 8 Haziran’a kadar Çağla Cabaoğlu Gallery 1’de.

■ Michael Tchernega’nın “Awakening / Uyanış” isimli resim sergi 9 Haziran’a kadar Derinlikler Sanat Merkezi’nde. (0212 291 82 55)

■ Koray Ariş’in retrospektif sergisi 9 Haziran’a kadar İş Sanat Kibele Galerisi’nde.

■ Mustafa Eren’in kaligrafi sergisi 9 Haziran’a kadar Galeri Oda’da. (0212 259 22 08)

■ Jean – François Rauzier’in fotoğraf sergisi 9 Haziran’a kadar Galeri Nev’de. (0212 252 15 25)

■ Bizden ve Onlardan 26 isimli sergi 9 Haziran’a kadar Tem Sanat Galerisi’nde. (0212 247 08 99)

■ Gökçe Er’in “Zemin Kontrol” sergisi 9 Haziran’a kadar artSümer’de. (0 212 249 10 35)

■ İsimsiz isimli karma sergi 9 Haziran’a kadar Pilevneli Project’te. (0 212 259 03 94)

■ Türk Fotoğraf sanatçısı Timurtaş Onan ve Alman fotoğraf sanatçısı Horst Hamann’ın sergisi 10 Haziran’a kadar Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi’nde.

■ Rembrandt ve Çağdaşları sergisi 10 Haziran’a kadar Sakıp Sabancı Müzesi’nde.

■ Merkezde isimli karma sergi 10 Haziran’a kadar Galeri Linart’ta.

■ Altuğ Alaçlı’nın “fatish” isimli sergisi 10 Haziran’a kadar Füsun İnan Art Gallery’de. (0212 232 40 49)

■ Burcu Büyükünal ve Selen Özuş’un sergisi 10 Haziran’a kadar GaleriBu’da. (0 212 263 13 03)

■ Murat Tomruk’un‘an’lamlar” isimli sergisi 11 Haziran’a kadar Galeri/Miz’de. (0212 241 76 66)

■ Navid Azimi Sajadi’nin sergisi 12 Haziran’a kadar Olcayart’ta. (0216 411 17 13)

■ Sınırlar Yörüngeler 11-12 sergisi 14 Haziran’a kadar Siemens Sanat’ta. (0212 334 11 04)

■ Come – in sergisi 15 Haziran’a kadar Rezan Has Müzesi’nde.

■ MELEKLER, ŞEYTANLAR VE BEN isimli sergi 15 Haziran’a kadar Schneidertempel Sanat Merkezi’nde.

■ Mustafa Pilevneli’nin sergi 16 Haziran’a kadar Hobi Sanat Galerisi’nde. (0212 225 23 37)

■ Neslihan Karaağaç’ın “Gölgeler” isimli sergisi 16 Haziran’a kadar PiArtworks’te. (0212 293 71 03)

■ Juan Botello Lucas’ın sergisi 16 Haziran’a kadar Pi Artworks Tophane’de. (02122454087)

■ Ebülfez Ferecoğlu’nun “Su Perisinin Dokunuşları” isimli sergi 16 Haziran’a kadar Marjinart’ta. (0212 25116 22)

■ Ethem Baymak ve Reşit İsmet’in “Suyun öbür yanı…” isimli sergisi 16 Haziran’a kadar Terakki Sanat’ta. (0212 351 00 60)

■ Gürol Sözen sergisi 16 Haziran’a kadar Almelek Sanat Galerisi’nde. (0212 265 38 51)

■ Wim Wenders’in “Pictures From The Surface Of The Earth” isimli fotoğraf sergisi 16 Haziran’a kadar Dirimart’ta. (0212 2913434)

■ Red Kit İstanbul’da sergisi 17 Haziran’a kadar Yapı Kredi Kültür Merkezi’nde.

■ Düğmeler sergisi 17 Haziran’a kadar Saint Michel Lisesi Jeanne d’Arc Salonu’nda.

■ Oktay Anılanmert’in “Mekânsız Bedenler” adlı sergisi 17 Haziran’a kadar Galeri Eksen’de.

■ CROSSROADS II isimli karma sergi 17 Haziran’a kadar art ON the Gallery’de. (0 212 259 15 46)

■ Uğur Çakı’nın “Çocukken Oyun Oynamayı Sevdiğini Biliyorum” isimli sergisi 18 Haziran’a kadar Linart Gallery’de. (0212 247 47 29)

■ Özgün Baskı Sergisi 20 Haziran’a kadar Artisan’da. (0 212 247 90 81)

■ Sevinç’in “Bölge” isimli sergisi 21 Haziran’a kadar 44A Sanat Galerisi’nde. (0 212 866 19 61)

■ Berkay Buğdanoğlu’nun “01 Ante Bellum” isimli sergisi 22 Haziran’a kadar Mim Art & Antiques’de. (0212 240 27 66)

■ Devran Mursaloğlu’nun “düğüm” isimli sergisi 22 Haziran’a kadar Pg Art Gallery’de.

■ Erwin Wurm’un “Blow up” sergisi 23 Haziran’a kadar Galerist’te. (212 252 1896)

■ Yücel Kale’nin “düşlüceli” isimli sergisi 23 Haziran’a kadar Galeri Apel’de. (0212 292 72 36)

■ Mahmut Celayir, Cem Turgay, Peter Hristoff, Murat Germen, Mehmet Kısmet, Sevim Sancaktar, Ahmet Elhan’ın “Siyah – Beyaz” isimli sergi 25 Haziran’a kadar C.A.M Gallery’de. (0212 248 81 49)

■ Server Demirtaş’ın “Aşk – Öfke” isimli heykel sergisi 25 Haziran’a kadar Çağla Cabaoğlu Galeri’de. (0212 291 37 91)

■ Adalar, Mimarlar, Binalar isimli sergi Haziran 2012’ye dek Adalar Müzesi’nde. (0216 382 64 30)

■ İz Öztat’ın “İz” isimli sergisi 26 Haziran’a kadar Maçka Sanat Galerisi’nde.

■ Gilbert Garcin’in “Bay G” isimli sergisi 30 Haziran’a kadar Elipsis Gallery’de. (0 212 249 48 92)

■ Fluxus 50. yıl sergisi 30 Haziran’a kadar Kuad Galeri’de. (0212 227 00 08)

■ Aleksey Manukyan, Anıl Çizmecioğlu, Anush Babajanyan, Arif Yaman, Armenuhi Vardanyan, Deniz Pekkıyıcı, Eren Aytuğ, Marianna Vardanyan, Sofia Danielyan ve Volkan Doğar’ın “Beklemekten Öte… Türkiye-Ermenistan Sınırından Hikâyeler” başlıklı bir sergisi 30 Haziran’a kadar Galata Fotoğrafhanesi’nde. (0212 240 33 61)

■ Gerçeklik Şimdi isimli sergi 30 Haziran’a kadar Plato Sanat’ta.

