mozaik tarihçe

mozaik tarihçe konusunda en iyi eğitimleri sağlıyoruz. mozaik tarihçe konusunda arayış içindeyseniz Özel Nar Sanat Eğitim Kursu en iyi eğitimi size sunacaktır. Eğitimlerimizin tamamı M.E.B. onaylı uzman eğitmen kadrosu ile yapılmaktadır. mozaik tarihçe konusunda aşağıdaki bağlantıları inceleyebilirsiniz. Bu bağlantılardan herhangi biri mozaik tarihçe konusuna uymuyorsa lütfen bize ulaşın.

Renkli taş, cam ya da seramik parçalarının alçıdan bir zemine yapıştırılarak kullanılmasıyla yapılan yer, duvar veya tavan süsü olarak tanımlayabileceğimiz mozaiğin ilk örneklerine Girit’te rastlanmaktadır. Fakat gerçek anlamda ilk mozaik örneklerinin Yunanistan’a Atina ve Korent’te kentlerinde yapıldığının altını çizmekte fayda var.

Mozaik sanatı özellikle Romalılar döneminde gelişmiştir. Hatta Roma İmparatorluğu sırasında renkli mozaikler öylesine moda olmuştur ki, hemen hemen tüm evlerde renkli mozaiklere rastlamak mümkündür. Söz konusu bu dönemin en güzel örneklerinden biri Roma’da San Pietro katedralinin altında bulunda bulunmaktadır.

Romalıların aksine Bizans döneminde mozaik yaldızlı bir hal almıştır. Bizans döneminde mozaikler daha çok yemek salonlarında kullanılmıştır.

Özellikle Antakya ve Afrika’da kurulan çeşitli mozaik okullarında mitolojiden görünümlere kadar çeşitli konuları işleyen mozaikler yapılmıştır. Bütün bu eserler incelendiği zaman genel anlamda mitoloji konusunda bilgi sahibi de olmak mümkündür.