Yazılar

Enstrüman Eğitimi Her Yaşta Mümkün!

Nar Sanat Eğitim Kursu’nda piyano, şan ve ses terapisi dersleri veren aynı zamanda eğitim koordinatörü olan Erkan Başa, müzik ve enstrüman eğitimi almak isteyenlerin sıkça sorguladığı ‘geç mi kaldım’ sorusunu bizler için yanıtladı.

Enstrüman öğrenmek veya müzik eğitimine başlamak istiyorsunuz ancak “geç mi kaldım” endişesi duyuyorsanız Erkan Başa, müzik eğitimine hiçbir zaman geç kalınmayacağını dile getiriyor.

Erkan Başa müziğe başlamakta kararlıysanız yaşınız kaç olursa olsun bu adımı atmaktan çekinmemeniz gerektiğini ifade ediyor ve ekliyor “Çevrenizden gelen ‘bu saatten sonra olmaz’ baskılarına boyun eğmeyin.” diyor.

Diğer uzmanlarla en verimli öğrenme çağının çocukluk çağı olduğu konusunda hemfikir olan Erkan Başa, çocukluk çağında başlanan enstrüman ve müzik eğitiminin yararının bilimsel çalışmalarla da kanıtlandığının altını çiziyor.

“İÇİNİZDE MÜZİK AŞKI VARSA HER YAŞTA EĞİTİME BAŞLAYABİLİRSİNİZ”
İmkan olduğu takdirde mutlaka eğitime 4 ile 6 yaş aralığında başlanması gerektiğini belirten Başa, hayatının bu döneminde imkana sahip olamamış kişilerin hayatlarının herhangi bir döneminde mutlaka içlerinde müzik aşkı bulunuyorsa eğitime başlayabileceğinin ifade ediyor.

Erkan Başa enstrüman öğrenmeyi dil öğrenmeye benzetiyor ve kişinin içinde şevk olduğu sürece ileri yaşlarda nasıl İngilizce öğrenilebiliyorsa enstrüman da öğrenebileceğini savunuyor.

“MÜZİĞE GEÇ YAŞTA BAŞLAMANIN AVANTAJLARI”
Yetişkinlerle çalışmanın çocuklarla çalışmak kadar zevkli olduğunu altını çizen Başa, özellikle çocuklardan daha gelişmiş analitik düşünme yeteneği sayesinde ilerleyen yaşlarda parça ile bütün arasında ilişkiyi kurabilme yetisinin daha fazla geliştiğini de belirtiyor ve ekliyor “Çocukların modlar, aralıklar ve karışık armoniler konusunu öğrenmekte ve bunların arasındaki bağı kurmakta zorluk çekerken yetişkinlerin bu konuda daha şanslı” diyor.
Yetişkin bireylerin öğrenme konusunda daha fazla zaman harcamış olmasından dolayı konsantrasyon ve disiplinle karılmış olduğunu işaret eden Başa, çocukların sıkıldıkları anda dersi veya parçayı bırakmak isteyeceklerini vurguluyor.

Çocukların her şeyi oyun haline getirebilme özelliğinden kaynaklanan bu durum yetişkinlerde yaşanmadığı hatırlatan Başa, bu eğitimlerinde yetişkinler de daha hızlı gördüklerini belirtiyor.

Ayrıca Erkan Başa, yetişkin bireylerin hayatları boyunca pek çok sanat eserini dinlediğini ( pop, hip hop, rock vb…) ve kulağında ritim ve melodi duygusunun geliştiğini hatırlatıyor. Burada da yetişkinlerin müzikal backroundlarının çocuklara göre gelişkin olduğunu düşünüyor.

Stevie Wonder 14 eylül’de İstanbul’da

“Garanti Caz Yeşili” 15. yıl etkinlikleri kapsamında İstanbul’da ağırlayacağı Stevie Wonder için sayılı gün kaldı. Efsane müzisyen Stevie Wonder, 14 Eylül Cuma akşamı Küçükçiftlik Park’ta vereceği ilk İstanbul konserinin öncesinde, 9 Eylül Pazar akşamı İngiltere‘de unutulmaz bir konsere imza attı.