■ Taryn Simon ’un “Kaçak Mallar ile Gizli ve Alışılmadık Olana Dair Bir Amerikan Dizini’nden Seçmeler” adlı fotoğraf sergisi 30 Haziran’a kadar Galeri Manâ’da. (212 243 66 66)

■ Romain Jean Maurice Arnette’nin “Tersyüz” isimli sergisi 1 Temmuz’a kadar Gama Galeri’de. (0212 245 69 22)

■ Kerem Ozan Bayraktar’ın “Kurallar” isimli sergisi 11 Temmuz’a kadar Nesrin Esirtgen Collection’da. (0212 243 7853)

■ Almanya’da Çağdaş Sanat Aracı Olarak İç Mekân Tasarımı sergisi 15 Temmuz’a kadar Rezan Has Müzesi’nde.

■ Sera Uzel’in “Lu” isimli sergi 17 Temmuz’a kadar Çırağan Palace Kempinski Sanat Galerisi’nde.

■ Hisseli Harikalar Kumpanyası – Meraklılarından Sıra Dışı Objeler Sergisi 24 Temmuz’a kadar Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi Sanat Galerisi’nde.

■ Mercan Dede’nin “Revolution Revelation” sergisi 25 Temmuz’a kadar Borusan Müzik Evi’nde.

■ Maureen Connor’un “Çelişkiler” isimli sergisi 28 Temmuz’a kadar Akbank Sanat’ta.

■ Goya’nın “Zamanının Tanığı” isimli sergisi 29 Temmuz’a kadar Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi’nde.

■ Berna Erkün’ün “Sessiz Bahar” isimli sergisi 15 Ağustos’a kadar Mine Sanat Galerisi’nde. (0 216 576 76 18)

■ Fransız-Belçikalı ve Türk Çizgi Romanlarına Çapraz Bakış isimli sergi 31 Ağustos’a kadar İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nde. (0212 393 81 11)

■ Burhan Doğançay’ın “Kent Duvarlarının Yarım Yüzyılı: Burhan Doğançay Retrospektifi” sergisi 23 Eylül’e kadar İstanbul Modern’de.

ANKARA

■ Jale Vural – Schmidt – resim – 6 Haziran’a dek – Bilkent Üniversitesi Kütüphane Sanat Galerisi’nde. (0 312 290 12 44)

■ Billur Cankurt Varlı – resim – 7 Haziran’a dek – Krişna Sanat Merkezi’nde. (0 312 418 02 53)

■ Nil Köken – resim – 8 Haziran’a dek – Atlas Sanat Galerisi’nde. (0 312 468 59 04)

■ Dünden Bugüne/Akdeniz’de Buluşma 4 – resim, heykel, grafik ve seramik – 8 Haziran’a dek – Ziraat Bankası Kuğulu Sanat Galerisi’nde. (0 312 466 05 40)

■ Azade Köker – resim – 9 Haziran’a dek – Galeri Nev’de. (0 312 437 93 90)

■ Kadına Karşı Şiddet – resim – 9 Haziran’a dek – Türk – İngiliz Kültür Derneği Sanat Galerisi’nde. (0 312 419 18 44)

■ Sema Çulam&Senan Eynullayev – resim – 9 Haziran’a dek – Nurol Sanat Galerisi’nde. (0 312 468 86 70)

■ Ayten Taşpınar – resim – 9 Haziran’a dek – Sevgi Sanat Galerisi’nde. (0 312 441 26 34)

■ Karma Resim – resim – 10 Haziran’a dek – Armoni Sanat Galerisi’nde. (0 312 440 43 24)

■ Hülya Küpçüoğlu/Sanatçıdan Siyasetçilere One Minute – resim – 11 Haziran’a dek Ankara Galeri Artist’te. (0 312 311 93 03)

■ Kayıhan Keskinok – resim – 22 Haziran’a dek – Galeri Sanatyapım’da. (0 312 222 19 06)

■ M.C. Escher – resim – 5 Ağustos’a dek – Cermodern Sanatlar Merkezi’nde. (0 312 310 00 00)

■ Yaz Karması – resim, heykel, 30 Eylül’e dek – Krişna Sanat Merkezi’nde. (0 312 418 02 53)

İZMİR

■ EÜ Atatürk Kültür Merkezi, Merih Tekin Bender’in “Derin Metafor” adlı yağlıboya/akrilik resim sergisini ağırlıyor.

■ Mehmet Fırıncı‘nın özgün baskıresim sergisi Selçuk Yaşar Sanat Galerisi’nde açılacak.

■ Ceyda Caba ve Tarık Gök’ün çağdaş resim sergisi Tarihi Havagazı Fabrikası’nda bugün sona eriyor.

■ Gölgenin Öyküsü fotoğraf sergisi, bugün Çizgelikedi Sanat Merkezi’nde açılıyor.

■ Norm Sanat Galeri Grubu sezon sonu resim sergisi, 1 Temmuz’a dek Norm Sanat Galerisi’nde.

MERSİN

■ Reşat Ceylan’ın İSK Teoman Ünüsan Sanat Galeresi’ndeki, ‘Deterministik Algı ve Melankoli’ adlı yağlıboya resim sergisi 6 Haziran’a dek izlenime açık olacak. (0324 2381088)

■ N. Tülay Okan’ın, ‘Şu an / Göğe bak-ma durağında’ adlı yağlıboya resim sergisi Görsel Sanat Galerisi’nde sürüyor. Sergi 15 Haziran’a dek izlenime açık tutulacak. (0532 3370959)

■ Aliye Pozcu İlköğretim Okulu öğrencilerinin yıl içindeki çalışmalarının yer alacağı, ‘Karma Resim Sergisi” yarın 14.00’da İSK M.İlhan-A. Uğural Sergi Salonu’nda 11 Haziran’a dek izlenime açık olacak (0324 2381088)

Müzik

İSTANBUL

■ ‘40. İstanbul Müzik Festivali’ kapsamında bugün, yarın ve çarşamba günü saat 20.00’de Aya İrini Müzesi’nde sırasıyla “Zürih Balesi – I: ‘ve Rüzgârdan Sakındı’”, “Zürih Balesi – II: Boşlukta Rüzgârlar” ve“Dünyadan Danslar” gösterileri, perşembe günü saat 21.00’de “Amstel Quartet”, cuma günü saat 20.00’de Kadıköy Süreyya Operası’nda“Müziğin Kadın Kahramanları”, cumartesi günü saat 20.00’de Aya İrini Müzesi’nde “Tekfen Filarmoni Orkestrası” konseri izlenebilir. (0 216 556 98 00)

■ ‘Nardis Jazz Club’da bugün saat 21.30’da “Akın Eldes & Çağlayan Yıldız ‘Yarı Elektrik’’”, yarın saat 21.30’da “Önder Focan & Kağan Yıldız ve Konukları”, çarşamba ve perşembe günü saat 21.30’da Garanti Jazz Yeşili 15. Yıl Konserleri kapsamında “Benny Golson”, cuma günü saat 22.30’da “Asena Akan & Donovan Mixon Quintet”, cumartesi günü saat 22.30’da “Sibel Köse Quartet” konseri izlenebilir. (0 212 244 63 27)

■ ‘Turkcell Kuruçeşme Arena’da bugün saat 21.15’te “Macy Gray”, cumartesi günü saat 21.00’de “Erol Evgin” konseri izlenebilir. ( 0 212 263 39 83)

