Şunun için etiket arşivi: moog

Robert Moog 23 Mayıs 1934 yılında Queens, New York’ta doğdu ve bugün Robert Moog’ın 78 doğum günü.

Google'ın Doodle'ı

 Bir elektrik mühendisi olan babası George Moog ile bodrumlarında bulunan atölyede küçük radyolar, Termin cihazları ve  benzeri projelerde çalıştı. Bob, Queens Kolejinde ve adından New York Columbia Üniversitesi’nde okudu.

Robert Moog

1961 yılında “Electronics Word” adlı dergide makalesi yayınlandı. Taşınabilir gitar anfisi fikirlerinden yola çıkarak elektronik müziğin vazgeçilmezi olan synthesiserı 1964 yılında tasarladı. Bu çalışmalarında Herbert A. Deutsch ve Walter Carlos’tan da destek almıştır.

Walter Carlos’un başarılı albümünden sonra elektronik müzik avantgarde durumundan kurtulmuş ve ticari popüler müzik içerisindeki yerini almıştır. The Beatles ve Mick Jagger bu pahalı ürünü alanlar arasındadır.

bu elbetteki elektronik müzikte bir devrimdi. Fakat Analog synthesiserların gelecek standartlarını belirleyen bu cihaza rağmen şirket 10. yılını dolduramadan iflas etmiştir.

Goggle’ın Doddle’ı  “Moog synthesizer” dan esinlenerek hazırlanmış ve  Doodle’da “Moog synthesizer”la müzik çalıp, kayıt yapabiliyorsunuz ve sonradan dinleyebiliyorsunuz…