Yazılar

Keman denildiğinde hemen hemen herkesin aklına tek tip keman gelebilir. Ancak eğitim açısından değerlendirildiğinde keman; Türk Sanat Müziği kemanı ve Klasik Batı Müziği kemanı olarak ikiye ayrılır.

Bu iki keman birbirinin aynı gibi gözükseler de aralarında küçük farklar mevcuttur. En belirgin farklarından biri akortlardır. Türk Sanat Müziği’nde (kalından inceye doğru) Do – Sol – Re – La yapılırken, Klasik Batı Müziği’nde ise Sol – Re – La – Mi olarak yapılır. TSM eğitiminde teknikten çok makamsal geçişler önemlidir. Bu nedenle de batı eğitiminde kullanılan keman yastığının kullanım şartı yoktur.

Bunun yanı sıra Klasik Batı Müziği’nde yarım veya tam ses bulunurken, Türk Sanat Müziği eğitiminde ise koma adı verilen çeyrek sesler yer almaktadır.

Çoğunlukla Türk Sanat Müziğin’de klavye kısmı daha geniş, eşik ise mümkün olduğunca alçak kullanılıken, Klasik Batı Müziği’nde yayın ağır olanı iyiyken, Türk Sanat Müziği’nde yayın hafif olanı tercih edilir.

Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı Kurs ve belge vermeye yetkili olan Kursumuzda özel ve 4 kişilik grup ile Bakırköy’de keman ders kayıtları başlamıştır. Gerek hafta içi, gerekse hafta sonları öğrencilerimize uygun saatlerde açılan derslere kayıtlarımız devam etmektedir.  Sizlere en uygun saatleri seçebilmek için bir an önce kaydınızı yaptırmanızı öneririz.

Kayıt işlemleri için kursumuzu arayabileceğiniz gibi ilgili linki tıklayarak formu doldurduğunuz taktirde yetkililerimiz sizlerle irtibata geçecektir.

Sayfalar

ÖN KAYIT