■ ‘Beyoğlu Hayal Kahvesi’nde bugün saat 22.30’da “Melek”, yarın saat 22.30’da “Hediye Güven”, çarşamba günü saat 22.30’da “Neyse”, perşembe günü saat 22.30’da “Barlas”, cuma günü saat 22.30’da“Gevende” konseri izlenebilir. (0 212 244 25 58)

■ ‘Jolly Joker Balans’ta yarın saat 19.00’da “Quantum”, perşembe günü saat 20.00’de “Özgür Çelik”, cuma günü saat 22.00’de “Özgün”, cumartesi günü saat 22.00’de “Yaşar” konseri izlenebilir. (0 212 249 07 49)

■ ‘Notre Dame de Sion Fransız Lisesi Gösteri Salonu’nda çarşamba günü saat 20.00’de “Brahms’ı sever misiniz?” konseri izlenebilir. (0 212 219 16 97)

■ ‘The Seed’de İstanbul Resitalleri kapsamında perşembe günü saat 20.00’de “Claire Huangci” konseri izlenebilir. (0 212 323 60 50)

■ ‘Akbank Sanat’ta perşembe günü saat 20.00’de “Genç Yetenekler Konseri” izlenebilir. (0 212 252 35 00)

■ ‘Türk Telekom Arena’da perşembe günü saat 20.00’de “Madonna”konseri izlenebilir. (0 216 556 98 00)

■ ‘İstanbul Live’da cuma günü saat 21.00’de “Kerem Gerdenzeri – Koma Wetan”, cumartesi günü saat 21.00’de “Luxus” konseri izlenebilir.

(0 541 889 10 90)

■ ‘Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’nde cuma ve cumartesi günü saat 21.00’de “Kalan Müzik 20. Yıl Konserleri” izlenebilir. (0 212 232 86 03)

ANKARA

■ Jolly Joker Ankara’da, Eflatun konseri 8 Haziran’da saat 22.00’de, Erdem Yener konseri 9 Haziran’da saat 22.00’de. (0 312 424 11 11)

■ Bilkent Odeon’da, Bilkent Senfoni Orkestrası’nın şef Işın Metin yönetiminde vereceği “Film Müzikleri Konseri”, 28 Haziran’da saat 21.00’de. (0 312 290 17 75)

■ Nâzım Hikmet Kültür Merkezi Ankara’da, Ahu Sağlam’ın vereceği konser 15 Haziran’da saat 20.00’de, Cengiz Özkan’ın vereceği konser, 23 Haziran’da saat 20.00’de. (0 312 417 56 59)

Tiyatro 

İSTANBUL

■ İstanbul Tiyatro Festivali Kapsamında bugün “İnsan Manzaraları” Haldun Taner Sahnesi 18.30, “Macbeth” Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi 20.30, “Daf / Kapan” garajistanbul 20.30, yarın “Macbeth” Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi 20.30.

■ İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Yaz Oyunları “Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz” Salı 21.00, “Şark Dişçisi” Perşembe 21.00 Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’nde.

■ Oyun Atölyesi’nde bugün Noland Proje Topluluğu “Soyun” 20.30, “Antonius ile Cleopatra” Çarşamba, Perşembe, Cuma, cumartesi 20.30, Pazar 16.00. (0 216 345 39 39)

ANKARA

■ Mavi Sahne’de, “Mutfak Cadıları” 8, 9, 10 Haziran’da saat 20.00’de, “Hiç/Neyzen Tevfik” 15 Haziran’da saat 20.00’de, “Tuluatmasyon/Her Şey Doğaçlama Komik Gösteri” 16 Haziran’da saat 20.00’de. (0 312 241 02 33)

■ Şinasi Sahnesi’nde, Dostlar Tiyatrosu’nun Ankara turnesi kapsamında, “Kerem Gibi/Nâzım Hikmet’le 35 Yıl” adlı oyun bugün saat 20.30’da. (0 312 467 17 44)

■ Tiyatro Tempo’da, “Bir Beckett Oynamak” adlı gençlik oyunu bugün saat 20.00’de. (0 312 232 32 92 )

ADANA

■ Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatrosu oyuncuları, Üstün Dökmen’in yazdığı, Ali Hürol’un sahneye koyduğu, ‘Komşu Köyün Delisi’ adlı oyunu, çarşamba günü 20.00’de, cumartesi günü ise 15.00’te yeniden sahneleyecek. (0322 4580008)

■ Ebru Grubu kursiyerlerinin, ‘Ebru Sergisi’ bugün 18.00’de Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde açılıyor. Sanatseverler sergiyi hafta boyu izleyebilecekler. (0322 3523355)

■ Mimarlar Odası’nın, Koleksiyon Mobilya ve Türk Serbest Mimarlar Derneği işbirliğiyle düzenlediği, ‘Çağdaş Mimarlık’ sergisi Adana Koleksiyon Merkezi’nde sürüyor. A.Can Ersan, Orçun Ersan ve Celal Abdi Güzer’in projelerinin yer aldığı sergi 21 Haziran’a dek izlenebilecek. (0322 4541795)

Gösteri-Söyleşi 

İSTANBUL

■ Pera Müzesi Oditoryumu’nda pazar günü saat 15.00’te “Çanlar Kimin İçin Çalıyor” adlı filmin, cumartesi günü saat 14.00’te “Ah Ne Tatlı Savaş!”, saat 13.00’te “İspanyol Toprağı” adlı filmin gösterimi yapılacak. (0212 334 99 00)

■ G-Mall’da cuma günü saat 10.00’da “Babam İçin” adlı filmin gösterimi yapılacak. (0212 232 44 40)

■ Metin Zakoğlu Cafe Theatre’da çarşamba, cuma ve pazar günleri saat 18.00’de, “Edepsiz Komedi” adlı stand-up gösterisi sahnelenecek. (0216 467 33 32)

 

CSO Konser Salonu’nda, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın (CSO) şef Tadeusz Strugala yönetiminde vereceği, Szczepan Konczal’ın (piyano) solist olarak katılacağı “Polonya Avrupa Birliği Dönem Başkanlığı Konseri”, 8, 9 Aralık’ta saat 20.00’de.

