Şunun için etiket arşivi: modern dans topluluğu

İstanbul Devlet Opera ve Balesi sezona hızlı ve yeniliklerle birlikte giriyor.

28 Eylül 2018 Cuma günü Süreyya operasında sezona ROSSİNİ yapıtlarıyla ‘merhaba’ diyecek İstanbul Devlet Operası kendisine bağlı olarak çalışan Modern dans topluluğuyla Süreyya Operası, Emek Pera, Zorlu Center(PSM) ve Drama Sahnesi Yel Değirmeni, Arkeoloji Müzesi, Beşiktaş Fulya Sanat Merkezi salonlarını kullanarak; öncelikle geçen sezon sahneye koyulan ve kapalı gişe oynayan The Rake’s Progress, Falstaff, Ninatta, Bayazıt  Operalarını; Stabat Mater,Verdi Requiem Orotoryoları,Don Kişot, Judıth baleleri, Modern Dans Topluluğunun sergilediği Jizel, Güldestan,Şehir Orman  eserlerini sergileyecek.

Kurum Müdürü SUAT ARIKAN Bu sene DON KİŞOT’’la ilgili bir sürpriz hazırlamış sanatseverlere Don Kişot Balesinden sonra rejisör Recep Ayyılmaz  Jules Massenet’in Don Kişot isimli  5 (beş) perdelik operasını sahneye koyuyor. İlk temsil  19 OCAK 2019 tarihinde. Daha sonra da DON KİŞOT Çocuk oyunu var sırada. Don Kişot temasını işleyen Mançalı Şövalye isimli müzikal de bu arada yazmadan geçemeyeceğim. Bu eser mayıs ayında seyircisiyle buluşacak. Rejisör DOĞAN ÇELİK  Sergey  Rahmaninof’un  ALEKO isimli 1 (Bir) perdelik  çok güzel  bir operasını sahneye koyacak . İlk temsil 19 Nisan 2019 . Şimdiye kadar Konser şeklinde yıllarca söylenen  A.ADNAN SAYGUN’un Yunus Emre Orotoryosu Uğur Seyrek’in koreografisiyle 23 Şubat 2019 tarihinde bale sanatçılarıyla birlikte ilk defe İstanbul Seyircisinin karşısına çıkacak.  G. Verdi’nin müzikleriyle Üç Silahşorler isimli balesi  yeni sergilenecek eserler arasında yer alacak bu sezon. Modern Dans Topluluğuysa Fulya Sanat Merkezi ve Zorlu Center  salonlarında Alis Yıldızların Altında, Elektronika, Dönülmez Akşamın Ufku isimli yeni gösterileriyle seyirciyi selamlayacaklar.

Ayda bir kere olmak şartıyla Süreyya Operası Fuayesinde Piyano eşlikli konserler var. Ayrıca Arkeoloji Konserleri İstanbul Arkeoloji Müzesinde devam edecek. Kadıköy Yel değirmeni Konser merkezinde de devam edecek konserlerde; Rus Bestecileri, Nordik Bestecileri, Napoliten Konserleri, Alman Romantik Besteleri, Amerikan-İngiliz Bestecileri, Kış ve Bahar Konserleri ve en önemlisi Türkiye’de opera ve bale sanatına çeşitli biçimlerde hizmet vermiş ustalarımızı anmak için  Ustalara Saygı konserleri müzikseverlerin beğenisine sunulacak.

Konservatuvarlardan yeni mezun olmuş veya öğretim kadrosunun dikkatini çekmiş sanatçı adaylarını da düşünmüş Suat Arıkan ve ekibi.  Hem müzikseverler yeni sesler ve enstrüman çalan sanatçı adaylarını tanısın; hem de bu gençler seyirci ve orkestra deneyimini tatsınlar diye düşünülmüş bir proje. Bu sene daha önceki yazılarımda tanıtımını yaptığım Çocuk bale ve korosunun bu sene ayrı ayrı gösterileri var sakın kaçırmayın. Çocuklar için Türkiye çapında düzenlenecek resim yarışması bu sene de tekrarlanıyor.