Şunun için etiket arşivi: mevlana

Felsefe ile dünyaya yepyeni bir ışık açan Mevlana’nın sesi duyulur Konya sokaklarında… Bozkırda açan çiçek bir nevi aşkın adıdır Konya…  Asırların el sanatlarını yaşatır yüreğinde… Geleneği ayrı güzeldir, Maharetlisi bir ayrı güzel…

Adını size anlatacak kelimeler bulamayız ama şunu söyleyebiliriz,  adı Mevlana ile özdeşleşmiş şirin kent Konya. Sayısı bilinemeyecek kadar çok tarihi eserleri ve güzellikleri barındırır bir çiçeğin yaprağında. Konya kenti Bizans Selçuklu,Roma,Lidya gibi bir çok imparatorluğun büyüsünü içinde taşır. Türk-İslam döneminden yapılan eserlerin günümüzde her ne kadar ulaşılamadığı söylense de Konya’nın kendisi bile bu bunları içinde bulunduran bir müzedir.

Konya Selçuklulara iki asır boyunca yaptığı başkentlikten dolayı göz alıcı eserlere ve yapıtlara sahiptir. Selçuklu ve Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerini kalbinde barındıran Konya Bu yönüyle oldukça fazla turist çeker. Konyayı Keşfetmek istiyorsanız gideceğiniz ilk durak “Mevlana Müzesi.”

Mevlana’nın babasına hediye edilen gül bahçesine 1274 yılında mimar Bedrettin Tebrizi aracılığıyla inşa edilen türbe, “En Yeşil Kubbe” adıyla anılır. Bu türbeye neden böyle dendiği merak ediyor gibisiniz. Bu türbeye bu ad verilmiş çünkü 16 dilimli külahının içinin turkuaz renkli çinilerle kaplı olmasıdır.

Türbe ve çevresindeki oluşan binalardan oluşan müzede Mevlana’nın sandukası, derviş mezarları, tarihi Kuranlar,el yazmaları,levhalar, sema törenlerinde kullanılan enstrümanlar,derviş kostümleri, dönemin yaşayışı ile ilgili bilgiler içeren metinler ve Mevlana’nın kişisel eşyaları sergilenir.

Türbeden içeri girdiğinizde sizi tamamen bir huzur karşılıyor. Hatta milyonları içinde barındıran sevgisini ruhunuzda hissetmenizde birebir.

17 Aralık 1273 olan rahmet gününü “Şeb-i Arus” yani düğün gecesi olarak niteleyen Mevlana’yı ziyaret etmek için, Aralık ayı içerisinde düzenlenen etkinliklikleri beklemek isabetli olur.

Testiler, desenli kaplar,çiçekli saksılar Anadolu’nun pek çok yerinde olduğu gibi Konya’da da motif motif renk renk olmaktadır. Bu konuda uzmanlaşmış ilçelerin başında da Doğanhisar gelmektedir. Konya bu ve bunun gibi pek çok el sanatı,doğal ve tarihi zenginlikleri, dünyayı ayağına getiren dini motifleri ile Anadolu’nun gözbebeğidir.