SERGİ

İSTANBUL

■ Diana Page ve Joicy Koothur’un “Between Colour and Line” isimli sergisi 6 Aralık – 2 Ocak tarihleri arasında Sainte Pulchérie Lisesi’nde. (0 212 244 25 36)

■ Sadi Öziş ve Kare Metal Atölyesi’nin sergisi 6 – 17 Aralık tarihleri arasında Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde. (0 212 243 20 48)

■ Seçkin Pirim’in heykel sergisi 6 – 27 Aralık tarihleri arasında Borusan Müzik Evi’nde. (0 216 310 54 04)

■ Şerif Kino’nun “Don Kişot Teşvikiye’de” isimli sergisi 6 – 30 Aralık tarihleri arasında Galeri Oda’da. (0 212 259 22 08)

■ Ayşen Urfalıoğlu, Florencia Almirón ve Ragıp Basmazölmez’in “Vurgu ve Sessiz Kalış” adlı sergisi 7 Aralık – 22 Ocak tarihleri arasında Siemens Sanat’ta. (0212 334 11 04)

■ Defne Küçük ve Turgay Karadağ’ın sergisi 8 – 30 Aralık tarihleri arasında Schneidertempel Sanat Merkezi’nde. (0 212 249 01 50)

■ Çiğdem Yapanar’ın “EXODO” isimli heykel sergisi 8 – 31 Aralık tarihleri arasında Nişantaşı Kare Sanat Galerisi’nde. (0 212 249 01 50)

■ Süreyya Uygun’un sergisi 7 – 31 Aralık tarihleri arasında Tatbiki Sanat Galerisi’nde. (0216 3389837)

■ Ziya Tacir’in “Bomonti” isimli sergisi 8 Aralık – 2 Ocak tarihleri arasında MERKUR’de. (0 212 225 37 37)

■ Nesli Türk’ün “Bedenin Hafızası” isimli sergisi 8 Aralık – 7 Ocak tarihleri arasında Akademililer Sanat Merkezi’nde. (0212 245 02 29)

■ Raziye Kubat’ın “Kimlerdensiniz?” isimli sergisi 8 Aralık – 7 Ocak tarihleri arasında Galeri Kent’te. (0 212 225 67 15)

■ Tayfun Erdoğmuş’un sergisi 9 Aralık – 14 Ocak tarihleri arasında Galeri Nev’de. (0 212 252 15 25)

■ Lale Temelkuran’ın sergisi 10 Aralık – 3 Ocak tarihleri arasında Almelek Sanat Galerisi’nde. (0212 265 3851)

■ Bedri Baykam’ın “Ressamdan Masallar” başlıklı sergisi 5 Aralık’a kadar MERKUR’de. (0 212 225 37 37)

■ Bakırköy Halk Eğitim Merkezi’nin Karma Resim Sergisi 5 Aralık’a kadar Bakırköy Belediyesi Yunus Emre Kültür Merkezi’nde. (0212 414 96 47)

■ Anadolu Sanatçılar Derneği’nin her yıl düzenlediği Öğretmenler Sergisi 6 Aralık’a kadar Kartal Hasan Âli Yücel Kültür Merkezi’nde. (0216 5170896)

■ Perincan Yalnızcık, Reha Yalnızcık ve Murat Tolga ’nın sergileri 7 Aralık’a kadar Doku Sanat Galerisi’nde. (0 212 246 24 96)

■ Orkide Akkoç Sabit’in “Tatlı Rüyalar” isimli sergisi 8 Aralık’a kadar Mac Art Gallery’de. (0212 343 85 40)

■ Serdar Akkılıç’ın “Starfall” isimli sergisi 8 Aralık’a kadar Artium Art Gallery’de. (0212 227 75 93-94)

■ Feridun Fikri Uğur’un sergisi 9 Aralık’a kadar Bakraç Sanat Galerisi’nde. (0216 362 18 26)

■ İdil Üstünel’in “Düşkuşağı” isimli sergisi 9 Aralık’a kadar Galeri Artist Çukurcuma’da. (0216 251 91 63)

■ Ahmet Süreyya Koçtürk’ün “Hayaller, Rüyalar, Gerçekler” sergisi 9 Aralık’a kadar İstanbul Arel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde. (0212 540 96 96)

■ Ebru Ceylan’ın “dünya içimde karanlık oyunlar oynuyor anne” isimli sergisi 10 Aralık’a kadar Milli Reasürans Sanat Galerisi’nde. (0212 230 19 76)

■ Periferiden Bellek Kayıtları isimli karma sergi 10 Aralık’a kadar Gallery LiNART’da. (0 212 281 12 00)

■ Orhan Taylan’ın sergisi 10 Aralık’a kadar Terakki Vakfı Sanat Galerisi’nde. (0212 351 00 60)

■ Füsun Sağlam’ın “Bumerang” başlıklı sergisi 10 Aralık’a kadar Galeri Selvin’de. (0212 263 74 81)

■ Nurettin Akkaya’nın “Saray Günceleri – Harem” başlıklı sergisi 10 Aralık’a kadar Derinlikler Sanat Merkezi’nde. (0212 291 82 55)

■ Turan Aksoy’un “Toz ve Telaş” isimli sergisi 11 Aralık’a kadar Pi Artworks’te. (0212 293 71 03)

■ Burak Arıkan’ın “BURAK” isimli sergisi 13 Aralık’a kadar Maçka Sanat Galerisi’nde. (0212 240 80 23)

■ Ergin İnan – Emiel Hoorne – Enk De Kramer’in sergisi 13 Aralık’a kadar Çırağan Palace Kempinski Sanat Galerisi’nde. (0212 327 00 12)

■ Bihrat Mavitan’ın “2B+3B = 2B” isimli resim sergisi 13 Aralık’a kadar Kızıltoprak Sanat Galerisi’nde. (0216 418 38 06)

■ Ilgın Seymen’in “Mutluluğun Mini Marketi” isimli sergisi 15 Aralık’a kadar Art ON’da. (0 2122591543)

■ Türkiye’de Zaman / Time in Turkey isimli sergi 15 Aralık’a kadar Taksim, Galatarasay ve Tünel meydanları ile Sismanoglio Megaro, Fotografevi, Fototrek Fotoğraf Merkezi ve Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi’nde. (0212 249 45 46)

■ Nejat Satı’nın “DRUGSTORE” isimli sergisi 15 Aralık’a kadar Art ON’da. (0 2122591543)

■ Bahar Kocaman’ın “Haller” isimli sergisi 15 Aralık’a kadar Galeri Espas’ta. (0 212 227 70 17)

■ Canan Aydoğan’ın “Sesleri Arayış” isimli sergisi 15 Aralık’a kadar Caddebostan Kültür Merkezi’nde. (0216 3862949)

■ Dana Kyndrova’nın “İlk Nefesten Son Nefese Kadınlar” fotoğraf sergisi 15 Aralık tarihleri arasında İFSAK’ta. (0212 292 42 01)

■ Zahit Büyükişleyen’in “Déja vu” isimli resim sergisi 16 Aralık tarihleri arasında Maçka Modern Sanat Galerisi’nde. (0212 259 45 13)

■ Emre Arolat Architects’in “An/Moment” isimli sergisi 16 Aralık’a kadar İstanbul Kültür Üniversitesi’nde.

■ Kemal Kara’nın “Efekte Efekt” isimli sergisi 16 Aralık’a kadar İstanbul Modern Sanatlar Galerisi’nde. (0 212 288 48 48)

■ Dolanbay’ın “Heavy Paintings – Beyond Traces,” sergisi 17 Aralık’a kadar Pg Art Gallery’de. (0212 252 80 00)

■ Eren Eyüboğlu’nun Retrospektif Sergisi 17 Aralık’a kadar İş Sanat Kibele Galerisi’nde. (0 212 438 63 50)

■ Murat Germen’in “Muta-morfoz” isimli sergisi 17 Aralık’a kadar C.A.M Galeri’de. (0212 245 79 75)

■ Bedri Rahmi Eyüboğlu, Mehmet Pesen, Reha Yalnızcık, Işıl Özışık resimleri, Kamil Masaracı’nın karikatürlerinden oluşan karma sergi 17 Aralık’a kadar Ürün Sanat Galerisi’nde. (0216 363 12 80)

■ Sabri Berkel’in sergisi 18 Aralık tarihleri arasında Art Suites Gallery’de. (212 251 55 61)

■ Koç Üniversitesi’nden 14 öğrencinin “İstanbulla Bakmak” isimli fotoğraf sergisi 18 Aralık tarihleri arasında ENKA Okulları Dr. Clinton Vickers Sanat Galerisi’nde.