Müzikseverlerin yıllardır dört gözle beklediği, nadir konser vermesiyle tanınan, efsanevi müzisyen Stevie Wonder, 14 Eylül Cuma akşamı Küçükçiftlik Park’ta vereceği bu ilk İstanbul konserinin öncesinde İngiltereli hayranlarıyla buluştu. 9 Eylül Pazar akşamı İngiltere‘nin Newport şehrindeki Robin Hill Country Park’ta düzenlenen Bestival isimli festivalin yıldız ismi olarak sahneye çıkan Stevie Wonder, konserde “Superstition”, “I Just Called To Say I Love You”, “Happy Birthday”, “How Sweet It Is (To Be Loved By You)”, “Master Blaster” ve “Higher Ground” gibi hitlerinin yanı sıra sevdiği sanatçıların şarkılarını da yorumladı. İzleyiciler Wonder’ın, Michael Jackson‘ın “The Way You Make Me Feel” ve John Lennon‘un “Imagine” şarkılarına getirdiği yorumu hayranlıkla dinlediler.

Yıllardır stüdyo albümü yayımlamayan Stevie Wonder’ın çok nadir konser vermesi, hayranları için konserlerinin değerini de arttırıyor. 2012 yılında Avustralya, Endonezya, Portekiz ve ABD‘de olmak üzere toplam 5 konser veren Stevie Wonder, İngiltere konserinin hemen ardından 14 Eylül Cuma akşamı Küçükçiftlik Park’ta, “Garanti Caz Yeşili” 15. Yıl etkinlikleri kapsamında yılın 6. konserine imza atacak. Saat 21.00’da başlayacak Stevie Wonder, İstanbul’a 5 tonluk sahne ve prodüksiyon malzemesiyle geliyor.

Konser için midi özelliği de taşıyan özel kuyruklu piyanosu ve 3 clavinet getirecek. İngiltere‘den özel olarak 3 ses masasının getirileceği konserde, 3 klavye seti ve 3 ayrı perküsyon seti bulunacak.

Sahne kurulumu için Wonder’ın prodüksiyon ekibine İstanbul’dan 30 görevli daha katılacak ve Wonder’ın yanında getirdiklerine ek olarak, yaklaşık bir tır dolusu prodüksiyon malzemesi de İstanbul’dan tedarik edilecek.

İstanbul konserinde Stevie Wonder’a 10 kişilik bir müzisyen ekibi ve aralarında Wonder’ın kızı Aisha Morris’in de bulunduğu, 3 kişiden oluşan bir geri vokal grubu eşlik edecek. Ayrıca bazı şarkılarda Wonder’a eşlik etmek üzere 8 kişilik bir koro da sahnede olacak. Wonder ve ekibinin konser öncesinde çalışabilmesi için kulislere ek sistemler kurulacak.

Özellikle 1970’lerde dönemin müziğine yön veren isimlerden, dünyaca ünlü Amerikalı besteci, şarkıcı, virtüöz ve yapımcı Stevie Wonder, onlu yaşlarının başında başladığı, yarım asırlık müzik kariyeri boyunca Music of My Mind, Talking Book, Innervisions ve Songs in the Key of Life gibi klasikleşmiş albümlerin yanı sıra “Superstition”, “I Just Called To Say I Love You”, “Master Blaster”, “Higher Ground”, “Pastime Paradise”, “Sir Duke”, “You’re the Sunshine of My Life”, “Isn’t She Lovely?”, “Part-Time Lover”, “Another Star” gibi onlarca unutulmaz şarkıya imza attı.

Piyano ve klavyenin yanı sıra armonika, davul ve perküsyon gibi enstrümanları da çalabilen Stevie Wonder,  The Woman in Red filminde kullanılan “I Just Called To Say I Love You” şarkısıyla kazandığı Golden Globe ve Oscar ödüllerinin yanı sıra kariyeri boyunca ürettikleriyle “Yaşam Boyu Başarı Ödülü” de dahil olmak üzere 25 Grammy‘nin de sahibi. Stevie Wonder, cazdan popa güncel müziğin birçok farklı alanından sayısız müzisyene ilham kaynağı olmaya devam ediyor.

Bildiğiniz üzere size çok yakınız.Bakırköy İncirli Caddesi üzerinde,Town Center karşısı ve Özel Yaşar Hastahanesi sokağındayız.Lütfen irtibat için inceleyiniz.