■ Safiye Mine Erdurak’ın “Hayata Gel” isimli sergisi 19 Aralık’a kadar UPSD Sanat Galerisi’nde. (0212 347 62 83)

■ Turgut Mutlugöz’ün sergisi 22 Aralık’a kadar Harmony Sanat Galerisi’nde. (0216 553 21 67)

■ Ahmet Akgün ve M. Emin Kayserili’nin sergisi 23 Aralık’a kadar Ziraat İstanbul Tünel Sanat Galerisi’nde.

■ Evren Tekinoktay’ın “Mor Kafa” başlıklı sergisi 24 Aralık’a kadar GALERİST Akaretler’de. (0212 244 8230)

■ Dilara Akay’ın “Arklar 2011” sergisi 24 Aralık tarihleri arasında Galeri G – Art’ta. (0212 296 08 76)

■ Çınar Eslek’in sergisi 25 Aralık’a kadar Pi Artworks Tophane’de. (0212 2454087)

■ İbrahim Çiftçioğlu’nun sergisi 26 Aralık’a kadar Leonardo Sanat Galerisi’nde. (0212 280 83 94)

■ Axel Hütte’nin “Emerald Woods” sergisi 27 Aralık tarihleri arasında Dirimart’ta. (0 212 2913434)

■ Ana Tzarev’in sergisi 28 Aralık’a kadar Santral İstanbul’da. (0 212 311 78 78)

■ Michael Kenna’nın “Magnum Silentium” sergisi 30 Aralık’a kadar Elipsis Gallery’de. (0212 244 89 00)

■ Şeyma Oktuğ’un sergisi 30 Aralık’a kadar Troy Sanat’ta. (0212 327 99 99)

■ Sadık Kınıkoğlu’nun sergisi 30 Aralık’a kadar Marmara Üniversitesi Rektörlüğü Cumhuriyet Müzesi Sanat Galerisi’nde. (0212 518 16 00)

■ Nil Yalter’in “20.yy / 21.yy” başlıklı kişisel sergisi 30 Aralık’a kadar Galerist Tepebaşı’nda. (0212 252 18 96)

■ İstanbullaşmak Yapım Aşaması: Beyoğlu isimli sergi 31 Aralık’a kadar SALT’ta. (0212 377 42 00)

■ Ceren Oykut’un “Mayom İçimde” isimli sergisi 31 Aralık’a kadar artSümer’de. (0212 249 10 35)

■ Adnan Varınca, Ömer Kaleşi, Alecos Fassianos, Abdulkadir Öztürk, Gökşin Sipahioğlu’nun sergisi 31 Aralık’a kadar TEM Sanat Galerisi’nde. (0212 247 08 99)

■ Gazi Sansoy’un “Yüzsüzler” isimli sergisi 31 Aralık’a kadar Galeri İlayda’da. (0 212 227 92 92)

■ Ayşegül Yeşilnil’in sergisi 31 Aralık’a kadar Tuzla Belediyesi Sanat Galerisi’nde. (0216 446 19 35)

■ Alper Bıçaklıoğlu’nun “Ademler ve Havvalar” isimli sergisi 31 Aralık’a kadar Füsun Inan Art Gallery’de. (0212 232 40 49)

■ Emre Tandırlı’nın “Sürpriztepe” isimli sergi 31 Aralık’a kadar Mabeyn Gallery’de. (0212 261 6060)

■ Johan Tahon’un “Beyaz Tohumlayıcılar” isimli sergisi 31 Aralık’a kadar Akbank Sanat’ta. (0212 275 01 45)

■ Mehmet Ayanoğlu’nun “GRID” başlıklı sergisi 31 Aralık’a kadar Kare Sanat Galerisi’nde. (0 212 240 44 48)

■ Akgün Akova’nın “Yolda Sevince Rastladım” adlı sergisi 31 Aralık’a kadar Amerikan Hastanesi Sanat Galerisi’nde.

■ Sophie Calle’nin “Son Kez, İlk Kez” isimli sergisi 31 Aralık’a kadar Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nde. (0212 277 22 00)

■ Sevinç Altan’ın “Ayrıntı’nın SEVİNÇ’li Kapakları” 31 Aralık’a kadar Fransız Kültür Merkezi’nde. (0212 512 15 00)

■ Suretin Sireti: Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Sanat Koleksiyonu’ndan Bir Seçki isimli sergi 31 Aralık’a kadar Pera Müzesi’nde. (0212 211 41 00)

■ Ice Station Antarcticae isimli sergisi 2 Ocak 2012’ye kadar Akbatı Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nde. (0212 397 70 70)

■ Bahri Genç’in “Yüzlerden Gizler” başlıklı sergisi 4 Ocak’a kadar Piramid Sanat’ta. (0212 297 31 15-20-21)

■ Nadia Arditti ve Mahmut Karatoprak’ın sergisi 6 Ocak’a kadar dem-art Sanat Galerisi’nde. (0212 287 7867)

■ Halil Akdeniz, Muzaffer Akyol, Adem Genç’in “Başka Dünyalar” isimli sergisi 7 Ocak’a kadar Tunca Sanat’ta. (0212 282 01 70)

■ Leyla Gediz’in sergisi 7 Ocak’a kadar Rampa’da. (0 212 327 08 00)

■ Mustafa Duymaz’ın “Panokent” isimli sergisi 7 Ocak’a kadar Galeri/Miz’de. (0 212 241 76 66)

■ Osman Hamdi Bey ve Amerikalılar: Arkeoloji, Diplomasi, Sanat sergisi 8 Ocak’a kadar Pera Müzesi’nde. (212 211 41 00)

■ H. Avni Öztopçu’nun sergisi 8 Ocak’a kadar Mine Sanat Galerisi Nişantaşı’nda.

■ İklim Değişikliği Sergisi 15 Ocak 2012’ye kadar santralistanbul Ana Galeri’de. (0 212 346 41 42)

■ ‘Dikkat! Kadın’ isimli karma sergi 15 Ocak’a kadar Ekavart Gallery’de. (0212 252 81 31)

■ Türkiye’den modern ve çağdaş kadın sanatçıların “Hayal ve Hakikat” isimli sergisi 22 Ocak’a kadar İstanbul Modern’de. (0212.334 73 31)

■ Sabrina Fresko’nun sergisi 28 Ocak’a kadar Simya Galeri’de. (0212 259 77 40)

■ Sevginin Resimleri isimli karma sergi 28 Ocak’a kadar Alta Sanat Galerisi’nde. (0212 282 69 65)

■ Kilden Suretler, Sadberk Hanım Müzesi Koleksiyonu’ndan Antik Çağ Terrakotta Figürinleri sergisi 15 Nisan’a kadar Vehbi Koç Vakfı Sadberk Hanım Müzesi’nde. (0212 284 63 63)

■ Musevitoğlu Atölyesi Resim Sergisi 31 Mayıs’a kadar Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde. (0212 259 77 40)

■ Adalar, Mimarlar, Binalar isimli sergi Haziran 2012’ye dek Adalar Müzesi’nde. (0216 382 64 30)

ANKARA

■ Bellek / 18 Ressam – resim – 7 Aralık’a dek – Galeri Kara’da. (0 312 433 12 35)

■ Semih Poroy – karikatür – 9 Aralık’a dek – Cumhuriyet Gazetesi Kültür Merkezi’nde. (0 312 442 30 50)

■ Ergin İnan – ilk desenler – 10 Aralık’a dek – Galeri Nev’de. (0 312 437 93 90)

■ Lütfü Günay – resim – 10 Aralık’a dek – Armoni Sanat Galerisi’nde. (0 312 440 43 24)

■ Burhan Alkar&Vedat Can&Hayati Misman&Hasan Pekmezci/Hoca ve Öğrencileri – resim, heykel – 10 Aralık’a dek – Nurol Sanat Galerisi’nde. (0 312 468 86 70)

■ Serpil Suda&Yüksel Kenaroğlu – resim – 10 Aralık’a dek – Milli Piyango Talih Kuşu Sanat Galerisi’nde. (0 312 418 11 29)

■ Gavin Turk – resim, heykel – 13 Aralık’a dek – Galeri Artist Ankara’da. (0 312 311 93 63)

■ Görsel Sanatlar Eğitimi Derneği – resim – 13 Aralık’a dek – Ankara Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde. (0 312 229 30 37)

■ Ahmet Merey – resim – 15 Aralık’a dek – Galeri Soyut’ta. (0 312 438 86 70)

■ Adnan Yalım – imaj – 15 Aralık’a dek – Galeri Soyut’ta. (0 312 438 86 70)

■ Yaprak Aktimur – resim – 16 Aralık’a dek – Ziraat Bankası Mithatpaşa Sanat Galerisi’nde. (0 312 417 84 58)

■ Erdal Ateş – resim – 17 Aralık’a dek – Galeri Akdeniz’de. (0 312 231 45 43)

■ Tayyar Eren – resim – 17 Aralık’a dek – Gözde Sanat Galerisi’nde. (0 312 442 11 31)

■ Sezai Kara/Kadın ve Çiçeklere Güzelleme – resim – 28 Aralık’a dek – Krişna Sanat Merkezi’nde. (0 312 418 02 53)

■ Cemal Güvenç – retrospektif – 30 Aralık’a dek – Gazi Üniversitesi Resim Heykel Müzesi’nde. (0 312 202 20 21)

İZMİR

■ Kainat Barkan Pajonk’un resim sergisi 8 Aralık’ta Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı Selçuk Yaşar Sanat Galerisi’nde açılıyor.

■ Eren Eyüboğlu Resim Sergisi 31 Aralık’a dek Kedi Kültür Sanat Merkezi’nde.

ADANA

■ Ressam Erdal Ateş’in, yağlıboya resim çalışmalarının yer alacağı, ‘Karşı Duvarlar’ adlı sergisi çarşamba günü 18.00’de Altan Kitabevi Sanat Galerisi’nde açılıyor. Ateş’in sergisi 31 Aralık tarihine dek izlenime açık olacak. (0322 4593458)

MERSİN

■ Ressam Sibel Gürel’in yağlıboya resim sergisi Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Sanat Galerisi’nde sürüyor. Sergi hafta boyu izlenebilecek. (03242389500)

MÜZİK

İSTANBUL

■ ‘Kadıköy Süreyya Operası Sahnesi’nde bugün saat 20.00’de “Arkas Trio” konseri izlenebilir. (0 216 346 15 31)

■ ‘Beyoğlu Hayal Kahvesi’nde bugün saat 22.30’da “Zift”, yarın saat 22.30’da “Jazz Open Mic.”, çarşamba günü saat 22.30’da “Dilek Sert Erdoğan – Bilal Karaman”, perşembe günü saat 22.30’da “Doa Band”, cuma günü saat 22.30’da “Hediye Güven” konseri izlenebilir. (0 212 244 25 58)

■ ‘Babylon’da yarın saat 21.30’da “Kalan Müzik Sunar: Volkan Arslan”, çarşamba günü saat 21.30’da “No Age”, perşembe günü saat 21.30’da “FM Belfast”, cuma günü saat 22.30’da “Pearl Jam Tribute Night Back Alive” ve saat 23.59’da “Rock Party hosted by Mabbas”, cumartesi günü saat 22.00’de “Oldies But Goldies 2 Mekânlı Parti” konseri izlenebilir. (0 212 292 73 68)

■ ‘Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda yarın saat 20.00’de “Burçin Büke Klasik’ten Caz’a”, çarşamba günü saat 20.00’de “Pagagnini”, perşembe günü saat 20.00’de “Philippe Catherine & Sylvian Luc&Erkan Oğur” konseri ve cuma günü saat 20.00’de “Nobuyuki Tsujii Piyano Resitali” izlenebilir. (0 212 231 54 97)

■ ‘Salon’da yarın saat 22.00’de “The Antlers”, cuma günü saat 22.30’da “Demir Demirkan”konseri izlenebilir. (0 212 334 07 52)

■ ‘Ora Arena’da yarın saat 21.00’de “Buena Vista Social Club – Omara Portuondo” konseri izlenebilir. (0 212 640 25 20)

■ ‘BÜ Albert Long Hall’da çarşamba günü “Şarkıyla Şiirin Kucaklaşması” konseri izlenebilir. (0 212 359 58 00)

■ ‘Istanbul Jazz Center’da çarşamba günü saat 20.30’da “Dean Brown Group”, cuma ve cumartesi günü saat 20.30’da “Jeff Lorber Fusion” konseri izlenebilir. (0 212 327 50 50)

■ ‘Pera Müzesi’nde “Oda Müziği Konserleri” kapsamında perşembe günü saat 20.30’da “İstanbul Art Piyanolu Dörtlüsü” konseri izlenebilir. (0 212 334 99 00)

■ ‘İstanbul Live’da perşembe günü saat 21.30’da “İstanbul Gelişim Orkestrası”, cuma günü saat 21.00’de “Malt – İTÜ & YTÜ Rock Party”, cumartesi günü saat 22.30’da “Adam Cohen” konseri izlenebilir. (0 541 889 10 90)

■ ‘Fulya Sanat’ta cuma günü saat 20.00’de “İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası” konseri izlenebilir. (0 212 215 60 29)

■ ‘Akbank Sanat’ta perşembe günü saat 20.00’de “Seren Akyoldaş – Gülru Ensari” konseri izlenebilir. (0 212 252 35 00)

■ ‘Ghetto’da perşembe günü saat 21.30’da “Badem – Akustik”, cuma günü saat 23.30’da “De La Soul”, cumartesi günü saat 23.30’da “Ayhan Sicimoğlu & Latin All Stars” konseri izlenebilir. (0 212 251 75 01)

■ ‘Bronx’ta perşembe günü saat 21.30’da “Bedük”, cumartesi günü saat 21.30’da “Kurban” konseri izlenebilir. (0 212 293 53 98)

■ ‘İş Sanat Kültür Merkezi’nde perşembe günü saat 20.00’de “Virtuoso: Emmanuel Pahud – Yefim Bronfman” konseri izlenebilir. (0 212 316 10 83)

■ ‘Jolly Joker Balans’ta perşembe günü saat 21.00’de “Halil Sezai”, cuma günü saat 22.00’de “Emre Aydın”, cumartesi günü saat 22.00’de “Gripin” konseri izlenebilir. (0 212 249 07 49)

■ ‘Borusan Müzik Evi’nde cuma günü saat 20.00’de “Borusan New Series: Pace Percussions”, cumartesi günü saat 20.00’de “Metamorphosis – Sedef Erçetin Atala & Maria Papatetropoulou” konseri izlenebilir. (0 212 336 32 80)

■ ‘Lütfi Kırdar Anadolu Auditorium’da cuma günü saat 20.00’de “Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası – Bir Piyanistin Düşleri” konseri izlenebilir. (0 212 373 11 00)

■ ‘Otto Santral’da cuma günü saat 23.00’te “Brazzaville” konseri izlenebilir. (0 212 427 18 89)

■ ‘Altunizade Kültür Merkezi’nde cumartesi günü saat 20.00’de “Muammer Ketencoğlu ve Zeybek Topluluğu” konseri izlenebilir.

■ ‘360istanbul’da cumartesi günü “Technotronic” konseri izlenebilir. (0 212 251 10 42)

■ ‘Bostancı Gösteri Merkezi’nde cumartesi günü saat 21.00’de “Candan Erçetin” konseri izlenebilir. (0 216 384 72 10)

■ ‘Caddebostan Kültür Merkezi’nde pazar günü saat 19.00’da “Candaş Orkestrası Yeni Yıl Konseri” izlenebilir. (0 216 386 29 49)

■ ‘Enka Oditoryum’da pazar günü saat 11.00’de ‘Neşeli Pazarlar’ konserleri kapsamında “Boğaziçi Caz Korosu” konseri izlenebilir. (0 212 276 22 14)

■ ‘WOMİST – İstanbul Dünya Müzikleri Festivali’ kapsamında perşembe günü Fulya Sanat Merkezi’nde “Tango Negro” konseri, cuma günü Kartal Bülent Ecevit Kültür Merkezi’nde ve cumartesi günü Bakırköy Cem Karaca Kültür Merkezi’nde Saraybosnalı solist “Amira” konseri izlenebilir. (0 212 243 64 83)

ANKARA

■ CSO Konser Salonu’nda, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın (CSO) şef Tadeusz Strugala yönetiminde vereceği, Szczepan Konczal’ın (piyano) solist olarak katılacağı “Polonya Avrupa Birliği Dönem Başkanlığı Konseri”, 8, 9 Aralık’ta saat 20.00’de. (0 312 310 72 90)

■ Jolly Joker Ankara’da, Hüsnü Şenlendirici konseri 8 Aralık’ta saat 21.00’de, Halil Sezai konseri 9 Aralık’ta saat 22.00’de, Yaşar konseri 10 Aralık’ta saat 22.00’de, Manga konseri 16 Aralık’ta saat 22.00’de, Levent Yüksel konseri 17 Aralık’ta saat 22.00’de, Nilüfer konseri 23 Aralık’ta saat 22.00’de, Emre Aydın konseri 24 Aralık’ta saat 22.00’de, Gripin konseri 30 Aralık’ta saat 22.00’de, MFÖ konseri 7 Ocak 2012’de saat 22.00’de. (0 312 424 11 11)

■ Gazi Üniversitesi Konser Salonu’nda, Türk sanat müziği sanatçısı Doğa Dikmen’in vereceği konser 6 Aralık’ta, saat 19.30’da. (0 312 212 47 60)

■ If Performance Hall’de, Erkin Koray konseri 8 Aralık’ta saat 22.00’de, Orçun Babak konseri 13 Aralık’ta saat 22.00’de, Zakkum konseri 22 Aralık’ta saat 22.00’de. (0 312 418 95 06)

TİYATRO

İSTANBUL

■ Devlet Tiyatroları Beykoz Ahmet Mithat Efendi Sahnesi’nde “Vahşet Tanrısı” Cuma 20.00, cumartesi 15.00 ve 20.00, Pazar 15.00. Cevahir Salonları Salon 1’de “Sidikli Kasabası”, Cevahir Sahneleri Salon 2’de “Kırmızı”, Küçük Sahne’de “Kontrabas” Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma 20.00, cumartesi 15.00 ve 20.00, Pazar 15.00. Küçükçekmece DT Sahnesi’nde “At” Perşembe, Cuma 20.00, Cumartesi 15.00 ve 20.00, Pazar 15.00. Üsküdar Stüdyo Sahne’de “Ve Hep Birlikte Soldan Çıkarlar” Salı, Perşembe 20.00, Cumartesi 15.00. Üsküdar Tekel Sahnesi’nde “Birdy” Çarşamba, Cuma, Cumartesi 20.00, Pazar 15.00. (0 212 292 39 00)

■ İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları F. Reşat Nuri Sahnesi’nde “Binali ile Temir”, Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde “Şark Dişçisi”, Kâğıthane Sadabad Sahnesi’nde “Surname 2010”, Haldun Taner Sahnesi’nde “Gönlümdeki Osman Hamdi Bey”, Ümraniye Sahnesi’nde “Doğum Günü Partisi”, Ü. Müsahipzade Sahnesi’nde “Sevgili Doktor”, Üsküdar K. Yılmazer Sahnesi’nde “Çığ” Çarşamba, cumartesi 15.00 ve 20.30, Perşembe, Cuma 20.30. GOP Ferih Egemen Sahnesi’nde “Boncuk” Perşembe 13.30, Cuma 10.30. “Çiçek Prenses” Cumartesi Pazar 11.00. KAĞ. Küçük Kemal Sahnesi’nde “Uğur Böceği” Perşembe 13.30, Cuma 10.30. (0 212 661 38 94)

■ Bakırköy Belediye Tiyatroları Müşfik Kenter Sahnesi’nde “Aklı Havada” Perşembe 20.30, “Tersine Dünya” Cuma 20.30, çocuk oyunu “Benim Güzel Pabuçlarım” Cumartesi 11.00, “Külhanbeyli Müzikali” Cumartesi 20.30, Pazar 15.30. “Hoşu’nun Utancı” Pazar 11.00. Turhan Tuzcu Sahnesi’nde “Şişman Domuz” Salı 20.30, “Medeni Hali Kadın” Çarşamba 20.30. (0212 414 96 47 – 48)

■ Dostlar Tiyatrosu’nun “Nereye Gidiyoruz” oyunu bugün 20.30 Yunus Emre Kültür Merkezi, “Kerem Gibi” Cuma 20.30 Muammer Karaca Tiyatrosu, Cumartesi 20.30 Caddebostan Kültür Merkezi, Pazar 19.00 Kadıköy Halk Eğitim Merkezi.

(0 212 252 59 35)

■ Ortaoyuncular’da Nöbetçi Tiyatro “Aynasızlara Karşı Aynalı Şarkı” Cuma 20.00, cumartesi 16.30. Ortaoyuncular “İşsizler Cennete Gider” cumartesi 20.00, Pazar 18.00. (0 216 345 39 39)

■ Oyun Atölyesi’nde Merve Engin “Kıyıya Oturmanın Böylesi” bugün 20.30, Oyun Atölyesi “Testosteron” Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma 20.30, “Don Juan’ın Gecesi” cumartesi 20.30, Pazar 16.00. (0 216 345 39 39)

■ Tiyatro Pera’da “Venedik Taciri” Cuma, cumartesi 20.00, Pazar 18.30.

■ Kumbaracı50’de bugün “Öldün Duydun mu?” 20.30, “444” yarın 20.30, “Hizmetçiler” Çarşamba 20.30, “Kaplumbağalar Şişmanlamaz Çünkü Kabukları Vardır” Perşembe 20.30, “Olsa Olmalı Olabilir” Cuma 20.30, “Yaşamayı Beklerken” cumartesi 20.30.

(0 212 243 50 51)

ANKARA

■ Akün Sahnesi’nde, “Barış” 11 Aralık’a dek cumartesi günleri saat 15.00 ve 20.00’de, pazar günleri saat 15.00’te, diğer günlerde de saat 20.00’de. (0 312 427 19 71)

■ Şinasi Sahnesi’nde, “Sırça Kümes” 6-11 Aralık tarihleri arasında cumartesi günleri saat 15.00 ve 20.00’de, pazar günleri saat 15.00’te, diğer günlerde de saat 20.00’de. (0 312 467 17 44)

■ Altındağ Tiyatrosu’nda, “Boğaç Han/çocuk oyunu” 11 Aralık’ta saat 11.00’de, “Elma Hırsızları” 6-10 Aralık tarihleri arasında cumartesi günleri saat 15.00 ve 20.00’de, pazar günleri saat 15.00’te, diğer günlerde de saat 20.00’de. (0 312 316 59 02)

■ Büyük Tiyatro’da, “Kerbela” 9 Aralık’ta saat 20.00’de, 11 Aralık’ta saat 15.00’te. (0 312 324 22 10)

■ Çayyolu Cüneyt Gökçer Sahnesi’nde, “Kantocu” 11 Aralık’a dek cumartesi günleri saat 15.00 ve 20.00’de, pazar günleri saat 15.00’te, diğer günlerde de saat 20.00’de, “Narnia Günleri/çocuk oyunu” 9 Aralık’ta saat 11.00’de. (0 312 240 00 91)

■ Küçük Tiyatro’da, “George Dandin” 10 Aralık’a dek cumartesi günleri saat 15.00 ve 20.00’de, pazar günleri saat 15.00’te, diğer günlerde de saat 20.00’de, “Keloğlan Keleşoğlan/çocuk oyunu” 7, 11 Aralık’ta saat 11.00’de. (0 312 311 11 69)

■ Oda Tiyatrosu’nda, “Krem Karamel” 6-10 Aralık tarihleri arasında saat 18.30’da. (0 312 311 11 69)

■ Stüdyo Sahne’de, “Bir Delinin Hatıra Defteri” 6, 9 Aralık’ta saat 20.00’de, 11 Aralık’ta saat 15.00’te. (0 312 397 30 24)

■ İrfan Şahinbaş Atölye Sahnesi’nde, “Yastık Adam” 10 Aralık’a dek cumartesi günleri saat 15.00 ve 20.00’de, pazar günleri saat 15.00’te, diğer günlerde de saat 20.00’de. (0 312 397 30 24)

■ Ankara Sanat Tiyatrosu’nda, “Zübük” 9, 16, 23 Aralık’ta saat 20.00’de, 17, 24 Aralık’ta saat 18.30’da, 11, 25 Aralık’ta saat 15.30’da, “Giderayak” 10 Aralık’ta saat 18.30’da, 18 Aralık’ta saat 15.30’da, 30 Aralık’ta saat 20.00’de, “Sihirli Parmaklar/çocuk oyunu” 10, 11, 17, 18, 24 ve 25 Aralık’ta saat 13.00’te. (0 312 417 76 76)

GÖSTERİ SÖYLEŞİ

İSTANBUL

■ Fransız Kültür Merkezi’nde çarşamba günü saat 19.00’da “Video Art Gösterimi” gerçekleştirilecek. (0212 393 81 11)

■ Pera Müzesi Oditoryumu’nda çarşamba günü saat 19.00’da “Bir Bisikletlinin Ölümü” adlı film gösterimi gerçekleştirilecek. (0212 334 99 00)

■ Pera Film’de cuma günü saat 17.00’de “Aşk Sokağı” adlı film gösterimi gerçekleştirilecek. (0212 334 99 00)

■ Fransız Kültür Merkezi’nde perşembe ve cuma günleri saat 19.00’da Nadja Topluluğu dans gösterisi gerçekleştirilecek.

(0212 393 81 11)

OPERA BALE

İSTANBUL

■ Fulya Konser Salonu’nda çarşamba günü saat 20.00’de “Concerto Barocco/Mi Favorita/Creatures” adlı bale gösterisi sahnelenecek. (0212 215 60 37)

■ Kadıköy Süreyya Operası’nda perşembe günü saat 20.00’de, cumartesi günü saat 16.00’da “Don Pasquale” adlı opera, pazar günü saat 11.00’de “Heidi” adlı çocuk müzikali seslendirilecek. (0216 346 15 31)

ANKARA

■ Opera Sahnesi’nde, “Tannhauser/opera” 10 Aralık’ta saat 19.00’da, “Harem/bale” 5 Aralık’ta saat 20.00’de, “Başlangıç/modern dans” 6 Aralık’ta saat 20.00’de, “Ali Baba ve Kırk Haramiler/opera” 7, 21Aralık’ta saat 20.00’de, “Tosca/opera” 14 Aralık’ta saat 20.00’de, “Uyuyan Güzel/bale” 17, 22, 29 Aralık’ta saat 20.00’de, “Çakırcalı Efe/dans tiyatrosu” 19 Aralık’ta saat 20.00’de, “Gecenin Rengi/modern dans” 24 Aralık’ta saat 20.00’de, “Macbeth/opera” 28 Aralık’ta saat 20.00’de. (0 312 324 68 01)

■ Operet Sahnesi’nde, “Gustav Mahler Lied Konseri” 6 Aralık’ta saat 20.00’de, “Seslerle Anadolu/müzikli gösteri” 12, 25 Aralık’ta saat 16.00’da, “Şarkılarla Yaşamak/müzikli oyun” 18 Aralık’ta saat 16.00’da, “Winterreise/konser” 20 Aralık’ta saat 20.00’de. (0 312 324 68 01)

■ Leyla Gencer Sahnesi’nde, “Sihirbaz Oz/çocuk müzikali” 11 Aralık’ta saat 11.00’de, “Sihirli Dünya/çocuk müzikali” 25 Aralık’ta saat 11.00’de. (0 312 324 68 01

kaynak : cumhuriyet.com.tr